Przegląd mediów

Jasielskie firmy podbiją afrykę?

Phillipe Elifa Abombo, charge d’affaires ambasady Demokratycznej Republiki Konga w Polsce odwiedził Jasło. Ambasador chciał zobaczyć jak funkcjonują tutejsze zakłady. W przyszłości może to zaowocować dużymi kontraktami gospodarczymi.

To druga wizyta ambasadora Kongo na Podkarpaciu. Po raz pierwszy odwiedził nasz region w lipcu ubiegłego roku, kiedy to odbyło się spotkanie 23 ambasadorów z całego świata. Phillippe Elifa Abombo odwiedził m.in. Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat w Jaśle. – Wtedy przekazaliśmy foldery, materiały m.in. Demokratycznej Republice Konga. To znalazło zainteresowanie i są efekty – przyznaje Andrzej Czajka, prezes zarządu ZTS Gamrat S.A.

Demokratyczna Republika Konga to kraj zrujnowany przez liczne konflikty i wojny, ale także kraj o wielkich możliwościach rozwojowych. Jest trzecim co do wielkości państwem afrykańskim, które zamieszkuje 66 mln mieszkańców, a stolicę 13 mln. To kraj bogaty złoża surowce mineralne. Kongo poszukuje partnerów do wspólnych inwestycji i współpracy przy odbudowie narodowej gospodarki.

W stolicy Kongo nie ma komunikacji miejskiej, infrastruktura jest bardzo uboga. Stąd zainteresowanie Jasłem, bo mamy produkty infrastrukturalne, które należy instalować na początku, czyli kanalizacja, woda, gaz, media bez których nie ma rozwoju, bez których miasta nie mogą funkcjonować – stwierdza Andrzej Czajka.

Gamrat oferuje przede wszystkim systemy rurowe, a także wykładziny obiektowe.

Phillippe Abombo był pod ogromnym wrażeniem zakładu, jego nowoczesnych technologii i produktów, które podbijają światowe rynki. – Zakład funkcjonuje bardzo dobrze, produkty są dobrej jakości. Czasami u nas kupujemy takie towary, który są nietrwałe. Te produkty są bardzo mocne i trwałe – stwierdził ambasador Kongo.

Efektem wizyty ma być raport, który trafi do rządu Demokratycznej Republiki Konga, który podejmie decyzję o współpracy gospodarczej z podkarpackimi firmami. Dokument ma być gotowy do czerwca.

Philippe Elifa Abombo podczas wizyty w Jaśle zwiedził też Fabrykę Armatur „Jafar”, Poszukiwania Nafty i Gazu i fabrykę słodyczy „Astra”.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bodek
Bodek
2022 lat temu

Łoooooo No to wyjeżdżamy rozwijać drugą część świata 😀

Karolina
Karolina
2022 lat temu

Buszmeni buszmenom-oto przewodnie hasło tegoż biznesa:lol:

tyu
tyu
2022 lat temu

he he ciekwe czy sie dowiedzial ile zarabiaja pracownicy prawdopodobniej mniej niz w afryce

majk
majk
2022 lat temu

PNiG już jest w Afryce – wiercą w Libii

Kleszcz
Kleszcz
2022 lat temu

od kiedy nazwę "Afryka" piszemy z małej litery? 🙂

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x