r e k l a m a
Przegląd mediów

Jasło bez inwestorów

Giełda w dół, zakłady zwalniają pracowników, a samorządy liczą każda złotówkę, przewidując, że kryzys także i ich nie ominie. Efekt – widoczny w Jaśle. Miasto odsunęło w czasie budowę strefy przemysłowej. Wycofało budżetowe pieniądze na ten cel mimo, że miało w zasięgu ręki 30 milionów złotych z Unii.

W sumie na 160-ciu hektarach, miała powstać jasielska strefa przemysłowa. Zdaniem części radnych problem w tym, że samorząd miasta nie jest właścicielem całego gruntu. Gdy dwa lata temu projektowano przedsięwzięcie, nie miało to większego znaczenia. Teraz przepisy się zmieniły – twierdzi Ryszard Pabian zastępca burmistrza i jest problem.

Andrzej Dybaś, przewodniczący Rady Miasta Jasła:
– „Miasto musiałoby na chwilę obecną wykupić ten areał, te 15 hektarów, co się wiąże z kwotą około 15 milionów złotych zamrożenia tych pieniędzy, na chwilę obecną miasto tych pieniędzy nie posiada.”

Zdaniem władz miasta strefa powstanie, ale nieco później – w latach 2010-2013. A unijne pieniądze na ten cel nie przepadną, bo gwarantuje je umowa z Polską Agencją Rozwoju i Przedsiębiorczości. Część radnych uważa jednak, że opóźnianie inwestycji to poważny błąd szczególnie teraz, gdy strefa mogłaby być panaceum na coraz bardziej odczuwalne, także w Jaśle skutki światowego kryzysu.

Krzysztof Czeluśniak, radny Jasła:
– „Strefa pozwala na ściągnięcie Inwestorów, którzy stworzą miejsca pracy. W takim układzie, jeśli odstępujemy od tego zadania, nie będzie ani nowych miejsc pracy, ani nie będzie nowych inwestorów, którzy tu przyjdą i stworzą te miejsca pracy i podatki do budżetu miasta.”

Także mieszkańcy Jasła uważają że odsunięciu w czasie powstanie strefy to poważny błąd. W powiecie jasielskim stopa bezrobocia wynosi ponad 15 procent. A w miejscowym pośredniaku oferty pracy można policzyć na palcach jednej ręki.

TVP Rzeszów
Marek Winiarski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zły
zły
2023 lat temu

najlepiej budować markety, hipermarkety,hiperhiper markety, a wszyscy bedziemy się utrzymywać z handlu, i brania kredytow w bankach które opanowują za każde pieniądze główne ulice w Jaśle. Tak oto rządzi nasza władza !!!! Pani która rządzi w Jaśle niech jeszcze kupi jeden samochód służbowy, aby po kwiaty do kwiaciarni mogli jezdzić także pracownicy którzy ją wielbią.
A tych w UM nie brakuje ….. wstyd !!!!

Kazimierz
Kazimierz
2023 lat temu

Szanuj szefa swego, bo możesz miec gorszego.

rona n
rona n
2023 lat temu

Uważam że taka strefa winna być natychmiast uruchomiona , nawet gdyby trzeba było się zadłużyć, kto nie inwestuje ten się cofa. To stara prawda.

J. Chrzanowski
J. Chrzanowski
2023 lat temu

W moim przekonaniu decyzja o zamrożeniu przez władze miasta środków budżetowych na rzecz budowy infrastruktury jest pozytywnym objawem tego,ze władza analizuje sytuacje rynkową i umie wyciagać wnioski.Istotnie dzisiejsza ,niepewna sytuacja gospodarcza nakazuje ostrożność w działaniu,zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tak położonym geopolitycznie miastem.W Poznaniu budżet na 2009 rok przwiduje wydatki na inwestycje ponad 50%,ale to jest Poznań,inne warunki.Jasło to gmina polozona na odludziu,coraz bardziej odcięta od swiata i po prostu omijana przez turystów… Biznes? Jaki?,skoro to co jest pada na pysk,skoro są w miescie puste nieruchomosci i nikt nie wyciaga po nie dlonie…Rozsądek podpowiada jedno rozwiązanie: inwestowanie w samych… Czytaj więcej »

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x