r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

100 tysięcy za „Pana Tadeusza”!

RZESZÓW, WARSZAWA. Rekordowa cena za pierwsze wydanie narodowej epopei.

To rekordowa cena wylicytowana za jedną książkę na polskiej aukcji internetowej. Pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z 1834 roku poszło na allegro.pl za 99 tysięcy złotych! Szczegóły transakcji owiane są tajemnicą. Wiadomo jedynie, że anonimowy nabywca, unikający dziennikarzy, mieszka w Rzeszowie.

Internetowa aukcja, na której za rekordową cenę poszedł „Pan Tadeusz”, wzbudziła spore emocje w środowisku bibliofilów i fanów twórczości Adama Mickiewicza. Większość z nich twierdzi, że cena jest wygórowana.

– Nie sądzę, żeby to wydanie za takie pieniądze kupił jakiś rasowy kolekcjoner. Podejrzewam, że „Pan Tadeusz” trafił raczej do jakiegoś zamożnego człowieka, który kupił go z powodów raczej snobistycznych. To bardziej taki wybryk, bo żaden szanujący się kolekcjoner takiej kwoty by nie dał – mówi Czesław Drąg, znany rzeszowski bibliofil, posiadacz jednej z największych w kraju kolekcji wydań „Pana Tadeusza”. W swym księgozbiorze ma niemal 300 egzemplarzy naszej narodowej epopei w różnych językach, m.in. japońskim, chińskim, Braille’a.

Drugie wydanie cenniejsze

Czesław Drąg wspomina, że sam kilka lat temu miał okazję kupić pierwsze wydanie dzieła Mickiewicza (w nieco gorszym stanie) w jednym z krakowskich antykwariatów za 20 tysięcy.

– Oczywiście każdy bibliofil chciałby mieć pierwsze wydanie, ale dla prawdziwego kolekcjonera prawdziwym „białym krukiem” jest wydanie drugie, tzw. z pieskami, od charakterystycznej ryciny na stronie tytułowej – dodaje Czesław Drąg. Pojawienie się na aukcji pierwszego wydania „Pana Tadeusza” wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników licytacji, tym bardziej że cena wywoławcza była niezwykle niska – zaledwie 399 złotych, szybko jednak przebitka doszła do kilkunastu tysięcy, by wreszcie osiągnąć rekordową kwotę 99 tys. złotych.

Szymon Jakubowski
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pikuś
pikuś
2024 lat temu

no chyba ten ktoś oszalał

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x