Przegląd mediów

Jakie były dalsze losy małych jaślan? Tropem starych fotografii…

Pocztówka ze zbiorów Pana Jerzego Rucińskiego (www.kartki.republika.pl)

Jasło. W okresie międzywojennym w kilku poczytnych polskich czasopismach organizowano konkursy na najpiękniejszą kobietę i dziewczynę oraz na najpiękniejsze dziecko.

M.in. tygodnik ilustrowany „Na szerokim świecie” od wiosny 1935 roku do wiosny 1936 roku prowadził konkurs „Polskie dziecko – typy urody dziecięcej w Polsce”.

W numerze 13 z 31 marca 1935 roku czytamy (zachowuję ówczesną oryginalną pisownię – W.H.): „…Nasza galerja typów urody dziecięcej, szczęśliwie zapoczątkowana, pomnaża się szybko. Ze wszystkich stron Polski napływają miłe dziecięce twarzyczki i całe figurki – a jakie piękne i jakie rozmaite w swojej niewinnej piękności! (…) Konkurs trwa do 1-go marca 1936 roku. Głosuje się załączonymi kuponami. Z pośród tych dzieci, które otrzymają największą ilość głosów oddanych na nie przez czytelników jako na troje najpiękniejszych (1,2,3) – dziesięcioro dzieci stojących na pierwszych miejscach otrzyma nagrody: jedną 200 zł, dwie po 150 zł, siedem po 100 zł – w formie premiowych książeczek P.K.O.”

W tym bardzo popularnym ogólnopolskim konkursie uczestniczyli także mali jaślanie. W numerze 13 z 31 marca 1935 r. zaprezentowana była fotografia Hani Lewandowskiej, ur. w 1931 r., a w numerze 26 z 30 czerwca tego samego roku widzimy zdjęcia: Hugo Wistreicha – lat 4 i Bubusia Bryka – lat 3. W numerze 29 z 21 lipca 1935 r. pojawiły się fotografie: Rysia Niwelta – lat 7 i Władeczka Września ur. w 1930 roku. Autorem tych wszystkich zdjęć był znany jasielski fotograf A. Kukulski. Z kolei w numerze 39 z 29 września 1935 r. można dostrzec zdjęcia kolejnych sympatycznych małych mieszkańców Jasła: Krzysi Deisenberg, ur. w 1930 r. (fot. J. Fenichel – Jasło) i Bolusia Deisenberga, ur. w 1929 r. (brak inf. o autorze fot.).

Od tamtego czasu upłynęło już blisko 75 lat. Nasuwa się kilka pytań: Czy któreś z tych miłych osóbek znalazło się w gronie laureatów tego konkursu? Jak potoczyły się ich późniejsze losy życia? Czy wszystkie przeżyły wojnę? Czy jeszcze żyją i gdzie mieszkają?

Zwracam się do Czytelników (zwłaszcza starszych jaślan) z propozycją wspólnego znalezienia odpowiedzi na te pytania. Lokalne dzieje tworzą też indywidualne życiorysy mieszkańców, przeto interesujące nas późniejsze losy ówczesnych maluchów to również maleńka cząstka historii Jasła. Wszystkich mogących pomóc w odnalezieniu poszukiwanych informacji proszę o kontakt na adres mailowy: wiehap@wp.pl

Wiesław Hap
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomaszwl68
tomaszwl68
2024 lat temu

Witam,
mam gorącą prośbę o pomoc. Autor zdjęć Antoni Kukulski jest moim pradziadkiem i od pewnego czasu gromadzę informacje o historii rodziny. Czy ktos moglby mi podac adres gdzie znajdowal sie jego zaklad fotograficzny? Pradziadek Antoni otwarl pozniej drugi zaklad w Krynicy dokad sie przeniosl, zostawiajac na miejscu jednego ze swoich synow Zdzislawa. Przypuszczam tez, ze na przelomie XIX i XX w. w Jasle zylo wiecej czlonkow mojej rodziny – np. Zygmunt (1890-1944), znany pedagog. Bylbym wdzieczny za wszelkie informacje, lub namiary kontaktowe

moj adres mailowy: tomaszwl68@gmail.com

Tomasz Walczyk

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x