r e k l a m a
Przegląd mediów

Haracz za wjazd na szpitalne parkingi!

W niektórych podkarpackich szpitalach trzeba płacić haracz za wjazd na parking.

Jasło, Nisko, Tarnobrzeg, Przemyśl to kolejne miasta, w których wjazd na teren szpitali jest wciąż płatny. Dyrekcje tych placówek tłumaczą, że wynika to z braku miejsc parkingowych. Nasi Czytelnicy są oburzeni. Dlaczego mamy płacić za parkowanie przy placówkach żyjących z naszych podatków?!

We wczorajszych Super Nowościach opisywaliśmy skandaliczny, naszym zdaniem, przypadek pobierania opłat za wjazd na teren Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu. Każdy pacjent i osoby wjeżdżające do szpitala natykają się na szlaban i tabliczkę z napisem „wjazd na teren szpitala płatny”. Wicestarosta jarosławski obiecał nam, że porozmawia w tej sprawie z dyrektorem. Jednocześnie jednak usprawiedliwiał się, że najprawdopodobniej wynika to z braku miejsc parkingowych przed szpitalem i utrudnieniami w ruchu karetek pogotowia.

Tak się dzieje w innych szpitalach

Nasz wczorajszy tekst wywołał duże emocje. Od rana do redakcji i autora tekstu dzwonili Czytelnicy, informując, że podobne sytuacje mają miejsce w innych szpitalach w regionie. Niestety, zdzieranie haraczy od pacjentów i osób ich odwiedzających jest w placówkach utrzymywanych z podatków nader powszechne.

Złotówkę za wjazd muszą zapłacić chociażby pacjenci i odwiedzający szpital w Jaśle. Zastępca dyrektora do spraw administracyjnych jasielskiej placówki, Beata Trzop, tłumaczy, że wynika to z braku miejsc parkingowych i faktu, ze nie można ich liczby zwiększyć, gdyż na terenie placówki znajduje się park, którym opiekuje się konserwator przyrody. Na wycięcie każdego drzewa potrzebne jest specjalne zezwolenie.

– Opłaty za wjazd na teren szpitala wynikają z wewnętrznego rozporządzenia dyrektora szpitala. Tak jest od lat. Cały czas myślimy o rozwiązaniu problemu. Robimy co się da, by wydzielić kolejne tereny pod miejsca parkingowe – zapewnia dyrektor Trzop.

Dlaczego mamy płacić haracz?

Po naszym artykule dostaliśmy szereg sygnałów od Czytelników, że podobny problem z płatnym parkowaniem występuje m.in. w Nisku, Tarnobrzegu oraz w szpitalu wojskowym w Przemyślu. W każdej z tych placówek również mają być pobierane opłaty za wjazd na teren szpitala. Do tematu będziemy wracali. Super Nowości uważają, że skandaliczne jest ściąganie kolejnych haraczy od pacjentów i ich najbliższych. Nie po to płacimy podatki na państwową i bezpłatną ponoć służbę zdrowia.

Politycy: Parkowanie powinno być bezpłatne!

– Uważam, że akcja Super Nowości, mająca doprowadzić do likwidacji płatnego parkowania, jest jak najbardziej słuszna. Sam zetknąłem się z tym problemem, odwiedzając chorą mamę – mówi wojewoda podkarpacki, Mirosław Karapyta, apelując do dyrekcji szpitali o udostępnienie ludziom nieograniczonego wjazdu na teren placówek. W podobnym tonie wypowiada się Joanna Hałaj, startująca z listy Centrolewicy do Parlamentu Europejskiego.

– To nieludzkie! Jak można od ludzi dotkniętych nieszczęściem żądać haraczu? Tu nie chodzi już o te parę złotych, lecz o sposób traktowania pacjentów i ludzi odwiedzających swych bliskich chorych – denerwuje się Joanna Hałaj. Z kolei według posła Mieczysława Kasprzaka, potrzebne jest tu kompleksowe rozwiązanie. Budynki użyteczności publicznej powinny mieć obowiązek zapewnienia obywatelom możliwości bezpłatnego parkowania.

Szymon Jakubowski
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tm
tm
2021 lat temu

"Dlaczego mamy płacić za parkowanie przy placówkach żyjących z naszych podatków?" To pytanie niestety pokazuje jak niewielką wiedzę na temat funkcjonowania Służby Zdrowia mają Polacy, a w tym również dziennikarze. Prawda jest taka, że szpitale nie są tzw. budżetówką i wbrew potocznym opiniom nie są finansowane z budżetu państwa. Głównym źródłem dochodu jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, który płaci za WYKONANE świadczenia zdrowotne (tak w wielkim uproszczeniu). Nie płaci natomiast za m.in. utrzymanie infrastruktury, w tym także parkingów.Szpitale muszą więc znaleźć pieniądze na ten cel w swoich mizernych budżetach. Szpital w Jaśle jest dodatkowo w trudnej sytuacji, ze względu… Czytaj więcej »

prywata
prywata
2021 lat temu

do "tm" facet co ty pleciesz "szpitale nie są tzw. budżetówką ? ?" to co może prywatnym folwarkiem lekarzy ? ? ? kto oddłuża szpitale ? strajkujący lekarze i pielęgniarki do kogo wyciągają łapy o więcej ? ? NFZ skąd ma pieniądze ? Brak miejsc parkingowych przy szpitalu spowodowane jest ilością aut pracowników tegoż i indolencją władz szpitala, korona z głowy nie spadnie lekarzowi czy pielęgniarce jak podejdzie do pracy 100-200 metrów. Jak chcecie mieć prywatne szpitale (a takie już są) to sobie je wybudujcie za swoje ! pieniądze, też będzie Wam płacił NFZ i ciekawy jestem czy będziecie utrudniali… Czytaj więcej »

leś@jasło
leś@jasło
2021 lat temu

Komentarz "prywata" jest bardzo celny,popieram.
Wwożąc chorego ze złamaną nogą(prywatnym samochodem)długo musiałem tłumaczyć cieciowi.
I nie chodzi o tą złotówkę,ale o zasadę…:smilewinkgrin:

nizadowolony
nizadowolony
2021 lat temu

Nie tylko Szpitale pobierają:upset::upset: characz za parkowanie samochodów w Jasle lecz takze pobierany jest za parkowenie samochodu na parkingu przy Urzędzie Miejskim a parking zajęty jest na potrzeby Urzędników.W Jasle niekture ulice Miasta tez są zajęte na płatne parkingi,chociaz Miasto ich nie zbudowało. To jest dowód jak Urząd Miejski dba o tych co przyjezdzają płacić podatki i załatwiać sprawy w Urzędzie Miejskim.

zdegustowany
zdegustowany
2021 lat temu

Chcielibyście aby Jasło już całkiem zostało bez drzew?Dość tego wandalizmu i samowoli!Konserwatorzy zabytków i ekolodzy-powiedzcie wreszcie STOP!Być może ten piękny park przy szpitalu jeszcze trochę "pożyje".Jest również dużo racji w tym,że większość miejsc parkingowych zajmują samochody lekarzy i pielęgniarek.Lekarz niech jeżdzi taksówką,stać go na to!

do zdegustowany
do zdegustowany
2021 lat temu

a Ty czym jeździsz do pracy? Po to są samochody, żeby nimi jeździć. A park przy szpitalu faktycznie jaki piękny… Kto z niego korzysta? Gdzie alejki, gdzie ławeczki? Nie wolno zrobić, bo zabytek przyrody…

sceptyk
sceptyk
2021 lat temu

Już wolę lasy tam przynajmniej można pospacerować, a w przyszpitalnym parku:upset:nie da rady. A jesli chodzi o płatny parking przy szpitalu…to pogadamy ponarzekamy i dalej będziemy placić….B)

prywata
prywata
2021 lat temu

Pisząc o nieudolności władz szpitala miałem na myśli tereny pomiędzy ogrodzeniem terenu szpitala, a ul M. Konopnickiej gdzie jest wystarczająco dużo wolnego terenu(potrzeba ok. 30-50 arów) żeby wybudować parking dla pracowników na 100-200 aut, wtedy parking w najbliższej okolicy budynku może być wykorzystywany przez pacjentów i odwiedzających, a "medyki" mieliby do pracy AŻ 150 metrów, proste i mniejszy koszt takiego rozwiązania oraz święty spokój z parkiem

rewa
rewa
2021 lat temu

aż tak nie narzekajcie
honorowi dawcy krwi wjeżdżają bezpłatnie, a nieraz wjeżdżałam z osobą chorą i też nie płaciłam
czasem wystarczy miłe słowo a nie warknięcie na parkingowego który tylko tam pracuje

co do parku przy szpitalu to faktycznie raczej chorym on nie służy bo jest zaniedbany a poza tym to nie sanatorium tylko szpital
część parku można by faktycznie przeznaczyć na parking a resztę odnowić

a
a
2021 lat temu

piszecie takie dlugie komentarze a mi sie ich nie chce czytac!

Tedi
Tedi
2021 lat temu

No właśnie Dzisiaj zabierałem syna na przepustkę z sanatorium w Kiekrzu k/Poznania i za wjazd musiałem zapłacić 3 zł,tan nawet nie ma żadnego parkingu tylko malutki placyk,nie mówiąc już że stałem AŻ CAŁE 2 MINUTY. Jak zapytałem panią portierkę dlaczego mam płacić i jaka jest podstawa prawna tej opłaty ,powiedziano mi że z tym mam iść do dyrektora sanatorium,pytając czy w takim razie mogę prosić rachunek bądź paragon okazało się że nie ma takiej opcji i z tym z kolei mam się udać do księgowości,(nie mam pretensji do tej Pani bo ona przecież wykonuje tylko swoją pracę rzecz jasna). Bardzo… Czytaj więcej »

leszek@no.pl
leszek@no.pl
2021 lat temu

Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze pobiera opłatę 2 złotych od odwiedzających i pacjętów od wielu lat a od października chce również pobierać opłatę za wjazd pracowników 10 złotych miesięcznie od pracowników etatowych i 35 złotych od pracowników kontraktowych pazernośc firmy ochroniarskiej nie ma granic zapraszam na forum i komentarz oficieli z zielonogórskiego magistratu

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X