Przegląd mediów

Zwolnienia chorobowe pod kontrolą

Od początku br. więcej osób skorzystało ze zwolnień lekarskich w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2008. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wnikliwiej kontrolował zwolnienia lekarskie.

W pierwszym półroczu 2009 roku o 27,4 proc. zrosła liczba dni, za które wypłacono z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zasiłki chorobowe. W pierwszym półroczu 2008 roku było 51 tys. dni, a w analogicznym okresie 2009 roku 65 tysięcy dni. Tym samym wzrosła kwota wypłat, aż o 43,7 proc.

(I półrocze 2008 – 2,2 mld zł, I półrocze 2009 – 3,2 mld zł). Może się to wiązać z licznymi zwolnieniami w zakładach pracy, a korzystanie z chorobowego to nierzadko ucieczka przed bezrobociem.

Zwiększone kontrole

W związku z tym ZUS postanowił poddać wnikliwej kontroli zaświadczenia lekarskie, a w szczególności: przesłane do ZUS po terminie 7 dni, błędnie wypełnione, budzące wątpliwość co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia, kolejne zaświadczenia wydane po uprzednim skróceniu okresu niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS, wystawiane po ustaniu ubezpieczenia. Skontrolowani zostaną także lekarze wystawiający zaświadczenia lekarskie, którzy wystawili w ciągu miesiąca 1000 zaświadczeń, a w ciągu 3 miesięcy ponad 3000, często wystawiają zaświadczenia z błędami, przesyłają zaświadczenia do ZUS po terminie 7 dni.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ZUS będzie stosował sankcje określone w przepisach. Wobec osoby, która otrzymała zwolnienie lekarskie, będzie to skrócenie okresu niezdolności do pracy, a tym samym skrócenie okresu, za który zostanie wypłacony zasiłek chorobowy. Lekarzom wystawiającym fikcyjne zwolnienia lekarskie cofnięte zostaną upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, a o szczególnie rażących przypadkach zostanie zawiadomiona prokuratura.

Zintensyfikowana zostanie również kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrolą będą objęte wszystkie grupy ubezpieczonych, wśród których wzrost absencji jest szczególnie wysoki, w tym szczególnie osoby, którym wystawiono zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia.

(…)

Szczegóły w Nowym Podkarpaciu na stronie 5
/mm/

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x