Przegląd mediów

Miasta zadłużają się na potęgę

PRZEMYŚL, JASŁO, RZESZÓW. Żeby pozyskać unijne fundusze samorządy zmuszone są brać kredyty.

Samorządy podkarpackich miast zadłużają się coraz bardziej. Tylko w tym roku Przemyśl ma 141 mln 624 tys. zł długów. Stanowią one 54,2 procent dochodów miasta, które na 2010 rok zaplanowano w wysokości 263 mln 783 tys. zł. Żeby więc sfinansować ważne inwestycje władze samorządowe muszą brać kredyty, a ich spłacenie przedłuża się na lata.

Staramy się o unijne środki na inwestycje. Żeby je dostać trzeba sięgnąć do własnego miejskiego budżetu, a tam pieniędzy nie jest za dużo – mówi Maria Łańcucka, skarbnik miasta Przemyśla. – Dlatego władze miasta biorą bankowe kredyty. W 2009 roku dług wynosił 49,4 proc. dochodów miasta, w tym roku prognozowane zadłużenie sięgnie 54,2 procent.

Natomiast w kolejnych latach zadłużenie utrzyma się na podobnym poziomie. W 2011 będzie to 54,02 proc., a w 2012 – 55,96 proc. Jednak zgodnie z ustawą o finansach publicznych, groźnie jest dopiero wtedy, gdy zadłużenie przekracza 60 procent dochodów.

Dzięki kredytom i funduszom Unii Europejskiej, w Przemyślu, w trakcie realizacji jest sporo inwestycji. Budowane są zapasowe zbiorniki wodociągowe dla potrzeb awaryjnego zaopatrzenia miasta w wodę, powstaje obwodnica, remontowana jest ulica Słowackiego, modernizowana ulica Lwowska. Remontowana jest ul. Topolowa wraz z remontem mostu. Rewitalizowana Starówka. Trwają prace przy kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią w dzielnicy Pikulice i sieć kanalizacyjna na osiedlu Budy Wielkie.

Bez kredytów ani rusz

Również władze Jasła zmuszone są brać pożyczki, bo bez nich nie udałoby się realizować miejskich inwestycji.

Planowane zadłużenie miasta na 2010 rok wyniesie 45,5 mln zł – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła. – Na koniec ubiegłego roku dług sięgnął kwoty 26,3 mln zł. – W bieżącym roku na inwestycje wydamy 51 mln zł, co stanowi 30-milionowy wzrost w porównaniu z 2009 rokiem.

W Rzeszowie w 2009 roku zadłużenie wzrosło ze 160 mln do 200 mln zł. Kwota ta jednak nie powiększyła się z powodu kryzysu. – Nie, to celowe działanie – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Te pieniądze wydamy na inwestycje. Do dopuszczalnej granicy 60-procent długu bardzo nam daleko. Zadłużenie miasta wyniosło blisko 24 procent. Mamy duże zdolności kredytowe.

Mariusz Andres
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bronisław
Bronisław
2024 lat temu

Pozostaje tylko pozazdrościć roztropności władz samorządowych w tych miastach.Dług,który w perspektywie przynosi korzyść społeczną jest powodem do dumy.Ci co pichcą ,odczują to po 2013 roku i to bardzo. Będą prosić o prawa wiejskie,by dostać dotacje …Niestety Jasło jest w gronie tych drugich.:no:

fgfd
fgfd
2024 lat temu

wszystko by bylo dobrze gdyby te pieniadze z kredytow i unii byly przeznaczane na inwestycje(inwestycje sluzy pomnazaniu pieniedzy) – trudno natomiast inwestycja nazwac wymienianie chodnikow co roku, budowanie sreptakow, stawianie "choinek" swietlistych i budowanie jakistam rond – to nie sa inwestycje – to jest roztrwanianie pieniedzy i w tym przypadku to sa zle kredyty…bardzo zle!!

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

myśle ze następca Pani marii kurowskiej bedzie inwestowal bo tak jak wyzej bylo o tym mówione bez inwestycji nie ma zysków , juz niedlugo wybory wiec na pewno sie to zmieni Pani Mario

rtr
rtr
2024 lat temu

no jasne a teraz 1mln zlotych na remont jdku..inwestycja?? nie – pieniadze w bloto!!

ert
ert
2024 lat temu

no a 50tysi wywalaja na jakies bezsensowne stracanie gniazd…a drugie 50 na 'fontanne'…jakis pastisz z kilku rurek i lampek ktory do dzis stoi chyba powinni to zdemontowac? fajne inwestycje w jasle sa hahahh

X-men
X-men
2024 lat temu

Proponuje zwolnic paru nieudolnych urzędasów którzy nic nie robią a kasę biorą to zadłużenie się zmniejszy !!! ot tak dla przykładu..

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x