r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Gmina Jasło ma słowackiego partnera

W dniu 25 lutego 2009r. w Zborovie (Słowacja – Kraj, Preszowski Okres Bardejov) przebywała z przyjacielską wizytą Delegacja Gminy Jasło. W trakcie wizyty nastąpiło podpisanie Porozumienia Współpracy. Ze strony Gminy Jasło Porozumienie podpisał Wójt Gminy – Stanisław Pankiewicz, ze strony Obec Zborov – Starosta Ján Lukáĉ.

Porozumienie dotyczy nawiązania współpracy transgranicznej polegającej na:

– współpracy we wspólnym pozyskiwaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej na realizację wspólnych zadań;

– wymianie doświadczeń w ramach realizacji zadań stawianych przed samorządami;

– wymianie kulturalnej pomiędzy Gminą Jasło, a Obec Zborov na Słowacji;

– wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Gminy Jasło i na terenie Obec Zborov.

Delegacja Gminy Jasło zapoznała się z zasadami funkcjonowania samorządów lokalnych na Słowacji oraz systemem obsługi mieszkańców przez tamtejsze urzędy.

Zborov, miejscowość licząca ponad 3 tys. mieszkańców położona zaledwie 11 km od granicy polskiej, jest samodzielną jednostką samorządu terytorialnego – odpowiednikiem naszej gminy. Słynie szczególnie z ruin XIII-wiecznego zamku zwanego „Makovica” wybudowanego jako ochrona traktu polsko- węgierskiego.
Jednym z zadań realizowanych w tej malowniczej miejscowości, leżącej przy drodze Świdnik – Bardejów jest budowa kanalizacji z dofinansowaniem ze środków unijnych, podobnie jak w naszej gminie. Miejscowość ta tworzy z sąsiednimi wioskami wspaniałe miejsce do wypoczynku zimowego (posiadają w pobliżu 3 wyciągi narciarskie i odpowiednio przygotowane stoki) jak i letniego z wykorzystaniem istniejącej bazy turystycznej. Oba samorządy będą miały w czym naśladować się wzajemnie w toku nawiązanej współpracy.

Józef Lubaś

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
poważny
poważny
2024 lat temu

łooo kruca… co za partner.. jooo cie

zdziwiona
zdziwiona
2024 lat temu

jak ktoś był w tym ZBOROV-ie to wie jaka to dziura z rozlecianymi chałpami,gdzie ponad połowa mieszkańców to romowie,o każdej porze dnia i nocy można tam pijusów napotkać,jak najnormalniej w świecie środkiem drogi sie zataczają….
Już lepszej gminy nie mogli sobie wypatrzeć
Dla mnie to żenada 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

ryś
ryś
2024 lat temu

No nareszcie konkubinat!!! A resztę w treści jak zwykle u Pietrzaka spotkało sie pogadało ,pojechało,przyjechało,napiło się i sfotografowało.Brawo…Gmina wali do przodu,jka lesniczy o sosnę.

warzycak
warzycak
2024 lat temu

Dla mnie żenadą jest jest ten pan w okularach rodem z Warzyc satelita pana Z…:lol::lol::lol:

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x