r e k l a m a
Przegląd mediów

Marszałek Piłsudski na monetach, banknotach i medalach

Jasło. W Podkarpackim Banku Spółdzielczym przy ulicy Kościuszki do końca listopada można oglądać wystawę monet, medali i plakiet z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wystawę „91. rocznica odzyskania niepodległości – Józef Piłsudski na monetach i medalach” zorganizowano z okazji obchodzonego Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowana została przez jasielskie koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Są tam medale i monety wybite w okresie międzywojennym, w PRL i współczesne. – W ten sposób chcemy przypomnieć Polakom o tej ważnej dla nas rocznicy – zaznacza Józef Biernacki, członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego koło w Jaśle.

W prezentowanym zbiorze znajdziemy srebrną monetę o nominale 20 złotych wydaną z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, złotą monetę o nominale 200 złotych z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego (2008 rok), banknot 5 000 000 zł (awers i rewers) z wizerunkiem marszałka, którego emisja nie weszła do obiegu, replikę czapki wojskowej okresu międzywojennego, srebrną monetę 10 złotową poświęconą 95. rocznicy Wymarszu Kompanii Kadrowej (2009 rok), czy pamiątkowe dokumenty poświęcone marszałkowi Piłsudskiemu.

– Zapraszamy nie tylko naszych klientów, ale wszystkich, którzy interesują się monetami czy marszałkiem Piłsudskim. Oczywiście bank to najbardziej naturalne miejsce dla takiej wystawy i dlatego z przyjemnością zgodziliśmy się na udostępnienie u nas miejsca, a tym samym zapewnienie wystawie należytej ochrony – mówi Łucjan Wota, dyrektor oddziału w Jaśle Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Numizmatycy liczą przede wszystkim na zainteresowanie wystawą młodzieży. – To dla nas satysfakcja, że społeczność jasielska może zobaczyć tę wystawę. Przede wszystkim liczymy na młodzież, którą zachęcamy, aby zbierała i kontynuowała nasze dzieło. Każdy początkowo myśli, że zbiory są jego własnością osobistą. Nieprawda, są własnością społeczną. Narodowy Bank Polski je emituje, a potem udostępniamy nasze zbiory – mówi Janusz Burbelka, prezes Koła PTN w Jaśle.

Wystawa “Józef Piłsudski na monetach, banknotach oraz medalach” będzie czynna dla zwiedzających w Podkarpackim Banku Spółdzielczym Oddział w Jaśle przy ulicy Kościuszki 38, w godzinach otwarcia placówki (poniedziałek-piątek 8:00-18:00 i sobota 9:00-13:00).      

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x