Przegląd mediów

Rusza budowa gazociągu Polska-Słowacja

Spółka Gaz-System podpisała umowę na budowę polskiego odcinka gazociągu łączącego Polskę ze Słowacją. Będzie się on rozpoczynał w Strachocinie i kończył na granicy państwowej. Docelowo dotrze do Veľké Kapušany na południu Słowacji.

Umowę na realizację inwestycji Gaz-System podpisał z konsorcjum firm Budimex Mosto-stal i Mostostal Kraków. Prace budowlane mają się rozpocząć we wrześniu. Wartość podpisanej umowy wynosi 500 mln złotych. Gazociąg będzie miał około 59 km długości, średnicę 1000 mm.

Połączenie gazowe Polska-Słowacja jest ważnym elementem budowy zintegrowanego, europejskiego rynku gazu. Dzięki niemu zwiększymy możliwości przesyłania gazu z terminala LNG i gazociągu Baltic Pipe do naszych partnerów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

Zwartko podkreśla, że budowany gazociągu przyczyni się do rozwoju Podkarpacia, szczególnie w gminach znajdujących się na jego trasie, czyli Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. Ważną korzyścią dla gmin będzie corocznie płacony przez Gaz-System podatek od nieruchomości, w wysokości do 2 procent wartości budowanej infrastruktury.

Budowa będzie wyzwaniem dla inżynierów. Bez przeprowadzania wykopów zostanie wykonanych około 20 przejść pod drogami, potokami i rzeczkami. Łącznie będą miały 885 metrów długości.
Przewiert podziemny pod rzeką Sanoczek zostanie wykonany na głębokości 50 metrów, będzie miał około 1 km długości. Inwestycja będzie prowadzona w górzystym terenie. Trudnością jest również górzysty teren. Różnica w poziomie przebiegu gazociągu między początkiem w Strachocinie i punktem końcowym na granicy państwa będzie wynosić 337 metrów.

Nowiny24

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x