r e k l a m a
Przegląd mediów

Zwalniają, bo sytuacja finansowa zakładu jest trudna.

31 stycznia br. z Zakładu Przemysłu Owocowo-Warzywnego „Pektowin” odeszło 26 pracowników. Na tym jednak redukcja zatrudnienia w zakładzie się nie kończy, gdyż w ciągu najbliższych tygodni z pracą pożegna się jeszcze kilkudziesięciu członków załogi. – Jesteśmy sfrustrowani sposobem traktowania nas przez zarząd spółki, dlatego też przygotowujemy się do strajku – mówi Edmund Gondek, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

fot. archiwum

„Pektowin” to jeden z największych pracodawców w Jaśle. Niestety, w ciągu ostatnich miesięcy zakład dotknął kryzys. Zeszłoroczny nieurodzaj na jabłka, mocna złotówka i konkurencja z Chin – to podstawowe powody redukcji zatrudnienia w firmie.

70 osób na bruk

Kierownicy poszczególnych działów zakładu wytypowali te osoby, które w pierwszej kolejności trzeba zwolnić.

– 28 lutego z zakładu odejdą kolejne 22 osoby, a 31 marca z pracą pożegna się jeszcze około 20 pracowników. Największą grupą, którą dotknęły zwolnienia, są członkowie załogi z wydziału produkcji preparatów enzymatycznych, który został zlikwidowany – informuje Edmund Gondek.

– Wypowiedzenia otrzymali także pracownicy wydziału utrzymania ruchu, transportu, owocowo-warzywnego oraz ci, którzy przebywali na chorobowym i wrócili do pracy. Są też takie osoby, które widząc dramatyczną sytuację, w jakiej znalazł się zakład, same poprosiły o wpisanie ich na listę zwolnień.

fot. archiwum

Sprzątaczki przeniesiono do firmy zewnętrznej

Gondek mówi, że usługi w zakresie sprzątania zostały przekazane firmie zewnętrznej.

– Sprzątaczki z zakładu za porozumieniem stron przeszły do firmy MUSI. Tej grupie zawodowej dano szansę, ale pracownikom zlikwidowanego wydziału produkcji preparatów enzymatycznych już nie.

Pracownicy są szykanowani?

W zakładzie atmosfera jest przygnębiająca. Pracownicy podlegający szczególnej ochronie, czyli działacze związkowi, są zastraszani i przenoszeni na inne stanowiska pracy nawet pomimo tego, że nie wszyscy posiadają wystarczające kwalifikacje – mówi Gondek. – Sprawa dotyczy dwóch pracowników zakładu; jeden zgodził się na to, ale drugi skierował pozew do Sądu Pracy.

Wioletta Zuzak
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tadeusz
tadeusz
2024 lat temu

Jaki Pan taki kram- to stare polskie przysłowie jak widać- działa…Problem jednak w tym,że to związki należy zapytać:" Gdzie miały oczy dotychczas"?.Dlaczego nie bronią załogi tylko godzą się na poniewieranie jej za nie swoje winy? Dlaczego zarząd jeszcze pracuje i administracja jest nietyklana???Odpowiedż jest prosta,artykuł jest wołaniem żołnierzyka co to w kolano sie podstrzelił i czuje się pokrzywdzony…Tylko kogo to obchodzi,ze ktoś sam sobie szkodzi.Sensacja prasowa,sensacja w jasielskim światku,a potem pewnie bedzie cisza nad trupem.

Pol
Pol
2024 lat temu

Bravo tadeusz !!!! 100% racji !!!!!!!!!!!! Solidaruchy pochowali się do nor i trzęsą sie !!!:upset:

obserwator
obserwator
2024 lat temu

róbcie tak dalej…

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x