Przegląd mediów

PiS usuwa koalicjantów

Przetasowania w zarządzie województwa. Władysław Ortyl pozostanie marszałkiem.

PiS usuwa koalicjantów

Decyzją PiS Władysław Ortyl ma pozostać marszałkiem. Na wicemarszałków partia zarekomendowała Piotra Pilcha i Ewę Draus, natomiast na członków zarządu – Stanisława Kruczka i Marię Kurowską. W zarządzie województwa zabrakło miejsca dla Bogdana Romaniuka. Podano też nazwisko nowego przewodniczącego sejmiku. Co ciekawe, w tej kadencji ma nim zostać Jerzy Borcz.

W czwartkowy wieczór rzeczniczka prasowa PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, upubliczniła na Twitterze listę rekomendacji do zarządów województw, w których partia obejmie władzę. Według „zaleceń”, których raczej nikt nie zignoruje w fotelu marszałka ma pozostać Władysław Ortyl.

Od dawna nieoficjalnie mówiło się, poważnym kandydatem na to stanowisko jest Piotr Pilch. Były wicewojewoda podkarpacki trafił do zarządu, zastępując Lucjana Kuźniara. Jeszcze kilka miesięcy temu było niemal pewne, że to on zostanie nowym marszałkiem. Władysław Ortyl miał natomiast piąć się wyżej po szczeblach kariery. Niewykluczone, że tak się jeszcze stanie, jeśli zdecyduje się wystartować np. w wyborach do Sejmu lub Europarlamentu. Na razie jednak Piotr Pilch obejmie „jedynie” funkcję wicemarszałka.

Spory awans czeka Ewę Draus. W 2005-2007 była wojewodą podkarpackim. W 2010 r. wystartowała do sejmiku z list PiS. Była wiceprzewodniczącą sejmiku podkarpackiego IV kadencji, a w 2014 r. po rezygnacji złożonej przez Lucjusza Nadbereżnego utrzymała mandat.

PiS pozbywa się „przystawek”
Politycy PiS otwarcie przyznają, ze partia chce rządzić bez tzw. przystawek, czyli koalicjantów, stąd przetasowania. Ze względu na „partyjne korzenie” stanowisko wicemarszałka ma stracić Maria Kurowska, związana z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Zapewniono jej jednak dość miękkie lądowanie, ponieważ zostanie członkiem zarządu województwa. Drugim członkiem zarządu pozostanie Stanisław Kruczek, który od roku kieruje podkarpackimi strukturami Porozumienia Jarosława Gowina.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Super Nowości

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x