r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Browar Van Pur z Rakszawy kupił Broka

Koszaliński browar miał być zamknięty. Taką decyzję podjął właściciel duńska spółka Royal Unibrew Polska. Znalazł się jednak kupiec na Broka – Van Pur z Rakszawy.

Browar z Rakszawy zasłynął z produkcji piwa „Karpackie”. (FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ)

Marek Krzystkiewicz, prezes zarządu spółki Van Pur potwierdza, że chce przejąć koszaliński browar.

– Kupujemy browar i chcemy go przejąć wraz z pracownikami – mówi prezes. – Nadal będziemy w Koszalinie produkować piwo. Jakie? Jeszcze nie wiemy. Negocjujemy z Royal Unibrew w sprawie Broka, ale rozmowy są objęte tajemnicą handlową.

Spółka Van Pur ma kilku właścicieli. 65 procent akcji jest w polskich rękach. Firma ma dwa browary – w Rakszawie, gdzie kontynuowane są tradycje browarnicze od 1713 roku oraz w Zabrzu.

W Rakszawie – zakładzie, który wznowił produkcję w 1993 rok, sztandarowym piwem jest Karpackie, a w Zabrzu – Śląskie. W 2008 roku spółka wytworzyła ponad 1.600.000 hektolitrów złotego płynu, czyli szesnaście razy więcej niż w 1993 roku, kiedy rozpoczęła wielką modernizację.

Część piwa produkuje dla dużych sieci handlowych, a 25 procent – na eksport. Zakup koszalińskiego browaru zwiększy moce przerobowe Van Pur o 600 tys. hektolitrów.

Małgorzata Froń
Nowiny24.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pepe
pepe
2024 lat temu

brawo Van Pur brawo Edziu, tak dalej a przejmiecie kolejne browary:)

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x