Przegląd mediów

Prezydent Krosna najlepszy w Polsce

Piotr Przytocki, prezydent 47-tysięcznego Krosna, został zwycięzcą rankingu „Newsweeka”, w którym oceniliśmy prezydentów polskich miast. O włos wyprzedził rządzącego Wrocławiem Rafała Dutkiewicza i Tadeusza Ferenca z Rzeszowa.


Krosno nocą. Fot. PZStudio

Przygotowanie tego rankingu zajęło nam kilka miesięcy. Ocena ludzkich kompetencji nigdy nie należy do zadań łatwych. Można ulec powierzchownym sądom, zbyt daleko idącym uproszczeniom. Bez wnikliwej obserwacji, bez zastosowania niemal naukowej metodologii trudno wyrażać opinie na temat wyjątkowo skomplikowanej materii jaką jest samorządność. Szczególnie tak młodej jak nasza, wstępującej dopiero w wiek dojrzały. Osiemnaście lat temu odbyły się pierwsze, wolne wybory samorządowe. Dziesięć lat temu rząd Jerzego Buzka zreformował Polskę, zmniejszając liczbę województw do 16, tworząc powiaty. Dopiero od sześciu lat wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów w wyborach bezpośrednich. Właśnie mija półmetek ich drugiej kadencji. Osiemnaście lat to jednak wystarczająco długi czas, by pozwolić sobie na pierwsze podsumowania.

Ranking prezydentów polskich miast:
1. Krosno Piotr Przytocki >>
2. Wrocław Rafał Dutkiewicz >>
3. Rzeszów Tadeusz Ferenc >>
4. Świnoujście Janusz Żmurkiewicz >>
5. Gorzów Tadeusz Jędrzejczak >>
6. Elbląg Henryk Słonina >>
7. Rybnik Adam Fudali >>
8. Gdynia Wojciech Szczurek >>
9. Jelenia Góra Marek Obrębalski >>
10. Świdnica Wojciech Murdzek >>
11. Tychy Andrzej Dziuba >>
12. Bydgoszcz Konstanty Dombrowicz >>
13. Szczecin Piotr Krzystek >>
14. Łódź Jerzy Kropiwnicki >>
15. Płock Mirosław Milewski >>

W powszechnej opinii polityków, działaczy społecznych, nawet publicystów zwykle krytycznych wobec polskiej rzeczywistości, reformy samorządowe – ze wszystkich polskich reform – udały się najlepiej. To prawda, choć nie wszędzie i nie każdemu w równym stopniu. Nasz ranking ma pokazać liderów. Ludzi, którzy dobrze pracują dla lokalnych społeczności. Skupiliśmy się na szefach 108 największych miast, rządzonych przez prezydentów.

Ustalając kryteria oceny staraliśmy się nie popełnić błędu. Skorzystaliśmy z wiedzy socjologów i specjalistów public relations, od dawna współpracujących z samorządami. Wspólnie stworzyliśmy ankietę, którą wysłaliśmy do każdego ze 108 prezydentów. Chcieliśmy wiedzieć jak w czasie prezydentury rósł budżet miasta, jak wzrastały miejskie inwestycje, jak prezydenci radzili sobie z przestępczością i czy umieli pozyskiwać środki z funduszy europejskich. Pytaliśmy, między innymi, o sposób komunikowania się z mieszkańcami, o inicjatywy prezydenta poprawiające jakość życia w mieście, o to jak wygląda współpraca prezydenta z radą miasta i z instytucjami pozarządowymi.

Dane jakie nadeszły w odpowiedziach, nasi dziennikarze weryfikowali w poszczególnych miastach. Przeprowadziliśmy całe mnóstwo ważnych i pouczających rozmów z lokalnymi politykami i przedstawicielami organizacji „non profit”. Odwiedzaliśmy miasta, żeby na własne oczy przekonać się jak wyglądają. Słuchaliśmy, co mówią mieszkańcy o swoich gospodarzach. Po szczegółowej analizie wybraliśmy 25 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem ludzi.

Finałową „piętnastkę” najlepszych z najlepszych ustaliliśmy wspólnie z dr Anną Gizą-Poleszczuk – socjologiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także z Krzysztofem Nowakiem i Dymitrem Romanowskim z firmy PR Profile. Zastosowaliśmy jedyną możliwą metodę oceny prezydentów: braliśmy pod uwagę wielkość miasta, ale i tradycję gospodarowania, położenie, historię (Warszawy nie ocenialiśmy, pozostawiając prezydent Hannę Gronkiewicz – Waltz do oceny rankingów, porównujących skuteczność prezydentów i burmistrzów europejskich stolic).

Wyniki mogą zaskakiwać. Wśród najlepszych są prezydenci wielkich miast – to było do przewidzenia, ale też szefowie miast niewielkich jak Krosno, w którym od sześciu lat rządzi zwycięzca naszego rankingu Piotr Przytocki.

Rankingów poświęconych samorządom było już wiele. Ten jest szczególny. Zabierając się do pracy zakładaliśmy, że efektywność rządzenia zależy od indywidualnych cech poszczególnych prezydentów. Wtedy zakładaliśmy, dziś jesteśmy pewni, że tak jest.

Agata Jankowska, Tomasz Wojciechowski, Mariusz Chudy
Newsweek.pl

Od redakcji:

Krośnianom gratulujemy i szczerze zazdrościmy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rudi
rudi
2024 lat temu

Może i najlepszy, ale nie pojechał ratować Bałtyku, choć przez Krosno przepływa Wisłok

Mieciu
Mieciu
2024 lat temu

Za co mu to dali? Przecież to ignorant. Nie pojechał do Helsinek promować Krosno. Jak tak można.

roman
roman
2024 lat temu

Wiwat Podkarpacie! Dwa miejsca na pudle-to spory sukces!Tylko pogratulować i pozazdrościć…

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x