r e k l a m a
Przegląd mediów

Krótsza droga do Bardejowa

Podpisania została umowa partnerska w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013 na realizację projektu “Rozwój infrastruktury drogowej pomiędzy powiatem krośnieńskim, jasielskim i bardejowskim”.

fot. archiwum

Przygotowania do złożenia wniosku rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku. Partnerzy przedsięwzięcia postanowili  opracować projekt, którego realizacja przyczyni się do rozwiązania wspólnego problemu jakim jest brak połączenia drogowego po obu stronach granicy.

Po stronie słowackiej planowana jest budowa drogi z miejscowości Niżna Polianka na długości 1,7 km. Z kolei po stronie polskiej projekt zakłada przebudowę drogi powiatowej Krosno – Kobylany – Toki, przebiegającej przez powiaty krośnieński i jasielski, o długości 7,8 km na terenie powiatu krośnieńskiego i 5,9 km na terenie powiatu jasielskiego.

Opracowano wspólny wniosek, który został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Monitorujący Programu Współpracy Transgranicznej i zakwalifikowany do dofinansowania.

Powiat krośnieński jako lider projektu podpisał umowę o dofinansowanie w sierpniu tego roku. Określa ona prawa i obowiązki w ramach współpracy pomiędzy powiatem krośnieńskim a instytucją zarządzającą (Ministerstwem Rozwoju Regionalnego).

Kolejnym krokiem było podpisanie trójstronnej umowy partnerskiej w Bardejowie. – Fakt podpisania umowy jest zwieńczeniem wielomiesięcznych rozmów i prac nad wnioskiem. Partnerzy tego projektu deklarują wolę wspólnej realizacji inwestycji. Jest to pierwszy tak duży projekt i jedyny jak do tej pory realizowany z trzema partnerami. Dzięki temu oddziaływanie jest o wiele większe – mówi starosta krośnieński Jan Juszczak.

Prace już się rozpoczęły. Pierwszym etapem jest przebudowa drogi powiatowej Krosno – Kobylany – Toki na terenie powiatu krośnieńskiego. Realizacja projektu potrwa do grudnia 2010 roku. Łączna wartość projektu to 4,5 mln euro, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 3,8 mln euro. Wartość zadania realizowanego przez powiat krośnieński wynosi 1 mln euro, w tym dofinansowanie stanowi 924,4 tys. euro.

Aktualnie opracowywana jest strona internetowa projektu na której znajdą się wszystkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu prac. Adres strony: www.dgrogaplsk.mftp.pl.

/aj/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ciech
ciech
2024 lat temu

To przejście miało powstać już 18 lat temu, tylko że Krośniaki w czasach zabawy w woj. krośnieńskie blokowali jego budowę pod pretekstem ochrony Magurskiego Parku Narodowego a faktycznie chodziło o to, by Jasło nie miało krótszego, konkurencyjnego dla Krosna połączenia z Bardiowem, a co za tym idzie Preszowem i Koszycami, twierdząc, że wystarczy przejście w Barwinku. Teraz, gdy nowe przejście staje się faktem, Park już im nie jakoś przeszkadza, za to przypomnieli sobie o drodze do Toków, by Jasłu robić konkurencję.

mksn
mksn
2024 lat temu

Szkoda, że Słowacy tną w … bo już droga do granicy jest w ożennej – na punka można dojechać do niźnej polianki, bo Słowacy pół drogi do granicy (pół z 1,7km) zrobili już ponad półtora roku temu, ale od tamtego czasu nic i 2gie pół drogi na SK do niźnej to kamienista i błotnista dróżka

tryk
tryk
2024 lat temu

Dobrze że macie Rzońce to jedyny facet który myśli o gospodarce

ppp
ppp
2024 lat temu

heheheh,,,,jednak Krosno dba o swój interes…najpierw przebudowa drogi krosno-toki…i znowu Jasło będzie odcięte od najazdu słowaków…bo o kilka kilometrów wyjdzie mniej z dojazdem do Krosna jak do Jasła…heheh..ci to potrafią…

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x