Rozmaitości i ciekawostki

Dlaczego warto kupić i czym wyróżnia się kołdra jedwabna?

Jedwab często uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych materiałów i dzieje się tak nie bez powodu – jest on zwykle drogi, a wykonana z niego pościel cechuje się niezwykłą wygodą, świetną trwałością i pięknym wyglądem. Czym różni się jedwab od innych materiałów, z których wykonuje się kołdry i poduszki? Co sprawia, że jest on wart swojej ceny?

Dlaczego warto kupić i czym wyróżnia się kołdra jedwabna?

Jedwab to naturalny i antyalergiczny materiał przepuszczający powietrze

Przy produkcji jedwabnej pościeli używanych do tego materiałów nie poddaje się żadnym procesom chemicznym. Jedwab to całkowicie naturalna tkanina wytwarzana przez jedwabniki. Jest on bezpieczny dla dzieci, osób starszych, cierpiących na alergie i różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego bądź skóry. Przez te właśnie cechy, często pierwsza kołdra czy poduszka dziecięca, z jaką ma kontakt noworodek, to właśnie produkt wykonany z jedwabiu. W materiale tym nie gromadzą się roztocza ani bakterie, a dodatkowo jest on bardzo miękki i miły w dotyku.

Jedwabna pościel zapewnia świetny komfort termiczny. Jedwab doskonale izoluje, dzięki czemu wykonana z niego poduszka lub kołdra pozostają chłodne podczas gorących letnich nocy i przyjemnie ciepłe w zimowe wieczory. Materiał przepuszcza powietrze, zapobiega poceniu się i przegrzewaniu organizmu, a z drugiej strony utrzymuje jego stałą temperaturę, kiedy w sypialni zrobi się chłodno.

Pościel jedwabna to wybór na wiele lat

Kołdra jedwabna to bardzo trwały produkt, który nie traci swoich właściwości przez długie lata regularnego użytkowania. Pomimo tego, że w dotyku jest ona gładka i delikatna, jest także bardzo odporna i nie zmienia swojego wyglądu. Jedwab to jeden z najdroższych materiałów na rynku, jednak jest on wart swojej ceny, gdy pod uwagę weźmie się liczne zalety i ponadprzeciętną trwałość. Cechy te nie wykluczają jednak konieczności dbania o jedwabną pościel, a przede wszystkim jej regularnego wietrzenia. Najlepiej jest wieszać pościel na balkonie na godzinę dziennie, aby przez jej warstwy mogło przeniknąć świeże powietrze, odprowadzając zebraną wilgoć i wentylując wypełnienie.

Wybierając pościel jedwabną, warto odpowiednio ją dobrać. Długotrwałe korzystanie ze źle dobranej pościeli bądź materaca może wiązać się z obniżeniem jakości snu i pogorszeniem stanu zdrowia kręgosłupa. Indywidualny dobór ważny jest szczególnie w przypadku poduszki, która powinna być w odpowiednim rozmiarze, o optymalnej twardości oraz wysokości. Dbaj o kręgosłup na co dzień, a unikniesz bolesnych i uciążliwych schorzeń.

Jak prać jedwabną pościel?

Często za największą wadę jedwabiu uważa się jego kłopotliwe czyszczenie. W rzeczywistości jednak pranie jedwabiu okazuje się znacznie prostsze, niż czyszczenie popularnych wypełnień puchowych. Materiał ten jest bardzo delikatny, dlatego zaleca się pranie go ręcznie. Niektóre nowe modele pralek automatycznych wyposażone są w program do prania jedwabiu, który dopracowywany jest tak, aby nie uszkodzić jego delikatnych włókien. Jeśli jednak posiadana pralka nie ma takiego programu, skorzystanie z innego może prowadzić do zniszczenia tego drogiego materiału.

Jedwab powinien być prany krótko i z dodatkiem bardzo delikatnych detergentów, takich jak na przykład płatki mydlane. Najlepiej, jeśli całe pranie trwa nie dłużej, niż kilka minut. Materiału nie powinno się pocierać, a jedynie płukać w chłodnej wodzie ze środkiem piorącym. Po skończonym praniu konieczne jest bardzo dokładne wypłukanie jedwabiu z detergentu w czystej wodzie. Niektórzy decydują się na płukanie go w wodzie z dodatkiem łyżki octu, co zapewnia elegancki połysk i miękkość materiału.

W razie obaw o uszkodzenia jedwabnej pościeli warto oddać ją do profesjonalnej pralni.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x