Przegląd mediów

Syndyk Krośnieńskich Hut Szkła: likwidacja nie oznacza końca zakładu

Syndyk chce kontynuować produkcję mimo sądowej decyzji o upadłości huty. Najpierw jednak musi zwolnić wszystkich pracowników – ponad 2100 osób.

Dziś o godz. 10 Sąd Gospodarczy w Krośnie na niejawnym posiedzeniu ogłosił upadłość likwidacyjną huty. Uznał, że Krośnieńskie Huty Szkła nie są w stanie zrealizować układu z wierzycielami. Chwilę potem do firmy pojechał Marek Leszczak – wyznaczony przez sąd syndyk.

(Fot. Tomasz Jefimow)

Teraz rządzi syndyk

Od dziś to on przejął zarządzanie spółką. Informację o decyzji sądu przekazał kierownictwu i związkom zawodowym.

– Upadłość likwidacyjna nie oznacza, że Krośnieńskie Huty szkła przestają istnieć – uspokaja Marek Leszczak. – Mimo likwidacji produkcja może być kontynuowana. Zamierzam ją utrzymać. Dziś firma pracuje tak jak wczoraj.

Najpierw zwolnienia, potem przyjęcia

Upadłość likwidacyjna oznacza że wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni. Umożliwi to zaciągnięcie pożyczki w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wypłatę wynagrodzeń dla załogi Już drugi miesiąc pracownicy huty nie dostają pensji.

Wypowiedzenia będą wręczane dopiero w przyszłym miesiącu. Syndyk zapowiada jednak, że część załogi zostanie zatrudniona ponownie. – Wierzę, że zakład uda się zrestrukturyzować, by był opłacalny.

Konto odblokowane

Zadanie syndyka na najbliższe dni to sporządzenie inwentaryzacji. Według dokumentów przedstawionych sądowi, zadłużenie spółki o ok. 20 mln przekroczyło wartość majątku.

Co najmniej 6 mln zł wynoszą zaległości zakładu wobec zwolnionych w ub. roku pracowników, którzy nie otrzymali odpraw i zwrócili się do sądu pracy. Syndyk chce również te roszczenia zaspokoić.

Ogłoszenie upadłości daje syndykowi możliwość korzystania z pieniędzy, które wpływają na konto huty. Do tej pory było ono zablokowane przez bank. Upadłość chroni też firmę przed egzekucjami komorniczymi.

Ewa Gorczyca
Nowiny24.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
wtchPrezesowaJazzz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jazzz
Gość
Jazzz

kreca, kombinuja..a tu trzeba JEDNEGO (1) ZARADNEGO I Z DOSWIADCZENIEM – MENADZERA, (NAJLEPIEJ Z EUROPY ZACHODNIEJ)

Prezesowa
Gość
Prezesowa

Najlepiej to Próhnickiego, który prowadził zakład Mundka, później spółkę Zalmeru, teraz prawdopodobnie jest na chorobowym. To jest gracz giełdowy, wobec czego napewno pomoże w ratowaniu huty, inwestując swoje pieniądze wygrane na giełdzie :D:lol::p:sleep:

wtch
Gość
wtch

i jak w tym kraju ma być dobrze
ważne że on będzie miał kasę ludzie się nie liczą :no:przykro
miejmy nadzieje że to wszytstko jakoś ruszy

Close
X