Rozmaitości i ciekawostki

Czas na zmianę opon

Czas na zmianę opon letnich na zimowe przychodzi z początkiem października, gdy pojawiają się niższe temperatury. Przyjęło się, że na oponach zimowych powinno jeździć się do Wielkanocy. Warto jednak zwrócić również uwagę na panujące warunki atmosferyczne, ponieważ to najważniejszy wyznacznik zmiany opon letnich na zimowe. W przypadku średniej temperatury lub niższej niż 7°C opony zimowe są niezbędnym wyposażeniem pojazdu. Przekonaj się, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie nowych opon zimowych oraz letnich.

Opony zimowe i opony letnie – najważniejsze parametry

Opony zimowe i opony letnie różnią się między sobą przede wszystkim dopasowaniem do panujących w danym okresie warunków atmosferycznych. Szeroki wybór modeli, w tym opony całoroczne, można znaleźć w bogatym asortymencie sklepu na stronie https://noweopony.pl/opony/zimowe. Gdy przychodzi czas na zmianę opon należy zwrócić uwagę na jej szerokość, profil, średnicę, nośność oraz prędkość z jaką może przy ich zastosowaniu poruszać się pojazd. Dodatkowo ważnym parametrem jest typ pojazdu, cena zakupu oraz producent. Wymiana opon powinna uwzględniać także rodzaj ogumienia, ponieważ wyróżnia się opony zimowe, letnie i całoroczne. Dzięki temu każdy konsument znajdzie odpowiedni produkt dla siebie i dla swojego pojazdu! Wymienić opony należy w momencie, gdy głębokość bieżnika jest zbyt niska lub opony są zużyte.

Dlaczego warto jeździć na oponach zimowych?

Niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w czasie zimy to przede wszystkim: niska temperatura, opady śniegu, lód, gołoledź. Opony zimowe wyprodukowane są z odpowiednio dobranej, dość miękkiej mieszanki gumy. Sprawia to, że są lepiej dopasowane do panujących warunków w trakcie zimy. Natomiast letnie opony charakteryzują się specjalną rzeźbą bieżnika, co zmniejsza ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Są jednocześnie dużo twardsze niż opony zimowe. Dlatego należy zakładać opony zimowe w momencie pojawienia się stosunkowo niskich temperaturach. Natomiast letnie powinno się założyć, gdy średnia temperatura wzrośnie powyżej wspomnianych  7°C.

Najlepszy czas na zmianę opon? Do wymiany opon należy się przygotować. Wystarczy umówić się w firmie, która oferuje wymianę ogumienia. Dodatkowo należy zabrać ze sobą opony, jeśli posiadamy ogumienie w dobrym stanie technicznym. W tym celu należy sprawdzić przede wszystkim głębokość bieżnika. Warto podkreślić, że opony całoroczne nie wymagają wymiany sezonowej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z pojazdu i pokonują niewielkie odległości w ciągu roku.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x