Przegląd mediów

Ratujmy drzewa, bo usychają!

– Drzewa na jasielskim rynku obumierają. Trzeba je ratować – alarmuje Tomasz Kasprzyk, przewodniczący zarządu osiedla Śródmieście. Jego zdaniem drzewa mają za mały dopływ wody. Niestety za rok może się okazać, że niektóre drzewa nie zakwitną.

Podczas remontu jasielskiego rynku w 2001 roku część drzew została wycięta, a pozostałe obudowano metalowymi obręczami i kostką brukową. – Przez to drzewa mają słabo lub niedostatecznie zabezpieczony dopływ wody opadowej do systemu korzeniowego. Dlatego usychają – mówi Tomasz Kasprzyk. Chodzi o określoną powierzchnię, która powinna przypadać na drzewo, aby system korzeniowy mógł czerpać swoje zasoby z wody opadowej. A ten odstęp – pierścień wokół pnia drzewa powinien wynosić dwa metry.

A tutaj na pewno takiej powierzchni nie ma – wskazuje na jedno z drzew przewodniczący osiedla. Przyczyną usychania może być również uszkodzony system korzeniowy.

Za niedługo wcale nie zakwitną

Po prostu w lipcu mamy jesień. Widać, że górne listki są nie dość, że małe to do tego żółkną. Małe przez to, że ciąg wody jest ograniczony i tu widać, że dolne listki są duże, a górne małe. Widać, że drzewa na płycie rynku obumierają. Jest to niekorzystne zjawisko, bo możemy się obudzić pewnej wiosny i okaże się, że część tych drzewek nam nie zakwitnie i będzie konieczne wycięcie – dodaje. – Dla jednego drzewa to nawet kilku lat nie trzeba, bo ono już za rok będzie suche – T. Kasprzyk wskazuje na jedno z drzew, gdzie w górnej części nie ma już w ogóle liści.

Tomasz Kasprzyk zwracał się z tym problemem do właściwego wydziału Urzędu Miasta w Jaśle. Urzędnik przyznał mu rację, że trzeba powiększyć obszar dopływu wody do korzeni i zrobić opryski przed szkodnikami. – Urzędnicy twierdzą, że drzewa chorują, ale to chodzi bardziej o kasztanowce. Jeżeli chorują to co robią służby odpowiedzialne za to? Mówi się, że kasztanowce albo chorują, albo są stare, albo mają uszkodzony system korzeniowy – zaznacza.

/mm/
Więcej na stronie 4 Nowego Podkarpacia

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PIS
PIS
2024 lat temu

Czy ktoś mi powie, kto rządził w Jaśle, kiedy remontowano płytę Rynku – czy był to Andrzej C. i jego zastępca wiejski z Bączala – czy oni za uschnięcie drzew odpowiedzą, gdzie ci od przecinania wstęgi. Dlaczego nasza Pani Burmistrz ma poprawiać po poprzednikach….

hejek
hejek
2024 lat temu

Czy ten pan Kasprzyk to krewniak p. dyrektor z JDK???

xzy
xzy
2024 lat temu

Do PIS !!! Nie ma się co naśmiewać gościu z wiejskiego pochodzenia burmistrzów ( notabene obecny burmistrz też chyba nie z miasta ) no bo niby co oni winni temu ,że w Jaśle od 12 lat nie znalazl sie człowiek który podjąłby wyzwanie i zwyciężył w wyborach .

.
.
2024 lat temu

PiS, gdyby wasze wytłoki rządziły miastem 100 lat, to i tak każde g**** próbowalibyście utykać poprzednikami:lol:- przynajmniej jest co i na kogo zganiać:lol:Po waszym wymyśle trudno będzie coś naprawiać, bo mało robicie, a z sensem właściwie nic, tylko budować od nowa, niestety:upset:

ace
ace
2024 lat temu

gdzie był pan Kasprzyk jak kilka lat temu z płytą rynku wjechali na same drzewa. nie protestował? teraz to każdy mądry. należało już co najmniej było wtedy protestować.!

js
js
2024 lat temu

Drogi PiSmanie: A Czernecki i jego ekipa to niby skąd się wzięli? Sami go popieraliście dopóki nie zadarł z Zającem decydując się kandydować na burmistrza przeciwko Rzońcy
w 2002 r.

Lipa
Lipa
2024 lat temu

Zmartwienie,bo drzewa usychają jest.Pytanie kto temu jest winien.Na pewno Ci co zabetonowali drzewa od dołu i trują z góry.Ludzi z Jasła jeszcze nie betonują,ale trują.I to jest problem wstydliwy i delikatny-bo dają pracę,kasę na festyny.A polityka ma gówno z tym wspólnego.Tu trzeba egzekucji prawa,a nie pieszczot.

jasol
jasol
2024 lat temu

na rynku usychaja a na ogrodku jordanowskim zdrowe drzewa wycinaja,alekto dal zezwolenie na wycinke takich drzew

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x