Przegląd mediów

Nowa metoda oszustw “na policjanta”

Hakerzy stosują starą metodę wyłudzenia pieniędzy. Jednocześnie trochę ją zmodyfikowali. Internautów atakuje nowa wersja wirusa Weelsof, o której Super Nowości pisały już kilka miesięcy temu.

Nowa metoda oszustw “na policjanta”

Jak twierdzą policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, wirus blokuje komputer, przejmuje kontrolę nad zainstalowaną w nim kamerką, a na ekranie pojawia się komunikat o nagrywaniu obrazu. Hakerzy, podszywając się pod policję, żądają wpłaty kwoty od 200 zł do 500 zł w zamian za usunięcie blokady.

Wirus Weelsof, atakuje komputery z systemami operacyjnymi z rodziny MS Windows. Na ekranie zaatakowanego komputera pojawia się informacja o jego zablokowaniu, logo policji z nazwą miasta np. Sępólno Krajeńskie i zdjęcie Komendanta Głównego Policji. Wirus przejmuje kontrolę nad zainstalowaną kamerką internetową – wyświetlany jest komunikat o nagrywaniu obrazu w celu identyfikacji użytkownika. Odblokowanie komputera ma nastąpić po uiszczeniu pieniędzy w systemie UKASH.

Zablokowanie komputera może nastąpić w wyniku wejścia na zainfekowaną stronę internetową, bądź otworzenia zarażonego załącznika wiadomości e-mail. Dokonywane są wtedy zmiany w plikach systemowych i rejestrze systemowym, co powoduje ograniczenie funkcjonalności komputera. Blokada działa również po uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym.

Jak usunąć wirusa? Policjanci z KGP uważają, że najskuteczniejszą metodą na pozbycie się go jest uruchomienie komputera z płyty zawierającej aktualne oprogramowanie antywirusowe, do uzyskania za darmo ze stron producentów i przeskanowanie komputera z usunięciem zdiagnozowanych problemów bądź przywrócenie kopii zapasowej systemu zrobionej przed infekcją. Pomaga również całkowita reinstalacja systemu.

ga
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x