Przegląd mediów

Podkulski może wszystko

Biznesmen nie boi się budować samowolek, bo wie, że radni i tak mu je zalegalizują.

Ryszard Podkulski jest stale forowany przez władze miasta. Tylko on jest w stanie sobie załatwić, że radni legalizują handel wielkopowierzchniowy po tym jak biznesmen zbudował wielkie obiekty handlowe bez ich zgody. Inni inwestorzy nie tylko nie próbowali tego robić. Innym inwestorom nawet nie przyszłoby to do głowy.

Co by się stało, gdyby ktoś zgłosił zamiar budowy zwykłej drewnianej komórki, a postawił murowany garaż? Zapewne szybko znalazłby się na celowniku nadzoru budowlanego. Wystarczyłby anonimowy donos „życzliwego” sąsiada. Skończyłoby się rozbiórką garażu, a przynajmniej karą finansową.

Co jednak dzieje się gdy biznesmen Ryszard Podkulski buduje coś innego niż deklaruje? I nie chodzi o drewnianą komórkę czy garaż, ale o wielkie galerie handlowe. Otóż nie dzieje się nic. Żadnych nagłych działań nadzoru budowlanego. Żadnych spektakularnych akcji czy dochodzeń. Żadnych kar finansowych, nie mówiąc już o rozbiórce.

Przeciwnie. Doniesienie, ale nie jakieś potajemne i zrobione przez „życzliwego” sąsiada, ale publiczne, choćby przez grupę miejskich radnych, na organach powołanych do dbania o przestrzeganie prawa wrażenia nie robi.

Co więcej, obiekty Podkulskiego powstają, są oddawane do użytku, a dopiero później szuka się sposobu, by je zalegalizować. A ściślej robi się wszystko, by uzyskać zgodę Rady Miasta na lokalizację tam handlu wielkopowierzchniowego, a więc przekraczającego 2 tys. mkw. Tak stanowi ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Biznesmenowi Podkulskiemu to się udaje.

Zgoda radnych Podkulskiemu nie potrzebna

Tak właśnie było na przykład z Galerią Rzeszów zbudowaną przez Podkulskiego przy ul. Słowackiego. Przypomnijmy, że prace budowlane zaczęły się tam w 2003 r. zanim jeszcze uprawomocniło się pozwolenie na budowę. Chociaż alarmowali o tym radni, chociaż z okien ratusza do placu budowy było może kilkadziesiąt metrów, nikt z władz miasta tym się nie przejął. Ani prezydent Tadeusz Ferenc, ani jego urzędnicy „nie zauważyli” pracujących koparek czy wylewanych fundamentów.

Gdy inni inwestorzy, którzy planują w Rzeszowie budowę obiektów wielkopowierzchniowych nierzadko latami czekają na wszystkie niezbędne zgody władz miasta i radnych, Ryszarda Podkulskiego najwyraźniej to nie dotyczy.

Po co jednak czekać, skoro można ominąć prawo – bo jak inaczej to nazwać – i budować bez zgody Rady Miasta? Potem i tak taką zgodę się załatwi. Będzie prościej, bo budynki będą już gotowe i mogą przynosić spory dochód.

Dwa, a nawet trzy budynki w jednym

Chociaż wydawałoby się, że bez zgody radnych (skoro wymaga tego ustawa) nie można budować obiektów wielkopowierzchniowych, to Podkulski nie ma z tym problemu. Czy komuś przyszłoby do głowy, że Galeria Rzeszów to dwa odrębne budynki? Zapewne nie, bo patrząc na ten obiekt trudno doszukać się miejsca, w którym rzekomo kończy się jeden i zaczyna drugi budynek. No chyba, że ma się bujną wyobraźnię.

Taką też bujną wyobraźnią najwyraźniej dysponuje biznesmen Ryszard Podkulski. Starał się o budowę dwóch oddzielnych budynków. Dostał dwa oddzielne pozwolenia na budowę. Ale nie ma to jak wyobraźnia i w rezultacie wyszedł mu z tego jeden budynek – duża galeria handlowa. Formalnie oczywiście są to nadal dwa budynki, a granica między nimi biegnie w głównym holu.

Podobna, jeszcze bardziej kuriozalna sytuacja występuje w przypadku Galerii Graffiki. Ten obiekt to formalnie trzy oddzielne budynki. To jeszcze nie wszystko. Żeby było śmieszniej, pozwolenia na budowę udzielano tam trzem różnym podmiotom, za którymi kryje się Podkulski.

Ferenc zawsze pomoże

Już w jakiś czas od wybudowania obu galerii Podkulski zaczął starania o uchwalenie planu zagospodarowania zezwalającego na handel wielkopowierzchniowy. Ponieważ prezydent Tadeusz Ferenc nie miał wtedy jeszcze większości w Radzie Miasta, głosowanie na rzecz Podkulskiego nie było takie proste. Radni wielokrotnie odrzucali uchwały kierowane na sesję przez prezydenta, ten jednak z uporem zgłaszał je na kolejne obrady.

Dopiero gdy prezydent Ferenc uzyskał w radzie większość, radni w kilku kolejnych głosowaniach doprowadzili do uchwalenia planów zagospodarowania o jakie zabiegał Podkulski dla kilku swoich galerii zbudowanych bez zgody radnych.

Ostatnio większość w Radzie Miasta zdominowana przez proprezydencki klub Rozwój Rzeszowa przypieczętowała taką legalizację Galerii Rzeszów przy ul. Słowackiego. Kolejne przychylne decyzje i ciągłe głosowania na korzyść Podkulskiego, próby pójścia przez władze miasta biznesmenowi na rękę w sprawie dzierżawy działek przy dawnym hotelu „Rzeszów”, sprawiły, że mieszkańcy coraz podejrzliwiej patrzą na ratusz, a atmosfera wokół prezydenta Ferenca staje się coraz bardziej śmierdząca.

Podkulski orżnął miasto

Dodajmy, że Podkulski nie wywiązał się nawet z obietnicy jaką poczynił w 2007 r. w zamian z pozytywne dla niego głosowanie radnych dotyczące przystąpienia do sporządzenia planów dla Galerii Rzeszów i Graffica. Wpłacił co prawda 2 mln zł na modernizację al. Rejtana, jednak przedszkole do którego budowy się zobowiązał oddał niedawno niewykończone. Nic dziwnego skoro ze strachu przed „nadwornym inwestorem”, jak zaczęli Podkulskiego nazywać internauci, urzędnicy miejscy zapomnieli zawrzeć z biznesmenem umowę, w której zapisano by do czego zobowiązuje się Podkulski. Bez tej umowy Podkulski po prostu „orżnął” miasto.

A tak w ogóle, radni nie powinni wchodzić z Ryszardem Podkulskim w żaden handel typu: zbudujesz coś nielegalnie, to my ci zalegalizujemy, tylko rzuć coś na odczepkę dla miasta. To by w praktyce oznaczało, że biznesmen może budować co chce, bo radni potem i tak mu to zalegalizują. Przecież Podkulskiemu o to właśnie chodzi. Inni inwestorzy nie mieli tak lekko.

Samowolki Podkulskiego

1. Galeria Rzeszów przy ul. Słowackiego

Zbudowana bez zgody Rady Miasta na handel wielkopowierzchniowy. Formalnie składa się z dwóch budynków. Zalegalizowana przez radnych w tym miesiącu.

2. Galeria Graffica przy ul. Lisa-Kuli

Powstała bez zgody Rady Miasta na handel pow. 2 tys. mkw. Składa się formalnie z trzech budynków. Zalegalizowana przez radnych w ubiegłym roku.

3. Centrum handlowe Plaza przy al. Rejtana

Zgody radnych na handel powyżej 2 tys. mkw. nie było, a powstał obiekt liczący ponad 14 tys. mkw. Podkulski sprzedał centrum po tym jak przegłosowano pierwsze uchwały zmierzające do legalizacji obiektu. Ostatecznie plan dopuszczający wielki handel uchwalono w ubiegłym roku.

4. Budynek mieszczący sklep Castorama przy al. Rejtana

Zbudowany bez zgody radnych na wielkie powierzchnie handlowe. Gdy firma Castorama zagroziła, że nie wprowadzi się do obiektu przy al. Rejtana, bez wymaganej zgody radnych Podkulski zaczął gorączkowo zabiegać o taką zgodę. Uchwałę jaka była potrzebna Castoramie Podkulski otrzymał. Pełną legalizację radni uchwalili w ubiegłym roku.

Apel do prezydenta Tadeusza Ferenca

Panie Prezydencie! Niech wymieni Pan 10 przedsiębiorstw, którym pomógł i pomaga Pan tak jak Ryszardowi Podkulskiemu. Ich nazwy na pewno bardzo zainteresują mieszkańców.

Krzysztof Kuchta
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elektra
Elektra
2024 lat temu

He he , kto ma kasę ten rządzi. Tylko biedakom nic nie wolno. Ciekawe co na to CBŚ, i ciekawe skąd ten gość miał kasę na rozwój firmy żeby w tak krótkim czasie dorobić się takiej fortuny. Spróbujcie od podstaw otworzyć jakiś "biznes" w dzisiejszym czasie zaczynając od prawie zera.

ixi - antycenzura
ixi - antycenzura
2024 lat temu

Szara Eminencja ktorey boja sie WLodarze i Polityce..co na to Policja , Prokuratura oraz inne instytucje "stojace" rzekomo w obronie prawa i obywateli w Polsce?!?

Rzadam oficjalnego stanowiska, kolejno:
od Wladz miasta, Policji, Prokuratury i NIK.

Ares
Ares
2024 lat temu

Panie redaktorze Kuchta! Nie jestem obrońcą p.Podkulskiego ale dzięki kilku jego inwestycją Rzeszów zmienia swoje oblicze, wygląd, nie wspomnę o miejscach pracy jak również wygodzie mieszkańców. Tak naprawdę to czyich interesów z kolei Pan broni?. Ten tendencyjny artykuł w skamlącym tonie to żenada. Prezydent Ferenc i Rada Rzeszowa wiedzą co robią i co dobre dla miasta!!
A co do przedziębiorstw którym p. Ferenc rzekomo nie pomaga to dlaczego Pan nie wymienił ani jednego? Czyniąc komuś zarzuty należy poprzeć je dowodami. Jeżeli powiedziało się "a" to trzeba powiedzieć i "be" – rzetelność dziennikarska tego wymaga

lakiluck.pl
lakiluck.pl
2024 lat temu

"Ares"!A czy słyszałeś coś o prawie stanowionym?
Takie postępowanie prezydenta i rady jest żródłem korupcji.Całe Podkarpacie o tym"trąbi",
a gdzie odpowiednie organy państwa? Gdzie CBA,
CBŚ,Prokuratura? Skorumpowana banda…:upset:
:uhoh:

realista
realista
2024 lat temu

Ja przyznaje p. Podkulskiemu rację.Buduję,daje pracę,tworzę pod prąd-bo mam pieniądze i pomysł na ich wykorzystanie.Babranina z urzędnikami,niedorzecznymi przepisami trwała by latami.A tak zabuli symboliczna np.karę i po ptakach.A władze? No cóż,im zależy na pracy dla ludzi,na spadajacym bezrobociu i na reelekcji.żatem logika podcinania sobie gałęzi byłaby głupotą.Szkoda tylko ,ze rodak z Jasła ,tak mało robi dla Jasła.Panie Podkulski do dzieła-czekamy!!!!

Wszyscy na równym poziomie
Wszyscy na równym poziomie
2024 lat temu

Miejsca pracy daje ? Miejsca pracy to zakłady które zatrudniają parę tyś. pracowników. Taka galeria to około 50 miejsc pracy, zawsze to coś niż nic. A jeśli chodzi o prawo to wszyscy maja być traktowani tak samo czy to prezydent czy " Pan nikt" jak my zwykli mieszkańcy tego kraju. Znam przypadki gdzie o 2 cm nie zgadzał się plan z wykonaniem domu i trzeba było wyburzać a tu "święte krowy" które wszystko mogą, jak czytamy w artykule.

xyz
xyz
2024 lat temu

Ciekawe myślenie jest w Polsce – władza wspiera przedsiębiorczość – w Polsce standard to zatruwanie życia przedsiębiorcom poprzez całą masę absurdalnych zapisów prawnych.
Do autora artykułu: Dobrze że takich ludzi jak TY jest coraz mniej, bo bylibyśmy "100 lat za murzynami",
P.S Twoja gadka przypomina mi smerfa ważniaka – w sumie to jesteś śmieszny :smilewinkgrin:

ed
ed
2024 lat temu

wow

mrs lol
mrs lol
2024 lat temu

lol lol lol 😀

Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x