Rozmaitości i ciekawostki

Fałszywe banknoty na podkarpaciu

Fałszywe banknoty nadal są na podkarpackim rynku. Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego twierdzą, że najwięcej prób wprowadzenie fałszywych banknotów do obiegu odbywa się na targowiskach czy bazarach. Najwięcej wśród fałszywych banknotów to 20 i 100 złotowe.

Ale jak podkreśla Agnieszka Czuchra z rzeszowskiego oddziału NBP , często można stać się posiadaczem fałszywych monet – zwłaszcza
5 złotowych.

O czym należy pamiętać ? Otóż banknoty różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale i rozmiarem. Każdy kolejny nominał jest większego formatu niż poprzedni. Ponadto każdy z banknotów posiada inny symbol, pozwalający osobom niewidomym na rozpoznanie jego nominału. Te symbole, jak również cyfry oznaczające nominał, napis Narodowy Bank Polski oraz wizerunek władcy są wykonywane specjalną techniką druku, który można wyczuć dotykiem. Jeżeli na posiadanym banknocie nie można wyczuć palcami druku istnieje prawdopodobieństwo, że banknot nie jest prawdziwy, np. został wydrukowany na drukarce laserowej.

W sytuacji gdyby się jednak okazało, że znajdujemy się w posiadaniu falsyfikatów lub sfałszowanych banknotów należy udać się do najbliższej jednostki Policji lub banku.

JN
Radio VIA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hiszpan
Hiszpan
2024 lat temu

Tak-idę na policje lub do banku i jestem STÓWE w plecy 😆

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x