Przegląd mediów

Niszczeją w oczach

Są w każdej miejscowości. Zaniedbane, rozwalające się domy, kamienice, dwory i wiele innych. Niektóre zamiast być perłami, wizytówką miasta, gminy, niszczeją, popadają w ruinę.

Dwór w Tarnowcu. Niegdyś piękny, teraz opłakanym stanie. – Dwór niszczeje całkowicie. Z dnia na dzień coraz bardziej popada w ruinę. Zamiast błyszczeć, szpeci. Żal patrzeć na tak piękny budynek. Powybijane szyby, odpadający tynk, pourywane rynny – mówi czytelnik, którego żywo interesują losy tarnowieckiego dworu Leszczyńskich.

Niegdyś błyszczał, teraz popada w ruinę

Kiedyś mieściły się w nim sklepy, biblioteka. Teraz pozostały po nich tabliczki i szyld po Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska”, która przejęła dwór po wojnie. Niewiele zostało również z pięknego parku z wiązami. Kiedyś bywali tu znakomici goście: poeci, pisarze, malarze: Wincenty Pol ranny podczas rabacji galicyjskiej leczył we dworze rany, Edward Leszczyński – młodopolski poeta, Tymon Niesiołowski – znany malarz, Stanisław Ignacy Witkiewicz – pisarz, filozof, malarz, a dziś dwór stoi pusty.

Ale to właśnie za sprawą Witkacego zrobiło się o nim głośno. Kiedy to w 2004 roku konserwatorzy odkryli ścienne malowidło, którego autorem prawdopodobnie jest Witkacy. Jednak opinie o malowidle są różne.

Od początku losy dworu nie są obojętne sołtysowi Tarnowca Stanisławowi Lawera. – Faktycznie dwór popada w ruinę. Jednak jest nadzieja, że coś się w końcu ruszy, bo zmienił się właściciel. Trudno powiedzieć, co tam zamierza zrobić, bo planów miał dużo. Wierzę, że dwór odzyska blask i nie popadnie w ruinę – mówi z nadzieją sołtys Lawera. (…)

Szczegóły strona 9.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ace
Gość
ace

Dwór w Niegłowicach – najwiekszy bajzel tego powiatu.

Land
Gość
Land

Taki budynek stoi przy ulicy Dworcowej,Baczyńskiego,W.Pola to tylko niektóre.Na spotkaniu z mieszkańcami władze mówią ,że nic nie mogą, bo to prywatne. W tym wypadku należy domagać się zmiany przepisów. Taki stan nie może dalej trwać.

jaa
Gość
jaa

ace- zgadzam sie, dramat co tam sie dzieje. Do tego dodam jeszcze piekny kompleks dworski w Lisowku, uroczy modrzewiowy dworek w Lipnicy Dolnej, pare pieknych przedwojennych domow, schowanych miedzy blokami w Jasle. Duzo do zrobienia, choc niektorych juz sie nie odratuje…

ixi
Gość
ixi

sprzedac! jak sie nie potrafi samemu nic dobrego zrobic!

Korczyniok
Gość
Korczyniok

Jeden z największych dramatów ma już niestety ostatnią odsłonę w Korczynie k/Krosna, gdzie przy głownej drodze, prawie vis vis stacji paliw niszeje secesyjna drewniana willa z przełomu wieków. A pan konserwator zajmujse się jedynie jakimiś budynkami ze sklepami rybnymi o wątpliwych walorach zabytkowych

Close
X