r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Bezpiecznie powitajmy Nowy Rok!

Już za dwa dni Sylwester. Będziemy żegnać stary rok i witać nowy. Mieszkańcy Podkarpacia będą bawić się na imprezach plenerowych, w lokalach i na prywatkach. Nieodłącznym atrybutem tych spotkań są pokazy sztucznych ogni. Fajerwerki i petardy w rękach dzieci, czy osób będących pod wpływem alkoholu, mogą być ogromnym zagrożeniem.  Zadbajmy, by radości z nadejścia Nowego Roku nie zakłóciły wypadki spowodowane niewłaściwym obchodzeniem się z fajerwerkami.

Policjanci,  już w okresie przedświątecznym nasilili kontrole bazarów i targowisk na terenie naszego regionu. Sprawdzali przede wszystkim, czy wyroby pirotechniczne nie trafiają w ręce nieletnich. Pamiętajmy, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom nieletnim narusza prawo. Zgodnie z przepisami, osobie, która sprzedaje takie materiały dzieciom grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Dbając o bezpieczeństwo pamiętajmy, aby:

• Petardy i sztuczne ognie kupujmy tylko w sprawdzonych sklepach, a o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom informujmy Policję.

• Odpalając fajerwerki zachowajmy ostrożność. Postępujmy zgodnie z instrukcją obsługi. Porady i film o tym, jak bezpiecznie odpalać fajerwerki znajdziesz na stronie Komendy Głównej Policji.

• Nie odpalajmy sztucznych ogni w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu. Wybierzmy gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), tak aby petardy się nie przewróciły. Sprawdźmy, czy lont jest wystarczająco długi.

• W żadnym wypadku nie rozbierajmy fajerwerków na części, jak też nie próbujmy ponownie odpalać tych, które nie zadziałały. Kierujmy je wyłącznie do góry, zgodnie z instrukcją. Nigdy nie wrzucajmy ich do ogniska.

• Nie pozwólmy na to, by odpalaniem fajerwerków zajmowały się osoby nietrzeźwe i dzieci.

Przypominamy, że Wojewoda Podkarpacki wydał rozporządzenie porządkowe zakazujące używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa. Zakaz ten nie obowiązuje jedynie w dniu 31 grudnia i 1 stycznia, nie dotyczy też organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych i szkoleniowych, którzy uzyskali zezwolenie właściwych organów.

KWP

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
ehh Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ehh
Gość
ehh

:confused:

Close
X