Rozmaitości i ciekawostki

Historia godna uwagi!

Coś jest takiego w Cmentarzach z okresu I wojny Światowej, że ciągle budzą ciekawość i zainteresowanie. Są pomnikiem bohaterstwa i jednocześnie opowiadają historię narodów, które niejednokrotnie stawały do bratobójczej walki, wcielane do armii mocarstw europejskich.

Szczególny stosunek do Cmentarzy I wojny światowej panuje na Ziemi Jasielskiej, gdzie pomniki bohaterów tamtych dni wrosły w pejzaż regionu. I mimo, że cmentarze te są niszczone przez czas, to pamięć o nich nie umiera, często za sprawą pasjonatów, którzy chcą na nowo pokazywać historię tamtych wydarzeń.

Jedną z takich osób jest Kamil Ruszała, absolwent I LO w Jaśle, który stworzył przeglądową prezentację Cmentarzy z lat Wielkiej Wojny na terenie gminy Dębowiec, w której pokazał jak owe nekropolie wyglądały kiedyś i jak wyglądają obecnie.

Praca powstała w latach 2008 – 2009, a dziś można ją oglądać na stronie Gminy Dębowiec.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
znany
znany
2024 lat temu

panie Kowalczyk wypadalo by napisać kilka słów o Panu Frodymie ktory zajmuje się tym tematem od kilkudziesięciu lat i jest autorem kilkunatu książek o tej tematyce.

do znanego
do znanego
2024 lat temu

Pan Kamil jest z "klanu" Pana Mirosława. Ł. dla którego Pan Roman Frodyma jest bee.

łopatka saperska
łopatka saperska
2024 lat temu

Eeee… Dla pana Ł. be jest każdy oprócz pana Ł. 😆

do p. Kowalczyka
do p. Kowalczyka
2024 lat temu

Brawo Panie Kowalczyk, że napisał Pan coś o kimś młodym a nie tylko ten Frodyma i Frodyma do znudzenia. Do tej pory można było odnieść wrażenie że Frodyma sam te cmentarze budował w 1915 roku własnymi ręcami 😀

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x