r e k l a m a
Przegląd mediów

W centrum Jasła rondo zamiast wysepek

Władze Jasła planują budowę ronda przy Jasielskim Domu Kultury. Z pomysłem nie zgadają się członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

 

Sprawa wydaje się jednak przesądzona.

 

Rondo powstanie jeszcze w tym roku. Rondo ma powstać u zbiegu ulic Kościuszki i Kołłątaja. To element projektu, obejmującego remont i przebudowę jasielskich ulic na trasie od ronda „Solidarności” przy zbiegu Kazimierza Wielkiego, 17 – go stycznia i Lwowskiej, aż do rodna przy ul. Metzgera i Kościuszki. Inwestycja ma być zrealizowana jeszcze w tym roku. Kosztować będzie 2,9 mln zł., z czego połowę miasto dostanie z tzw. „schetynówek”.

 

 

W sercu miasta

 

– Planowane rodno zaprzecza przyjętej przez miasto idei przekształcenia istniejących ciągów komunikacyjnych w pieszo-jezdne i uspokojenia ruchu w tym rejonie – czytamy w piśmie skierowanym przez zarząd SMJiRJ do Marii Kurowskiej, burmistrza Jasła.

 

Ich zdaniem obecna forma skrzyżowania wytworzyła własną tradycję, która współtworzy tożsamość historyczną i przestrzenną miasta.

 

– To miejsce razem z rynkiem stanowi serce Jasła i wymaga szczególnego traktowania – podkreślają w wspomnianym piśmie.

 

– Nie róbmy na siłę czegoś, czego naprawić już nie będzie można – denerwuje się Tomasz Kasprzyk, przewodniczący osiedla Śródmieście, członek SMJiRJ.

 

– Istniejący układ ulic Kościuszki – Kołłątaja wykształcił się na przełomie XVIII i XIX wieku, przetrwał mimo ubytku otaczającej je niegdyś zabudowy i jest jedynym świadkiem historycznego rozwoju miasta. Jest to obszar objęty konserwatorską strefą ochrony krajobrazu miejskiego – dodaje Kasprzyk.

 

Zmieni się niewiele

 

– Rondo będzie się mieści w pasie drogowym i nie zawęzi chodników – odpowiada Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła. – Niewiele się zmieni, powstanie w miejsce istniejących trójkątnych wysepek.

 

W sprawie ronda odbyło się wspólne posiedzenie komisji rozwoju gospodarczego i komunikacji oraz finansowej. Obecny był na nim także szef jasielskiej drogówki. Wszyscy zgodnie orzekli, że rondo jest tam potrzebne.

 

– Z oczywistymi sprawami się nie dyskutuje – twierdzi radny Zdzisław Dziedzic.

 

Nie będą chodzić w kółko

 

Kościuszki i Kołłątaja to tradycyjny trakt przemarszów patriotycznych i religijnych w mieście. Zdaniem zarządu SMJiRJ rondo będzie utrudniało przemarsz.

 

 – Żaden pochód nie będzie musiał go obchodzić w koło, jak jest przemarsz przez miasto to ruch jest wstrzymany, ludzie będą szli najkrótszą drogą – odpowiada Rak.

 

Pomysł przebudowy skrzyżowania na rondo popiera też policja.

 – Umożliwi to płynny przejazd dla jadących tam samochodów z każdego kierunku – przyznaje nadkom.  Andrzej  Przebięda, kierownik referatu ruchu drogowego KPP w Jaśle.

 

– W tamtym roku zrobili tam remont skrzyżowania, położyli nowe krawężniki, nawieźli ziemi, a teraz będą to wszystko rozwalać? – dziwi się jaślanin przechodzący obok JDK.

 

 

 Nowiny24.pl Ewa Wawro

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

14
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
JaslaninluterixiABBAnica Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jaaaaaa
Gość
jaaaaaa

Po co??? przecież niema w tym miejscu jakichś wielkich kolejek!! lepiej dajcie kase na naprawe dróg gminnych!!

luter
Gość
luter

A dyć sie k.. w głowie zakręci od tych kółek po mieście i kolizji przybedzie.Ciekawe zjawisko : kierowca nie narąbany,a rondami pijany:lol::lol::lol:

ixi
Gość
ixi

pomysl ronda i uplynnienia ruchu to dobry pomysl, trzeba jeszcze zmienic CHAMSKA I EGOISTYCZNA MENTALNOSC KIEROWCOW!

ABB
Gość
ABB

Nie mają gdzie sadzić winogrona.

Anica
Gość
Anica

Że przemarsze patriotyczne i religijne bedą musiały chodzić w kółko?-no to co…będą mieć urozmaicenie.Przecież im się nigdzie nie spieszy?

Kierowca
Gość
Kierowca

Władzę mamy jaką wybraliśmy-nie ma co pluć ciągle,nawet jeśli nareszcie jakiś dobry pomysł.Ronda to są najlepsze rozwiązania dla ruchu w mieście.Byłoby idealnie gdyby tylko takie rozwiązania ruchu były w Jasle.Jest to inwestycja dużo tańsza niż skrzyżowania z sygnalizacją, zarówno na etapie tworzenia jak i potem w eksploatacji.Dobrze pomyślane ,zgadzam sieże na skrzyżowaniu Baczyńskiego z 3-Maja też powinno być

Olo
Gość
Olo

Kiedy kierowcy już nauczyli się jeździć na tzw."zamek błyskawiczny"to trzeba ich dobić jakimś idiotycznym rondem.Komu ono tam jest potrzebne.Znowu chory pomysł pana Radnego Raka-taki sam jak płatne parkingi.Rondo jest konieczne na skrzyżowaniu Baczyńskiego-3-go Maja.Tam są kolejki samochodów aż do kościoła oo.Franciszkanów.O tym niech pomyśli Pan Rak.No ale co tam wyborcy.Sobie trzeba nabić punktów na przyszłe wybory.

kibic
Gość
kibic

nastepny chory pomysł

jpł
Gość
jpł

"Do powiatu jasielskiego kryzys jeszcze nie dotarł. Jednak w skali całego kraju nie udałoby się już namalować tak optymistycznego obrazka – mówił podczas konferencji Piotr Kownacki".
Wszystko pięknie – ale jak to będzie z rozliczeniem tego i tych, którzy już rozliczyli przeróbki i remont "tego trójkąta". Czy nie mieli głów (albo pomyślunku), że wydali znowu "nie swoje" jak "zbędne". NO ALE TO PRAWDA – NIE SWOJE, ZNACZY NICZYJE (patrz społeczne, o które dziś tak trudno) – i znowu kłania się cytat – nas jeszcze kryzys nie dopadł!!!! czyżby???

ww
Gość
ww

lepiej dac ta kase na stadion czarnych a nie kola robic po jasle ciekawe po co kolo jdk rondo jak tam wszyscy elegancko se jada pozdro 🙂

a co
Gość
a co

SMJiRJ ma troszkę racji, ale zamiast wpieprza* sie w sprawe uplynnienia ruchu niech lepiej zwroca uwage na powstajace 'gargamele' w miescie. W miejscu nieistniejacych juz zabytkow widac nowe, obrzydliwe twory (np. róg Szajnochy i K. Wielkiego!) nijak sie majace do budynkow znajdujacych sie obok. Tam gdzie mozna powstaja okropne gmachy, a pelno zabytkowej architektury ginie gdzies zasloniete nowym marketem, czy innym blaszakiem. Pani architekt miejska, zamiast dbać o spójny wizerunek architektury miejskiej i starać się nawiązac do klimatu "Starego Jasła" nie robi chyba nic, a wrecz szkodzi. Ludzie zwroccie uwage idac przez miasto na to co wladze robia z przestrzenia… Czytaj więcej »

Mućka
Gość
Mućka

Co Wy ta ludzie o historyji prawicie.Unia kazała zrobić koło ,koło JDK to ma być zrobione.Rząd daje kasę,miasto ma ,i owszem tyż kasę,więc o co biega.No a wybory??? Co zapomniało się,że za rok trzeba olśnić jakimś atrakcyjnym gadżetem publisię? W tym roku to tak z lekka pod europarlament,a cięcie szarfy zakończonego owalu ,i kropienie za rok
To prorocze słowa,jak to,ze krowa jest fioletowa.

JAAAAAAA 2
Gość
JAAAAAAA 2

TAK MOZE BYC TAM RONDO, A TAK W OGÓLE TO RONDO TEŻ POWINNO BYĆ NA SKRZYZOWANIU UL. BACZYŃSKIEGO I 3-MAJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BO TE ŚIWTŁA TO TYLKO UTRUDNIAJĄ RUCH!!!!!!

Jaslanin
Gość
Jaslanin

a moze by tak zrobic pozadna obwodnice obok miasta, taka jak powiedzmy w Bieczu? Mysle ze to bardziej odciazy miasto.

Close
X