r e k l a m a
Przegląd mediów

Pociągi z Jasła do Zagórza znów będą jeździć

Po miesiącu przerwy z Jasła do Zagórza od najbliższego poniedziałku będzie można dojechać pociągiem. Do kosztów połączenia dorzuci się Ministerstwo Infrastruktury, czyli my podatnicy.

1 stycznia Zarząd Województwa Podkarpackiego zawiesił to połączenie, bo nie może się do tej pory dogadać z Przewozami Regionalnymi na temat dofinansowania regionalnych kursów przez najbliższe trzy lata. PR za kontrakt chcą 135 mln zł, zarząd może dać maksymalnie 105 mln.

Finansowanie połączeń na razie zapewnione jest tylko do końca marca. Ale i w tym przypadku urząd nie dogadał się z władzami spółki kolejowej. Za trzy miesiące kursowania pociągów Przewozy Regionalne chciały o prawie 1,5 mln zł więcej niż urząd mógł zapłacić. Dlatego zapadła decyzja o zawieszenie dwóch połączeń: Jasło – Zagórz oraz wakacyjnych kursów z Zagórza do Łupkowa.

Władze województwa twierdzą, że oba są najbardziej deficytowymi połączeniami w regionie. Zawieszenie pociągów wywołało protesty kolejarzy, którzy w zeszły piątek pikietowali pod oknami marszałka Zygmunta Cholewińskiego.

Tymczasem w czwartek po południu Piotr Olszewski, rzecznik Przewozów Regionalnych, poinformował „Gazetę”, że pociągi z Jasła do Zagórza od 1 lutego znów będą jeździć.

Jak to możliwe?

– Wydłużona zostanie trasa czterech obecnych pociągów międzynarodowych, które teraz kursują między Sanokiem a ukraińskim Chyrowem. Od najbliższego poniedziałku będą dojeżdżały do Jasła i z powrotem. Pociąg na odcinku Jasło – Zagórz będzie się zatrzymywał na wszystkich stacjach – mówi nam Piotr Olszewski.

Na wydłużenie trasy pociągu zgodziło się Ministerstwo Infrastruktury, które dokłada do połączeń międzynarodowych. Zabiegał o to Zbigniew Rynasiewicz, podkarpacki poseł PO, szef sejmowej komisji infrastruktury.

A może spółka kolejowa przestraszyła się następnych protestów kolejarzy? – Rozmowy w tej sprawie trwały niezależnie od protestów. Najważniejsze, że pociągi na trasę Jasło – Zagórza wróciły – odpowiada rzecznik Olszewski.

Pierwszy pociąg z Jasła przez Krosno, Sanok, Nowy Zagórz i Ustrzyki Dolne wyruszać będzie o godz. 4.40, do Chyrowa dotrze na 10.51. Drugi o 9.35 i w Chyrowie będzie o 15.47. Z powrotem z Chyrowa pociąg wyjedzie o 12.16, drugi o 16.12. Do Jasła dotrą odpowiednio o 18.33 i 22.19.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lakiluck.pl
lakiluck.pl
2024 lat temu

Rozkład jazdy zdumiewający.Dla kogo ten pociąg?
Pytanie wydaje się retoryczne.Dla kolejarzy i przemytników? I podatnik ma do tego "interesu" dokładać ? Kolej jak KRUS,niereformowalna…:yes::bigeek:

?
?
2024 lat temu

Po co robic cos dla idei? Bez zyskow? Kto za to PKPowskie bagno bedzie placil-jak za mokre zborze? NONSENS – typowe myslenie betonow z PRL-PiS

lupus
lupus
2024 lat temu

s……… ,człowieka trafia jak można tak marnować pieniądze

Miłośnik Kolei
Miłośnik Kolei
2024 lat temu

A po cholerę mi taki rozkład!? Nie zrobią go takim aby pociąg z Zagórza wyjeżdżał TAK ABY przed 8:00 był w Jaśle!:no:

Kolorowy8500
Kolorowy8500
2024 lat temu

@Miłośnik Kolei
Hehe dokładnie. Bo co z tego, że połączenie wróciło skoro godziny odjazdów/przyjazdów są do d** ^^ A po drugie zamiast tej kasy na puste wagony powinni zamknąć na jakiś czas tą linie i się zająć modernizacją, bo podróż 10 km/h nie ma sensu !

tolek
tolek
2024 lat temu

Szybka linia Jasło-Rzeszów i linia Jasło-Katowice (przez tarnów, kraków). To na pewno by się opłaciło ! Studenci wolą jechać wygodnym pociągiem niż gnieść się w autobusie.

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x