r e k l a m a
Przegląd mediów

I LO w Jaśle bliżej gwiazd

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle nie będą już musieli jeździć do obserwatorium astronomicznego w Preszowie na Słowacji, żeby obserwować niebo. Jeszcze w tym roku obserwatorium powstanie w I LO

Budowa obserwatorium to część polsko – słowackiego projektu “Karpackie niebo” realizowanego przez powiat jasielski. Realizowany jest przez ośmiu partnerów polskich i słowackich, gdzie partnerem wiodącym jest Vihorlackie Obserwatorium Astronomiczne w Humennem.

Półtora roku przed projektem zabraliśmy się do tego. Szukaliśmy dostępu do danych technicznych, jeździliśmy do producentów kopuł, szukaliśmy konstruktorów i projektantów, którzy mogliby się tym dobrze zająć – opowiada Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w I LO w Jaśle.

Obserwatorium, nowe sale

Na dachu liceum górować będzie kopuła o średnicy 5,2 m z otwieraną pokrywą. Do tego profesjonalny sprzęt. Poza obserwatorium wybudowane zostanie dodatkowe piętro, dzięki czemu przybędzie kilka sal lekcyjnych. Dzięki temu I LO zyska wspaniały wygląd nawiązujący do wyglądu przedwojennego gimnazjum. Wymieniony będzie również dach. – Planowaliśmy remont dachu przez wiele lat i wykorzystaliśmy okazję jaką był 2009 rok – międzynarodowy rok astronomii. Wiedzieliśmy, że może wtedy ruszą projekty dotyczące astronomii, unia wyłoży na to pieniądze i z tego chcieliśmy skorzystać. Udało nam się – nie kryje radości L. Prajsnar.

To bardzo duża zasługa Starostwa Powiatowego w Jaśle, które przygotowało projekt. Wielu instytucjom nie udało się zakwalifikować do projektu, bo za późno złożyli dokumentację.

Atrakcyjne lekcje

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, w który zostanie wyposażone obserwatorium, będzie można podziwiać zjawiska zachodzące na niebie. To również w znaczny sposób uatrakcyjni lekcje fizyki i astronomii, a także przyciągnie do szkoły nowych uczniów. – Chcemy pokazywać obiekty, do których mamy dostęp, czyli do południowego nieba, prowadzić obserwacje słońca, bo zajęcia odbywają się w ciągu dnia. Chcemy również przekazać obraz elektronicznie do sieci – mówi R. Prajsnar.

(…)

/mm/
Nowe Podkarpacie

Szczegóły w numerze – strona 6.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
???
???
2024 lat temu

No i w końcu udalo sie Panu Prajsnarowi… Wielki Sukces… szkoda tylko ze nawet władze utrudniały prace nad projektem…
Gratulacje Panie Profesorze

Adam
Adam
2024 lat temu

Które władze!Z Rychem i Sylwia to i księżyć jest nasz!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x