r e k l a m a
Przegląd mediów

Wyrok na dąb, bo fundował go Hitler

W Jaśle urzędnicy borykają się z poważnym problemem. Kwestią sporną jest kilkudziesięcioletnie drzewo w centrum miasta. Niedawno jeden ze starszych mieszkańców ujawnił, że dąb to prezent od kanclerza III Rzeszy – Adolfa Hitlera. Wśród mieszkańców zawrzało. Jedni chcą, by dąb jak najszybciej zniknął, inni go zawzięcie bronią.

Zobacz materiał wideo w tvn24.pl (link)

Mieszkańcy Jasła z niedowierzaniem przyjęli informację o pochodzeniu drzewa jaką ujawnił jeden z wieloletnich mieszkańców miasta. Kazimierz Polak o tym, że drzewo jest prezentem od Hitlera nie mówił ani w czasie odbudowy Jasła, ani przez lata PRL. Jak twierdzi wówczas klimat polityczny temu nie sprzyjał.

Milczenie przerwał niedawno, bo uznał, że kogoś to może zaciekawić. Jak dodaje, informację o pochodzeniu drzewa traktuje jedynie jako ciekawostkę turystyczną.

W dowód wdzięczności

Jak twierdzi drzewo zostało przywiezione do miasta przez oficerów Hitlera. Starszy mężczyzna doskonale pamięta jak na placu w centrum miasta umieszczono skrzynię wraz z drzewem owiniętą swastykami.

Dąb miał być dowodem wdzięczności Hitlera za życzenia przesłane z okazji 53 urodzin kanclerza III Rzeszy. Kiedy przywieziono sadzonkę w 1942 r. Kazimierz Polak miał 13 lat. W śródmieściu okupowanego Jasła mieszkali głównie Niemcy.

Usunąć symbol wielu krzywd

Ujawnienie faktu, że fundatorem dębu był sam Hitler, to dla władz Jasła, alarmowy dzwonek, by zdecydować o losie drzewa. Według większości pamiątka ta powinna zostać usunięta. – Jak przechodzić koło takiej pamiątki? wielu mieszkańców stracilło rodziny – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Pretekstem do ewentualnego pozbycia się dębu od Hitlera ma być planowana w tym miejscu budowa ronda. Jednak zdania wśród mieszkańców są podzielone. O ostatecznym losie historycznego dębu mają zadecydować historycy i mieszkańcy miasta.

eko//kdj
tvn24.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
50 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rodowity
rodowity
2023 lat temu

wyciąć to w pi…….

ejejej
ejejej
2023 lat temu

zaorać drogi i budowle wybudowane przez niemców
a ludzi którzy są potomkami żołnierzy SS i Wermachtu poddać eutanazji??. pan Polak wszystko pamieta? a moze to jakaś choroba o którą w tym wieku nie trudno? jaka sytuacja polityczna? po jaką cholerę jeżdzicie
VOLKSWAGENEM czyli SAMOCHODEM DLA NARODU.
Amoże komuś potrzeba klocek dębu na jakiś wyrób.

wk12
wk12
2023 lat temu

drzewo to nie swastyka powinno zostać

jpł
jpł
2023 lat temu

… Jak przechodzić koło takiej pamiątki? wielu mieszkańców straciło rodziny – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła. … BRAWO-BRAWO- a co z dziećmi ze związków hitlerowcami??? A drzewo pamiętało, pamięta i będzie pamiętać, że niesłusznie żyje w pamięci wielu i to jeszcze w CENTRUM i to w jakich warunkach. OJ DRZEWO, DRZEWO – dlaczego nie poddałoś się lustracji. Racja – żnąc głupotę.

obrońca historii-prawdziwej!
obrońca historii-prawdziwej!
2023 lat temu

W moim przekonaniu niszczenie historycznych żródeł poznania,jakie by one nie były jest skandalem.Drzewo "Hitlera",który nie kojarzy sie z niczym przyjemnym,jest dowodem i ostrzeżeniem przed tym co było.Ba,jest wbrew logice niektórych ludzi,paradoksalnie magnesem turystycznym.Skoro,nie zniszczona bunkra Hitlera,bo jest zyskowna atrakcja turystyczną,kretyństwem jest wycinka zdrowego,drzewa tylko dlatego,że posadził go ktoś kogo nie lubimy.To tak jakby po rządach PRL ktoś podjął decyzję u wyburzeniu wszystki ego co wybudowano i posadzono w tamtym okresie Wszak komunizm,Stalin itp persony nie były lepsze od Adolfa.A Pałac Kultury w Warszawie? Było kilku nawiedzonych(dla popularności osobistej),co chcieli wyburzenia tego "daru" ZSRR,a jednak stoi…Lepiej więc wiedzieć i uczyć pokolenia… Czytaj więcej »

dziadek
dziadek
2023 lat temu

Jak przechodzić koło takiej pamiątki? wielu mieszkańców stracilło rodziny – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła po tej wypowiedzi pani burmistrz sądze ze w drodze do biura potknela sie na schodach w urzedzie zdrowo pierdykla sie w glowe a nastepnie jeszcze mocno omącona udzielila wywiadu nie bardzo lapiąc co sie dzieje wkolo.Pani burmistrz drzewo to tylko drzewo i nie zyje ono w pamieci mieszkancow jasla jako pamiatka po Hitlerze tylko jako element niewotpliwie ozdobny i przynoszacy wymierne korzysci w postaci oczyszczania naszego miasta z co2 .Ale widze ze jak jest potrzeba wyciecia drzewa pod g komu potrzebne rondo w srodku miasta… Czytaj więcej »

~JA.
~JA.
2023 lat temu

moim zdaniem powinno to drzewo zostać. Ono nie jest nizemu winne a fajnie tam wygląda. (:

JAśLANKA
JAśLANKA
2023 lat temu

Własnym oczom nie wierze !Ludzie gdzie my żyjemy !! i kto nami rządzi w Jaśle .To co ta Kurowska wygaduje to już podpada pod oznaki choroby psychicznej u tej kobiety -to nie jest już śmieszne -ale STRASZNE !!! wyciąc i to już ,a na tym miejscu postawic pomnik " czystej głupoty " z wizerunkiem pani Kurowskiej !!!!!!
A może wszystkie starsze drzewa w Jasle pod siekierę ,bo istnieje prawdopodobieństwo ,że sadził jej jakiś komuch !!!GłUPOTO LUDZKA JESTEś NIEśMIERTELNA !!!!!!!!

m
m
2023 lat temu

Proponuję PiSowcom zaorać Kanał Gliwicki, bo
nazywał się Adolf Hitler Kanal, a Hitler w 1935 r. osobiście przeciął wstęgę przy jego otwarciu. A co z bunkrami w Strzyżowie i Stępinie? Już 3 pokolenia Jaślan przechodzą koło tego dębu i nie słyszę by spotykała ich jakaś trauma z tego powodu. A w szczególności p. Polaka, mieszjającego 3 domy dalej.

ja***
ja***
2023 lat temu

no jasne ze powinno zostac… tylko głupcy usuną drzewo… 😆 Czemu ono jest winne? Jak rosnie , niech rosnie… jest piękne :);):D:yes:

ej....
ej....
2023 lat temu

wiele dróg i ta, którą pani burmistrz jest wożona do jasła przez kowalowy też należałoby zlikwidować, bo wybudowali je niemcy – i co do jasła helikopterem

Antek
Antek
2023 lat temu

A może Pani Burmistrz zamiast czepiać się dębu przypomni wojenne przewagi swojego własnego dziadka, co to dzielnie, choć w pojedynkę rywalizował w Błażkowej z Jedwabnem , co zresztą po wojnie sąd jakimś wyrokiem nagrodził ?

su.)
su.)
2023 lat temu

Niech tylko ruszy to drzewo !!!!!!! pójdziemy kupą go bronic !!!! Może w Końcu dotrze do tej " burmistrz od siedmiu boleści ", że Jasło TO MY .a nie ona !!i na pewno to drzewo tam jeszcze długo będzie rosnąc ,niż smród po Kurowskiej się będzie utrzymywał w mieście .!

Piotr
Piotr
2023 lat temu

Dąb-hitlerowiec! Sensacyjne odkrycie. Trzeba koniecznie go wyciąć i wyplemnić Jasło z faszystowskich symboli.
Kolejny absurd naszej pani burmistrz. Ciekaw jestem, czy pani Kurowskiej przeszkadzają hitlerowskie korzenie papieża Benedykta XVI? W młodości przecież należał do organizacji Hitlerjunge i podczas II wojny światowej służył w Wermahcie.

Ewa
Ewa
2023 lat temu

W dniu 18.06.2009 r. w TVN 24, pani burmistrz podzieliła się z widzami, jakie nieszczęście spotkało Jasło – z powodu dębu podarowanego przez Hitlera.Czy pani burmistrz chciała zaistnieć w mediach krajowych?

dębowy mocny
dębowy mocny
2023 lat temu

Pani burmistrz ma chyba ostatnio nowy etat – miejskiego drwala. Kościuszki wycięte, Maryna idzie w stronę rynku.

Za rok wybory, pomścimy dęba! :upset: kto się przyłącza? :smilewinkgrin:

anty
anty
2023 lat temu

Pani burmistrz ma zdrowo nawalone w tej swojej głowie :/ proponuję zebrać dużą ekipę i bronić dębu przed ścięciem, bo co to drzewo komuś zawiniło

igor
igor
2023 lat temu

Tak! Powycinamy wszystkie drzewa na Jaśle! Drogi zaoramy! No będzie jak będzie ale przynajmniej Ci co "pamiętają" te czasy – Nie bedą mieć się czego czepiać

us)
us)
2023 lat temu

Ta baba przechodzi KLIMAKTERIUM !-to widac gołym okiem , Jak nie zacznie brac hormonów to za nim przekwitnie ,to takie " niespodzianki" nam jeszcze zaserwuje ,że rechot będzie słychac w całej europie !! .Bo w Polsce to już dawno się z nas śmieją !

ba21
ba21
2023 lat temu

Do Pani Burmistrz.Kobieto zastanów sie jedna głupia decyzja a potem zawsze będziesz wiązana tylko z dębem.Szkoda drzewka to kara śmierci za niewinność

x
x
2023 lat temu

pisowski ochlap

Sen
Sen
2023 lat temu

Czy te władze jasielskie postradały zmysły.
To jest historia miasta, zła czy dobra ale historia.
Pomnika z czerwoną gwiazdą tez już w parku nie ma bo każda władza fałszuje historię na swoją korzyść.
Drzewo niczemu winne nie jest ale przeszkadza w budowie ronda więc władze miasta wybrały pana Polaka (co za ciekawy dobór nazwiska) żeby przypomniał historię z okresu wojny.
Dla ludzi którzy interesowali się choć trochę historią Jasła sprawa dębu posadzonego w urodziny Hitlera nie jest obca i znana od dawna.
Niech się burmistrz wstydzi takich metod forsowania swoich planów.

paź
paź
2023 lat temu
odli
odli
2023 lat temu

Dąb w Jaśle
Jak Pani Burmistrz chce upodobnić się w swoich działaniach do Hitlera to należy ten dąb ściąć i spalić. Jeżeli większość mieszkańców myśli podobnie to jest duży problem dla miasta. Proponuję sprzedać dąb na aukcji internetowej. Znajdą się nie tylko miłośnicy przyrody, zwłaszcza w Niemczech, którzy za tą pamiątkę po wodzu słono zapłacą.

wiolka
wiolka
2023 lat temu

totalny ciemnogród
horyzonty myślowe pani Marii Kurowskiej godne Adolfa Hitlera. Jasło to Ladne miasto, szkoda że mają takią bez mózgową władzę

ddf
ddf
2023 lat temu

Wyciąć i spalić? Przekrętem śmierdzi!
Spalą śmieci, a drewno przehandlują!

adamek
adamek
2023 lat temu

To dobry pomysł! Dąb wyciąć,a z drewna zrobić piąte
klepki, których brakuje inicjatorom

tadek
tadek
2023 lat temu

spalcie jeszcze książki na stosie…
Ze skrajności w skrajność – domena Polaków. Ludzie opamiętajcie się!

Wrocławianin
Wrocławianin
2023 lat temu

Szanowna Pani burmistrz,po przeczytaniu Pani komentarzy zastanawiam się jak ktoś taki z takim sposobem myślenia zostaje burmistrzem.
Jestem z Wrocławia, z "poniemieckiego" miasta
w którym się urodziłem i które bardzo kocham.
Jest w tym mieście kilka budynków w tym także słynna Hala Stulecia w której przemawiał Hitler.Idąc śladem Pani rozumowania należałoby ten zabytkowy obiekt zrównać z ziemią.Życzę zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego.

a
a
2023 lat temu

Szanowna Pani Burmistrz!Niech się Pani opamięta, niemożliwe by człowiek na stanowisku burmistrza stosował taką motywację. Ścinać drzewo! Niepojęte.

ORCO
ORCO
2023 lat temu

Miecka robi wstyd i obore na clay kraj – POLSKA SIE Z NAS SMIEJE, DZIEKI TEJ PRL-owskiej PISOBOLSZEWICKIEJ nahuuuczycielce!

bedzie lepiej
bedzie lepiej
2023 lat temu

niech sie SAMA WYTNIE!

ORCO
ORCO
2023 lat temu

Miecka robi wstyd i obore na clay kraj – POLSKA SIE Z NAS SMIEJE, DZIEKI TEJ PRL-owskiej PISOBOLSZEWICKIEJ nahuuuczycielce!

FAN
FAN
2023 lat temu

SORKI ALE NAPISZĘ KULFONAMI… MOŻE PRZECZYTA !?
ZGODNIE Z LOGIKĄ p. BURMISTRZ NALEŻY WYBIĆ WSZYSTKIE PSY RASY OWCZAREK NIEMIECKI PONIEWAŻ, ŹLE SIĘ NAZYWAJA I SĄ SPOKREWNIONE Z ULUBIONYM PSEM hitlera.
DOPRAWDY……. ZASTANAWIA MNIE FAKT, PANI WYBORU NA STANOWISKO BURMISTRA HM…… WIDZICIE WSZYSCY ATEIŚCI…. CUDA JEDNAK MAJĄ MIEJSCE !!!!!!!!!!!!!

IsD
IsD
2023 lat temu

Wpiszcie sobie w google "dąb z Jasła" i zobaczycie co pANI Kurowska narobiła! Ludzie zróbmy referendum i pożegnajmy to nieporozumienie zwane burmistrzem!

jaślanka 13
jaślanka 13
2023 lat temu

To jest głupota! Drzewo jest piękne ! Dlaczego nikt wcześniej nie mówił o jego historii, nie żyja już żadni inni swiadkowie tego wydarzenia? Dlaczego pan Polak dopiero akurat teraz "przypomniał" sobie o nim ? Niesprzyjające okoliczności Mu na to nie pozwoliły?? Absurd!

młody jaślanin
młody jaślanin
2023 lat temu

jak niemcy spalili jasło to i tamten dąb sie spalił, a ten to pewno ktos powojnie zasadził, ale to moze był prezent od Stalina, tez sie zle kojaży. Jasło odbudowali komunisci zbużmy je i wybudujmy odnowa. W rafineri i gamracie niektóre linie produkcyjne równiez budowali niemcy, tez je trzeba zniszczyć. A co zrobić z ludzmi którzy jeżdzą do niemiec w celach zarobkowych bo w Jaśle niema dla nich pracy. A jeszcze jedno moj dziadek pracowal przy drodze relacji jasło krosno którą budowali niemcy w czasie wojny a potem komunisci poprawili trzeba ja rozebrac i wybudować nowa. Pozwólcie zyć normalnie a… Czytaj więcej »

Weronika. A.
Weronika. A.
2023 lat temu

Głupota ludzka i zaślepienie – bez granic
Jak czytam takie newsy to nóż się w kieszeni otwiera. Jak można być takim idiotą by wycinać wiekowe drzewo tylko dlatego że było posadzone na cześć zbrodniarza? Komu drzewo jest winne? Może je przed trybunał postawić? Proponuję zebrać sąd leśniczych…
Władze Jasła powinny wylądować na dywaniku u przełożonych i zostać publicznie upomniane za… GŁUPOTĘ.

Zuza.
Zuza.
2023 lat temu

sa smieszni,lepiej niech sie pozbeda pracownicy z JDK ,ktora pare lat temu z JDK wyzucila moja kolerzanke za to ze jest cyganka ….-zal.pl ,slowami ,,tacy niemaja tu wstepu…"

xter
xter
2023 lat temu

… ale jak w tym wina dębu :/ Może idźmy dalej i dla pewności zwińmy wszystkie drogi, którymi mógł przechodzić fundator owego drzewa…

antyfan
antyfan
2023 lat temu

Gdzież wy wszyscy byliście, gdy na Kościuszki wycinano 18 drzew??? Mali żałośni hipokryci…

czukcza
czukcza
2023 lat temu

Młody jaślaninie – czy wysłałeś już list do Eriki Steinbach z prośbą by przestała się wygłupiać z jakimś muzeum wypędzonych i pozwoliła Europie zapaść w błogą niepamięć?

koala943
koala943
2023 lat temu

Moi kochani krajanie nie ośmieszajcie się nie macie innych kłopotów tylko biedne drzewo????

Marcin
Marcin
2023 lat temu

nic i tylko to wrogie drzewo rozstrzelac

SU*
SU*
2023 lat temu

Naszym głównym kłopotem jest ta MOCHEROWA KLIKA -co miastem trzęsie .!drzewo do polityki ma stosunek OLEWAJąCY .!

mieszkaniec jasla
mieszkaniec jasla
2023 lat temu

Przyjmując na chwile, że drzewo faktycznie jest darem Hitlera i że zostało posadzone w 1942, to i tak nie miało żadnych szans, żeby przetrwać do dziś, ponieważ Jasło zostało w czasie działań wojennych zniszczone , niemal w 100%, a w bezpośrednim sąsiedztwie tego dębu zostały spalone i wysadzone w powietrze domy, tak ,więc ,szansa na przetrwanie tej sadzonki to 1-1000 lub mniej

leśniczy
leśniczy
2023 lat temu

Sprawdźcie metrykę temu dębowi bo mi się wydaje że on 60 lat to nie ma.

KING
KING
2023 lat temu

Napiszcie do rządu niemieckiego i oświećcie ich, że jeżdżą po tysiącach kilometrów autostrad wybudowanych na polecenie Hitlera. Na pewno będzie to dla Niemców "dzwonek alarmowy". Zadzwońcie do Tuska i powiedzcie mu, że w Oświęcimiu stoi obóz, w którym zginęło miliony ludzi. Ten obóz również fundował Hitler. Dajcie spokój, ludzie.

sam
sam
2023 lat temu

Kazimierz Polak – brawo dziadek -zrobiles kawal stulecia – teraz widac jak na dloni ze polacy sa szaleni

Back to top button
50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x