Przegląd mediów

Lotos zmienił profil działalności, aby wyjść na prostą

LOTOS Jasło SA będzie zajmował się recyklingiem m.in. olejów odpadowych.

– Po zlikwidowaniu ulg podatkowych, z których firma korzystała w latach poprzednich, przyszedł czas na przemodelowanie profilu produkcyjnego zakładu tak, aby stopniowo przywrócić jego zdolność do prowadzenia efektywnej działalności – tłumaczy Robert Bialik, prezes zarządu firmy.

– Podstawowa zmiana dotyczyła zaprzestania przerobu ropy naftowej. Na przełomie października i listopada ub.r. zakład zakończył swoją działalność w tym zakresie. Taka decyzja była podyktowana rachunkiem ekonomicznym.

Zadaniem Zarządu LOTOS Jasło SA jest znalezienie alternatywy, aby instalacje, na których przerabiano ropę naftową, wykorzystać w innym celu.

– W procesie opracowywania planu poszukiwaliśmy inwestorów zewnętrznych, którzy mogliby dostarczyć technologię pozwalającą na wykorzystanie istniejących instalacji oraz zajmowanego przez nie terenu. Zaawansowane rozmowy w tym zakresie z potencjalnym inwestorem pozwalają założyć z dużym prawdopodobieństwem produkcyjne wykorzystanie tych instalacji – mówi Bialik.

Wielomilionowe inwestycje

Zakład będzie zajmował się recyklingiem m.in. olejów odpadowych oraz tworzyw sztucznych. W grę wchodzi także rozwój usług magazynowania zapasów obowiązkowych oraz dystrybucji paliw Grupy LOTOS, któremu to celowi służą kontynuowane inwestycje polegające na modernizacji istniejących zbiorników.

– We wrześniu ub.r. ruszyła linia do regranulacji odpadów poliolefinowych, która pozwoli na produkcję regranulatu na poziomie ok. 3500 ton rocznie. Koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł ok. 3,9 mln zł – wylicza prezes Bialik.

– W ub.r. łączna wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 6,5 mln zł, a w latach 2009 – 2012 przewidywane są kolejne na kwotę ponad 6 mln zł.

– Lotos Asfalt buduje na terenie dotychczas należącym do Lotos Jasło SA i włączonym do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej fabrykę materiałów hydroizolacyjnych, w której zatrudnienie znajdą m.in. pracownicy naszej spółki – dodaje prezes.

Wioletta Zuzak
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
r.
r.
2024 lat temu

brawo panie Robercie tak trzymac

optymistka
optymistka
2024 lat temu

Tak więc nadal będzie śmierdzieć…Pozostaje nadzieja,ze to już nie długo.Początek zrobiony dorżnięcie watahy w toku…Czekamy na świeże powietrze i zamknięcie truciciela…

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x