r e k l a m a
Przegląd mediów

Śmiertelna gorączka na podkarpaciu

Redakcja Super Nowości jako pierwsza dotarła do informacji o groźbie epidemii, którą władze województwa chciały zatuszować.

Dopiero po kilku naszych interwencjach w urzędzie marszałkowskim i wojewódzkim władze regionu przyznały w końcu, że istnieje problem gorączki Q. Śmiertelną chorobę, którą można zarazić się od zwierząt wykryto w podkarpackich gospodarstwach.

– Gorączka Q to bardzo groźna choroba, która może prowadzić do uszkodzenia płuc, wątroby i serca, a nawet śmierci – informuje lek. med. Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Zakażone zwierzęta, nabiał, mięso

Chorobę wywołuje szczególna odmiana bakterii riketsja coxiella, dość rzadko spotykana w Polsce. Nosicielami są zwierzęta domowe (bydło, owce, kozy, kury, kaczki), a także dzika zwierzyna i gryzonie. I to właśnie od nich człowiek może się zarazić gorączką Q. Do zakażenia może także dojść po spożyciu nabiału pochodzącego od chorych zwierząt i kontakcie z ich mięsem.

W Urzędzie wiedzieli od tygodnia

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, informacja o zakażonych gorączką podkarpackich zwierzętach domowych dotarła do Urzędu Marszałkowskiego jeszcze w ubiegłym tygodniu. Sprawdziliśmy.

– My takich informacji nie mamy – zaprzecza Edward Prajsnar z Departamentu Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim.

Za to Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa przyznał, że o sprawie wiedział i przekazał ją wojewodzie, który z kolei miał powiadomić o problemie Biuro Zarządzania Kryzysowego. Pod nieobecność wojewody sprawą zajęła się jego zastępczyni.

– W tym momencie wracam z seminarium z Ukrainy. Szczegółowa analiza zagrożenia czeka już na mnie na biurku w urzędzie. Więcej na ten temat będę mogła powiedzieć jutro. Wiem, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez nasz wydział zarządzania kryzysowego, służby weterynaryjne i Inspektorat Ochrony Środowiska – przyznaje Małgorzata Chomycz, wicewojewoda podkarpacki.

O skalę problemu zapytaliśmy dyrekcję Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Rzeszowie.

URSZULA PASIECZNA
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pracujacy w niemczech
pracujacy w niemczech
2023 lat temu

Das ist normal to po niemiecku ale to jest POLSKA!!!!!

gbh
gbh
2023 lat temu

U nas dopóki nikt nie umrze to nie ma problemu

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x