r e k l a m a
Przegląd mediów

Studiować można w każdym wieku

Na emeryturze można być aktywnym. Trzeba tylko chcieć. Właśnie wtedy jest czas na to, aby realizować swoje pasje, rozwijać horyzonty, spełnić marzenia. Taką szansę daje, działający z coraz większym powodzeniem, Jasielski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dla seniorów to swoista odskocznia od szarej codzienności.

Pomysł utworzenia uniwersytetu dla seniorów w Jaśle zrodził się już 10 lat temu. – Zainteresowałam się ruchem Uniwersytetów III Wieku. W 1997 roku nawiązałam kontakt z takim uniwersytetem w Krakowie, który powstał przy Uniwersytecie Jagiellońskim. O działalności takiej placówki opowiedziałam grupie emerytowanych nauczycieli. Byliśmy w Krakowie na jednym z wykładów. Taki uniwersytet daje możliwość aktywnego działania na emeryturze. Dlatego tak bardzo chciałam to przenieść na nasz jasielski grunt – mówi Irena Becla, prezes UTW w Jaśle, przewodnicząca Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Jaśle.

Wiele problemów

Jednak na początku pani Irena natrafiła na problem ze znalezieniem lokum i brak środków. W 2007 roku zaczęła konkretnie działać razem z dr Walerią Ćwik. – Nawiązałam kontakt z inż. Zbigniewem Tumiłowiczem, organizatorem UTW w Tarnowie, który dał nam wskazówki jak stworzyć taką placówkę w Jaśle. Okazało się, że również takie starania czynił Józef Liniewski. Zderzyły się dwa nurty. Po spotkaniu z rektorem Podkarpackiej Szkoły Wyższej Stanisławem Polańskim postanowiliśmy otworzyć UTW w Jaśle – wspomina I. Becla. Senat uczelni podjął decyzję o utworzeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W pomysł zaangażowali się emerytowani nauczyciele zrzeszeni przy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

I tak po wielu latach starań, po wydeptaniu wielu ścieżek udało się. W 2007 roku powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle. Początkowo jako Studium Otwarte przy Podkarpackiej Szkole Wyższej w Jaśle, która udostępnia pomieszczenia i wspiera naukowo. Od 2008 roku działa już jako Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod patronatem PSW.

19 października 2007 roku odbyło się uroczyste otwarcie uniwersytetu. Od razu w pierwszym dniu otwarcia UTW na kartach zgłoszeń pojawiło się ponad 100 osób.

(…)

Szczegóły w numerze – strona 12.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małolat
Małolat
2024 lat temu

Ja mam wrażenie,że to uczniowie mogli by uczyć tzw."mistrzów".Zwłaszcza w zakresie kinder sztuby…Pomysł organizacyjny wspaniały
Na nauke nigdy ,faktycznie,nie za póżno..Powodzenia studentkom i studentom należy życzyć,i swietnej zabawy!!!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x