r e k l a m a
Przegląd mediów

Rozsławili PiS, ale czy rozsławili Jasło?

Pracownicy jasielskiego urzędu miasta wystąpili w spocie PiS-u. – To promocja naszego miasta, partia polityczna to przecież nie organizacja przestępcza – przekonuje Maria Kurowska, burmistrz Jasła, członkini PiS-u.

Spot pt. „Patriotyzm, solidarność, nowoczesność” można zobaczyć tylko w internecie. Jest na stronie PiS-u od końca stycznia. To czarno-biały obraz pokazujący zdjęcia, na których widzimy m.in. symbol Polski Walczącej, pomnik Mikołaja Kopernika, karetkę pogotowia ratunkowego, defiladę wojska, lekcję w szkole. Blok dotyczący solidarności kończy fotografia uśmiechniętej rodziny. Serię zdjęć opatrzonych komentarzem „nowoczesność” otwiera wspólna fotografia kilkunastu młodych uśmiechniętych osób.

Maria Kurowska wyznaczyła urzędników do wzięcia udziału w reklamówce wyborczej PiS. (FOT. ARCHIWUM)

Nic więcej o tych ludziach nie wiadomo, nie zostali ani przedstawieni, ani opisani. Ale okazuje się, że są świetnie znani dziennikarzom z Jasła. – To pracownicy naszego urzędu miasta. Często tam bywam, znam więc te osoby. Buszując po internecie, natknęłam się na spot PiS-u i rozpoznałam te twarze. Część to etatowi pracownicy urzędu, a część to stażyści – opowiada Ewa Wawro, dziennikarka „Nowin”. – Na zdjęciu rodzinnym jest kierowniczka wydziału Renata Łaba. Na grupowym jest m.in. Patrycja Binkiewicz z wydziału strategii – mówi Wawro. Podaje też kilka innych nazwisk.

Dzwonimy do urzędu. Bohaterowie partyjnego spotu nie są chętni do rozmów. Kierownik Łaba w piątek jest akurat na urlopie. Pani Binkiewicz w kółko zaś powtarza: „odmawiam komentarza” i odsyła do rzecznika prasowego.

Paweł Kozioł, rzecznik prasowy urzędu miasta, jest zdziwiony naszym telefonem: – To nie jest sprawa urzędu. Proszę dzwonić do biura prasowego PiS-u w Warszawie – namawia.

– A czy to prawda, że pani burmistrz sama sugerowała podległym pracownikom, by wzięli udział w tym spocie? – pytamy.

– Nie, to nieprawda. Urząd w ogóle nie miał z tym nic wspólnego, nawet nie powinienem odpowiadać na te pytania. Zdjęcia, na których są nasi pracownicy, zostały zrobione po godzinach pracy – twierdzi Kozioł.

Fot. kadr z klipu wyborczego PiS

Dużo bardziej rozmowna okazuje się burmistrz Jasła Maria Kurowska. Jest członkinią PiS-u, czego nie ukrywa. – Powiedziałam swoim pracownikom, że jest możliwość udziału w tym spocie. Że jeśli chcą, mogą w nim zaistnieć. Czemu nie? Ci, którzy wyrazili taką chęć, znaleźli się na zdjęciach – mówi burmistrz Kurowska.

– Czy nie widzi Pani niezręczności w tym, że pracownicy samorządowi reklamują partię polityczną?

– Zupełnie nie. Nie ma w tym niczego złego. Co więcej – to także promocja Jasła. A partia polityczna – czy to będzie PiS, czy PO – to nie organizacja przestępcza i nie ma żadnego powodu, by nie uczestniczyć w takich spotach – ocenia pani burmistrz.

– Ale przecież samo Jasło nie jest w tym spocie wymienione. Twarze są zupełnie anonimowe, nie ma żadnego odniesienia do miasta – mówimy.

– No widać jednak, że nie są aż tak anonimowe, skoro pani dzwoni – słyszymy rezolutną odpowiedź.

Fot. kadr z klipu wyborczego PiS

Zdjęcia pracownikom urzędu zrobiono w sali Jasielskiego Domu Kultury, jednostce podległej urzędowi miasta. Jego dyrektorka Krystyna Kasprzyk zapewnia, że sesja była krótka i odbyła się w okolicach godziny 16. – Nigdy za podobne sesje nie pobieramy pieniędzy, w tym przypadku także nie było mowy o opłatach. Pytanie o to, czy można u nas zrobić kilka zdjęć, otrzymałam z urzędu miasta, ale nie pamiętam już dziś, od kogo dokładnie. Zgodziłam się. Nie wiedziałam, że to będą zdjęcia do spotu PiS-u. Ale gdybym nawet wiedziała, to też zgodziłabym się, nie miało to dla mnie żadnego znaczenia – ocenia dyrektor Kasprzyk.

Z PiS-u trudno zdobyć jakiekolwiek stanowisko w tej sprawie. Komentarza nie doczekaliśmy się od rzecznika prasowego partii Adama Bielana. Lokalni liderzy PiS-u z kolei odsyłali nas do Warszawy. Tylko wiceprezes PiS-u w okręgu krośnieńskim Piotr Babinetz powiedział, że pracownicy samorządowi mają prawo wyrażać swoje przekonania polityczne. – Nie mają przecież zakazu przynależności do partii politycznych – mówi krótko.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
radca
radca
2024 lat temu

Konstytucja RP daje prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów między innymi politycznych, i gwarantuje im że z tego powodu nie mogą być prześladowani.

luzak
luzak
2024 lat temu

Ja na ten przykład uważam,że "nie rozsławili",a rozkroczyli Jasło.Kupa śmichu będzie na Podkarpacie,a może i w polskie media pójdzie,wszak obrót medialny w zakresie zdarzeń nadzwyczajnych jest duży.Grunt to promcja….

jasiek
jasiek
2024 lat temu

Owszem swoboda wyrażania swoich poglądów istnieje.Tyle że w tej sytuacji doszło do przymuszenia przez Panią Burmistrz pracowników co jest karalne.:|

radca
radca
2024 lat temu

Do jaśka, a ja się pytam z kont masz taką wiedzę że zostali przymuszeni,bo osoby które brały udział w spocie w tym temacie się nie wypowiedziały.

jasiek
jasiek
2024 lat temu

Do radcy.Dopóki nie nauczysz się pisać po polsku, dopóty nie będę odpowiadał na twoje pytania.Sformułuj poprawnie pytanie a pospieszę z odpowiedzią:p

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x