Przegląd mediów

Inwestycje w ,,Nowym Stylu”

Oszczędność materiału i energii, szybkość przygotowania produkcji oraz nowe możliwości technologiczne daje laser fibrowy, który posiada w swojej fabryce Grupa Nowy Styl

Inwestycje w ,,Nowym Stylu

Laser fibrowy, wyprodukowany przez włoską firmę ADIGE-SYS Italia służy do cięcia blach, rur i profili. Elementy, które powstały w trakcie pracy lasera fibrowego są zastosowane przy produkcji np. krzeseł stadionowych. – Jest to technologia nowoczesna. Lasery fibrowe są nowością na rynku. Jest to technologia, która niejako podnosi poziom techniczny całego zakładu – stwierdza Marian Moskal, pracownik zakładu metalowego Grupy Nowy Styl.

Jest to maszyna uniwersalna. Podobne lasery ma już kilka firm w Polsce, ale to rozwiązanie jest unikatowe, ponieważ zamiast wiązki CO2 wykorzystuje do prowadzenia wiązki laserowej technologię światłowodową (tak innowacyjny system zastosowano po raz pierwszy zaledwie 3 lata temu). – Przede wszystkim jest to technologia beznarzędziowa. Dotychczas, chcąc wykonać jakiś komponent czy element musieliśmy zrobić narzędzie, do tego wykrojnik, trzeba było włożyć na prasę. Oczywiście z tym związany jest czas na wykonanie tego narzędzia, a poza tym ta technologia jest bardzo elastyczna. Pozwala nam bardzo szybko realizować nowe uruchomienia, bo skraca się czas od pomysłu, konstrukcji do wykonania elementu gotowego – mówi M. Moskal. – Pozwala też na zaoszczędzanie materiału. Rozkroje są bardziej oszczędne. Organizacja produkcji pozwala na to, żeby na danym arkuszu rozłożyć różne detale. Pozwala na jednoczesną produkcję kilku detali w jednym cyklu, przy jednym założeniu blachy. Ponadto podnosi nowoczesność, skraca czasy cyklu wykonania elementu.

Ponadto laser technologii fibrowej jest bardzo oszczędny. W porównaniu do tradycyjnych laserów CO2, które są na rynku od około 20 lat, technologia fibrowa pozwala na zaoszczędzenie energii. Źródło lasera fibrowego pobieraokoło 25 do 30 kW, natomiast starsze maszyny czerpały aż 70 kW.

Cena takiej maszyny oscyluje w granicach 850 000 euro. Chociaż użycie lasera wymaga znacznych kwalifikacji, zwłaszcza w fazie programowania, rozwiązanie otwiera przed projektantami i wykonawcami ogromne możliwości, jeśli chodzi o wycinanie pożądanych kształtów. Jedynym ograniczeniem są w zasadzie zdolności programisty i wizja projektanta.

Laser, który posiada w swojej fabryce Grupa Nowy Styl, wykorzystywany jest w wielu branżach, między innymi w przemyśle samochodowym, lotniczym i szeroko pojętym przemyśle metalowym.

Ponadto na malarni unowocześniono proces malowania poprzez zakup nowej maszyny. – Kupiliśmy nową maszynę, żeby zwiększyć efektywność malowania. Dzięki zainstalowaniu nowej kabiny malarskiej możliwy jest system szybkiej wymiany kolorów. Malujemy nie jeden typ krzeseł tylko kilka na zmianę, występuje nawet i czterokrotna wymiana kolorów. Musimy to zrobić szybko – mówi M. Moskal.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ajk
ajk
2024 lat temu

róbcie szybko a potem będą was zwalniać bo nie będzie roboty. To jest polityka firm!

justyś
justyś
2024 lat temu

dokładnie…..

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x