Przegląd mediów

Wytnijcie te okropne drzewa!

JASŁO. Rosnące tuż przy blokach na osiedlu Gamrat stare modrzewie denerwują mieszkańców. – Drzewa sypią igłami, a sok niszczy elewację bloków. Przez to wyglądają jak slumsy. Dlatego trzeba je jak najszybciej wyciąć – mówi Bronisław Plakut, mieszkaniec jednego z bloków.

Sześć lat temu odnowino bloki na osiedlu Gamrat. Jednak elewacja nie przypomina już tej sprzed sześciu lat. A wszystko przez drzewa, stare modrzewie. Niektóre rosną tuż przy bloku, a sięgają nawet 10 metrów ponad dach bloku. Do tego mają konary wysoko obcięte i wyglądają brzydko, w niczym drzew nie przypominają. – Jak przyjdzie jesień, to nie tylko na balkonie, ale w całym mieszkaniu pełno jest igliwia. Do tego te drzewa wyglądają okropnie, tylko szpecą osiedle. Narobili takich słupów i tyle – zaznacza Julian Mosoń, mieszkaniec osiedla Gamrat.

Zniszczona elewacja

 – Wystarczy mała burza i zaraz złamie drzewa, zniszczy dachy i elewację. Proszę zobaczyć jak wyglądają ściany. Elewację zrobiono w 2004 roku, a już ma czarne zacieki, z dawnego koloru nic nie zostało. Modrzew produkuje pyłek, który osadza się na ścianach, później przyjdzie deszcz i efekt jest taki, a nie inny. Bloki przypominają bardziej slumsy – mówi Bronisław Plakut, mieszkaniec jednego z bloków. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wycięcie drzew. Tym bardziej, że spółdzielnia planuje docieplać blok i położyć nowe akrylowe tynki. – Najpierw trzeba wyciąć drzewa, a potem robić elewację. To będzie praca syzyfowa. Jeżeli drzewa zostaną, to za 5 lat będzie to samo – stwierdza B. Plakut.

Nowe zamiast starych

Mieszkańcy skontaktowali się już nawet z nadleśnictwem, które obiecało sadzonki. – Nadleśnictwo jest zgodne, że da nam sadzonki i zasadzimy inne w tym miejscu, gdzie nam wyznaczy nadleśnictwo. Zasadzimy 100 sztuk, a wytniemy tylko 31 – dodaje B. Plakut.

(…)

/mm/
Nowe Podkarpacie

Szczegóły w numerze – strona 3

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
.1..2..3
.1..2..3
2024 lat temu

Jestem za, rzeczywiście szpetnie to wygląda jak tamtędy przejeżdżam.
A odrobina normalnej zieleni przydałaby się tam stanowczo.
+ wyremontować chodniki bo aż żal po nich chodzić

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

kto to jest ten p Plakut i w czyim imieniu mowi jaka elewacja popatrz pan jak i z czego byla zrobiona a potem sie wypowiadaj w jednym ma pan racje zeszpecono te modrzewie ale to tez na prosbe takich mieszkancow jak pan nie wiem skad sie pan wzioles na tym osiedlu ale nie wypowiadaj sie za wszystkich mieszkancow i o wszystkich drzewach a najlepiej wytnijcie wszystko i zrobcie beton butow nie pobrudzicie pozdrawiam i gratuluje pomyslu 40-sci lat te drzewa stoja i dopiero panu plakutowi przeszkadzaja zgroza

alergiczka
alergiczka
2024 lat temu

To prawda, zdecydowanie na Osiedlu przydałoby się uporządkowanie drzew. Usunąć stare, ale i zwrócić uwagę na samodzielne wsadzanie nowych drzewek przez mieszkańców. Komu i gdzie się spodoba, wsadzi sobie drzewko, nie zwracając uwagi na przyszłość. Powinno się zdecydowanie zabronić tworzenia "dzikich" gaików pod własnymi balkonami !!!

ixi
ixi
2024 lat temu

niech wycinaja a w zamian zasadza cos estetycznego i praktycznego..proste

Anna
Anna
2024 lat temu

Panie "mieszkaniec" widać, że nie masz Pan pod oknem drzewa. 20 lat miałam drzewo co nie tylko szpeciło blok, ale robiło mi w mieszkaniu "grobowiec za życia". DRZEWA POWINNY ROSNĄC TAM GDZIE ICH MIEJSCE – las, park, ogródki. Pod oknami może być kwietnik i inna niska zieleń. Za komuny nasadzili drzewa pod oknami i teraz wilgoć w mieszkaniach. Zasadzili szpalery drzew przy drogach i teraz – młodzi ludzie na nich giną, a tak może niektórzy by jeszcze dalej "ujechali" ratując życie. Kocham drzewa, ale jak mi mają zasłaniać świat Boży i robić brud na balkonie, wilgoć w mieszkaniu, to popieram… Czytaj więcej »

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x