Przegląd mediów

W klimacie polskości. Festiwal Narodowy w Żarnowcu

Rozmowa z tenorem Markiem Wiatrem, dyrektorem artystycznym Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu.

Dwór Marii Konopnickiej w Żarnowcu
– jako Dar Narodu Polskiego został ofiarowany pisarce w 1903 roku

– Przypomnijmy Czytelnikom w jakich okolicznościach narodził się Polski Festiwal Narodowy w Żarnowcu?

– Wszystko zaczęło się w 2003 roku, w setną rocznicę przyjazdu Marii Konopnickiej do Żarnowca. Dyrektor muzeum Paweł Bukowski organizował uroczystości związane ze stuleciem przybycia poetki do dworku, będącego darem narodowym, a ja mu pomagałem wtedy w części artystycznej tej wielkiej imprezy. Tłumy ludzi, które zjawiły się przed siedmioma laty w Żarnowcu, natchnęły nas do tego, żeby w tym miejscu organizować festiwal. W tym roku będzie to już szósta edycja i cieszy się coraz większą popularnością. Jako ciekawostkę powiem, że rezerwują bilety ludzie z Warszawy, Krakowa, a w ubiegłym roku mieliśmy nawet z Gdańska. Wiele osób bardzo chętnie przyjeżdża do Żarnowca. W zeszłym roku, melomanii, którzy przyjechali z Krakowa, a byli wcześniej w Krynicy, stwierdzili, że lepszy koncert był właśnie w Żarnowcu, który urzeka wszystkich klimatem, atmosferą panującą podczas festiwalu w muzeum i pięknym parku otaczającym dworek.

– Także wysokim poziomem artystycznym.

– W minionych pięciu latach udało się nam sprowadzić do Żarnowca przepiękne spektakle, wspaniałych artystów. Przypomnę, że był wystawiany „Skrzypek na dachu”, pełne spektakle „Strasznego dworu” czy „Halki”. Występowali artyści „Piwnicy pod Baranami”, znakomita śpiewaczka Grażyna Brodzińska, z recitalem zawitał też do Żarnowca Wiesław Ochman. Udaje się nam sprowadzać artystów z najwyższej półki. To opinia Wiesława Ochmana, który był pod wrażeniem klimatu i atmosfery. Festiwal funkcjonuje dzięki zaangażowaniu dyrektora Pawła Bukowskiego oraz pracowników Muzeum Marii Konopnickiej, którzy są niezwykle oddani dla imprezy. Doświadczamy z ich strony wielkiej pomocy. W festiwal angażuje się bardzo czynnie i pomaga cała społeczność żarnowiecka. Przy okazji jest to też promocja miejscowości. W tym roku mamy patronat pierwszego programu TVP.

(…)

Rozmawiał: Bogdan Hućko
Szczegóły w Nowym Podkarpaciu

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomasz255
tomasz255
2024 lat temu

Wspaniała impreza w plenerze. Gratuluję organizatorom i życzę kolejnych tak pięknych festiwali!
Moja mała fotorelacja z Festiwalu Żarnowiec 2010: http://o-marii-konopnicka.blog.onet.pl/Polski-Festiwal-Narodowy-Zarno,2,ID414490710,n
Myślę że w roku 2011 będzie jeszcze piękniejszy…
Pozdrawiam!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x