Przegląd mediów

Sprawdź z kim wysyłasz dziecko na kolonię

To bardzo ważne komu powierzymy opiekę nad dzieckiem podczas letniego wypoczynku. By mieć pewność, że czas spędzony na kolonii lub obozie będzie dla dziecka przyjemny, pozytywny, ale i bezpieczny, dobrze mieć pewność, że wychowawca jest kompetentny

Zwłaszcza rodzice, którzy po raz pierwszy wysyłają dziecko na kolonię chcą wiedzieć kto „przejmie” opiekę nad ich pociechą. Nic w tym dziwnego, że wypytują organizatora wypoczynku o kompetencje i doświadczenie opiekuna – mówi Marian Duda, TPD-owski Rzecznik Praw Dziecka. Dobrego wychowawcę powinny cechować przede wszystkim – odpowiedzialność, opiekuńczość, kreatywność w organizowaniu wolnego czasu, łatwość nawiązywania kontaktu z dziećmi, serdeczność i wyrozumiałość. – Aby opiekować się dziećmi 24 godz. na dobę, trzeba je po prostu lubić – krótko stwierdza rzecznik.

Wychowawcą kolonijnym może być osoba pełnoletnia mająca ukończony specjalny kurs. Bez wątpienia doświadczenie i dobra opinia z wcześniejszych wyjazdów są bezcenne. Debiutanci też mają szansę, bo jak mówi Marian Duda – liczy się bezpośrednie spotkanie organizatora wypoczynku z kandydatem na wychowawcę kolonii. Bywa też tak, że gdy kandydat wzbudza jakieś podejrzenia wymaga się, żeby przedstawił dodatkowe zaświadczenia o zdrowiu i opinię z uczelni lub pracy. Opiekunami kolonijnymi najczęściej są studenci, zwłaszcza kierunków pedagogicznych, sportowych, filologicznych i socjologicznych. Są też osoby z politechniki. – Obowiązek rzetelnego wyboru kadry spoczywa na organizatorze. Każdy rodzic ma prawo, a wręcz powinien dowiedzieć się kto będzie opiekował się dzieckiem na kolonii. Gdy jest to potrzebne można zaaranżować spotkanie organizacyjne, które rozwieje obawy rodziców.

Warto o tym wiedzieć by wszelkie wątpliwości wyjaśnić przed wyjazdem dziecka na wakacje. Gdy dziecko spokojnie i bezstresowo spędza czas na kolonii, rodzice też muszą mieć pewność, że wszystko jest u niego w porządku. Dlatego warto sprawdzić i organizatora kolonii, i ludzi którym powierzamy opiekę nad dzieckiem.

/wz-s/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pesymista z natury 2000
pesymista z natury 2000
2024 lat temu

Lepiej sprawdż z kim żonę wysyłasz na urlop,byś nie musiał w przyszlosci sprawdzać z kim wysylasz dziecko na kolonię…

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x