Rozmaitości i ciekawostki

Implanty zębowe – skuteczny sposób na uzupełnianie braków w uzębieniu

Implanty zębów cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają zminimalizować różnego rodzaju braki zębowe w jamie ustnej. Wszczepienie implantów zębowych to zabieg wskazany zarówno ze względów nie tylko estetycznych, lecz także zdrowotnych oraz z troski o odpowiednią konstrukcję zgryzu jak i eliminowanie ryzyka pojawienia się różnego rodzaju problemów m.in. o charakterze ortodontycznym. Implant zęba u wielu osób jednak wywołuje pewne obawy. Warto więc bliżej przybliż charakter tego zabiegu stomatologicznego. 

Implanty zębów — rosnące zainteresowanie

Implanty stomatologiczne mają z roku na rok coraz więcej zwolenników. Wynika to przede wszystkim z rosnącej wiedzy dotyczącej specyfiki tego typu rozwiązania. Coraz bardziej doceniamy korzyści płynące z zastosowania implantów. Chodzi głównie szanse odzyskania pięknego uśmiechu, uzupełnienia braków w uzębieniu, przywrócenia właściwego ustawienia zgryzu (w przypadku ubytków może dochodzić do przechylania się niektórych zębów, czemu implant może przeciwdziałać). Nie bez znaczenia jest także to, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak tomografia stożkowa do planowania implantologicznego, skaner wewnątrzustny do cyfrowych wycisków i szablonów chirurgicznych do wprowadzania implantów w nawigacji implanty są idealnie dopasowane do przestrzeni w jamie ustnej pacjenta. Łatwiej jest się więc do nich przyzwyczaić i czuć jakby się z powrotem odzyskało naturalne zęby. Efekt estetyczny takiego zabiegu dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykorzystaniu określonych technik zabiegowych potrafi być nie do odróżnienia od zęba całkowicie zdrowego. Przy tych wszystkich zaletach nie mniej istotne jest także to, że leczenie implantologiczne staje nie coraz bardziej dostępne pod względem finansowym, a cena implantów coraz bardziej przystępna.

Implanty zębowe zastępujące korzeń zęba — nie tylko dla estetyki

Eksperci, w tym implantolog dentysta Wojciech Skocz, z Precisdent Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej  w Jaśle podkreślają, że coraz więcej osób decyduje się na implant zęba nie tyle ze względów stricte estetycznych, ile zdrowotnych. Dobrze dopasowany implant jest w stanie przeciwdziałać pogłębianiu się niektórych wad zgryzu, a także zanikowi kości (co z kolei może dziać się przy tradycyjnych protezach).

Implant stomatologiczny to sztuczny korzeń, który pełnić ma taką samą funkcję jak ten naturalny. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie korony zęba. Mocując do implantu poszczególne elementy, można odbudować zarówno pojedynczy ząb, jak i zamocować większą protezę. Protezy na implantach wchodzą na implanty zębów jak na guziki, dzięki czemu są bardzo stabilne i ułatwiają jedzenie oraz mówienie. A to wszystko można zrobić na miejscu, w mieście Jasło. Implanty pozwalają więc na uzupełnienie większych, jak i mniejszych braków zębowych. Jeśli konieczna jest odbudowa całego uzębienia dobry dentysta z pomocą implantów może zaproponować uzupełnienie protetyczne niewyjmowane (most) lub wykorzystanie implantów do prawidłowego utrzymywania protezy (co przeciwdziała jej wypadaniu).

Implanty jak naturalne zęby

Dobry stomatolog może ci pomóc w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Doświadczone gabinety stomatologiczne są w stanie zaproponować ci nowoczesne rozwiązania w zakresie leczenia implantologicznego. Nie bez znaczenia jest tutaj także sprzęt, z pomocą którego wykonuje się implanty dentystyczne. Im lepszy i bardziej profesjonalny sprzęt, im bardziej zaangażowany, dobry dentysta i protetyk, tym większa szansa, że w miejscu brakującego zęba pojawi się idealnie dopasowany implant. Eksper dentysta implantolog Wojciech Skocz z Jasła, podkreśla wagę dokładnego zaplanowania leczenia przy użyciu tomografii komputerowej i dobrania odpowiedniej techniki zabiegowej.

Najważniejsze zalety implantów stomatologicznych to:

  • ich wysoka trwałość i niezawodność — implanty zębów nie bez powodu są uznawane za najlepszą alternatywę dla utraconych zębów,
  • możliwość dostosowania barwy i kształtu implantu zęba do wyglądu pozostałych, naturalnych zębów
  • brak konieczności szlifowania zdrowych zębów (co dzieje się w przypadku części innych metod protetycznych),
  • wykonanie z materiałów, które nie wywołują reakcji alergicznych organizmu, ale zapewniają biozgodność
  • zapewnienie niemal dożywotniej trwałości wszczepu, przy odpowiedniej higienie jamy ustnej i odbywaniu wizyt kontrolnych
  • brak ryzyka niefizjologicznego zaniku kości (który pojawia się przy zwykłych protezach),
  • nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że proces gojenia przebiega szybciej, a zabieg jest bez bólu, w pełnym komforcie
  • bezbolesny, przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym zabieg implantacji,
  • skuteczność leczenia implantologicznego przekraczająca 98%.

Gdzie zaplanować leczenie implantologiczne?

Wstawienie implantu zęba może skutecznie rozwiązać problem utraty zębów. Warto jednak zadbać o to, aby zabieg tego typu przeprowadzić w sprawdzonym gabinecie. Warto wybierać te miejsca, które specjalizując się w leczeniu implantologicznym. Bardzo dużą zaletą gabinetów będzie korzystanie z nowoczesnych technologii pozwalających jeszcze skuteczniej dopasowywać implanty do konkretnego pacjenta. Atutem będzie z pewnością również korzystanie z tomografii stożkowej do planowania implantologicznego, a także skanera wewnątrzustnego do cyfrowych wycisków czy też szablonów chirurgicznych do wprowadzania implantów w nawigacji. Im lepszy i bardziej zaawansowany sprzęt, tym większa szansa, że implant będzie idealnie dopasowany do przestrzeni pozostałej po utracie zęba, proces gojenia będzie przebiegał szybciej, a Ty błyskawicznie zapomnisz, że korzeń jest sztuczny.

Warto także wybrać miejsce, w którym zaangażowani, dobrzy stomatolodzy rozwieją wszystkie twoje wątpliwości, pomogą pozbyć się niepokoju, wyjaśnią przebieg zabiegu.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x