r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Historia godna uwagi!

Coś jest takiego w Cmentarzach z okresu I wojny Światowej, że ciągle budzą ciekawość i zainteresowanie. Są pomnikiem bohaterstwa i jednocześnie opowiadają historię narodów, które niejednokrotnie stawały do bratobójczej walki, wcielane do armii mocarstw europejskich.

Szczególny stosunek do Cmentarzy I wojny światowej panuje na Ziemi Jasielskiej, gdzie pomniki bohaterów tamtych dni wrosły w pejzaż regionu. I mimo, że cmentarze te są niszczone przez czas, to pamięć o nich nie umiera, często za sprawą pasjonatów, którzy chcą na nowo pokazywać historię tamtych wydarzeń.

Jedną z takich osób jest Kamil Ruszała, absolwent I LO w Jaśle, który stworzył przeglądową prezentację Cmentarzy z lat Wielkiej Wojny na terenie gminy Dębowiec, w której pokazał jak owe nekropolie wyglądały kiedyś i jak wyglądają obecnie.

Praca powstała w latach 2008 – 2009, a dziś można ją oglądać na stronie Gminy Dębowiec.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
do p. Kowalczykałopatka saperskado znanegoznany Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
znany
Gość
znany

panie Kowalczyk wypadalo by napisać kilka słów o Panu Frodymie ktory zajmuje się tym tematem od kilkudziesięciu lat i jest autorem kilkunatu książek o tej tematyce.

do znanego
Gość
do znanego

Pan Kamil jest z "klanu" Pana Mirosława. Ł. dla którego Pan Roman Frodyma jest bee.

łopatka saperska
Gość
łopatka saperska

Eeee… Dla pana Ł. be jest każdy oprócz pana Ł. 😆

do p. Kowalczyka
Gość
do p. Kowalczyka

Brawo Panie Kowalczyk, że napisał Pan coś o kimś młodym a nie tylko ten Frodyma i Frodyma do znudzenia. Do tej pory można było odnieść wrażenie że Frodyma sam te cmentarze budował w 1915 roku własnymi ręcami 😀

Close
X