Rozmaitości i ciekawostki

Internetowa giełda wymiany walut – dlaczego warto skorzystać?

Do tej pory wymieniałeś walutę w swoim banku lub pobliskim kantorze stacjonarnym? Czy zastanawiałeś się jednak nad tym, ile pieniędzy w ten sposób niepotrzebnie tracisz? Instytucje takie wykorzystują lojalność swoich klientów, proponując im niekorzystne kursy wymiany walut. Korzystając z internetowej giełdy wymiany walut mógłbyś zaoszczędzić nawet do 8% na każdej transakcji. Dowiedz się zatem jak to możliwe i przestań przepłacać.

Internetowa giełda wymiany walut – dlaczego warto skorzystać?
Internetowa giełda wymiany walut – dlaczego warto skorzystać?

Weź pod uwagę, że banki i kantory zarabiają na spreadzie

Pewnie nieraz się zastanawiałeś, skąd tak spore różnice pomiędzy kursem sprzedaży i zakupu tej samej waluty. Czy nie przerażały Cię rozbieżności widoczne na tablicach świetlnych w kantorze czy banku? Wynikają one z tzw. spreadu, który jest uzależniony od prowizji naliczanej przez dany punkt wymiany walut. Wysokość spreadu zwykle wynosi od 5% do nawet kilkunastu procent – w zależności od tego, jak duże zyski zamierza osiągnąć dana instytucja.

Możesz oczywiście szukać najlepszych ofert w swoim mieście, lecz jedyną możliwością całkowitego uniknięcia spreadu jest wymiana poprzez serwis internetowej giełdy walutowej. Mamy w tym przypadku do czynienia z platformami społecznościowymi, gromadzącymi nawet setki tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

Na stronie internetowej Walutomatu – najstarszego serwisu w Polsce – zarejestrowało się już 260 tysięcy osób. Każdego roku dokonują oni pomiędzy sobą transakcji na wielomilionowe kwoty. Właściciele platformy zarabiają jedynie na symbolicznej prowizji, która standardowo wynosi 0,2%, a w przypadku wysokich obrotów na koncie może zostać obniżona nawet do 0,06%. Według statystyk platformy Walutomat, uczestnicy giełdy oszczędzają do 8% w porównaniu do średnich kursów na rynku.

W jaki sposób działają internetowe giełdy walutowe?

Aby wymienić walutę za pośrednictwem społecznościowego serwisu, należy poświęcić kilka minut na założenie konta. Następnie możesz zasilić swój wirtualny portfel przynajmniej taką kwotą, jaką zamierzasz przeznaczyć na zakup waluty. Najprostszym sposobem wymiany jest skorzystanie z opcji automatycznego zawarcia transakcji. System dopasowuje wówczas najkorzystniejszą w danym momencie ofertę z bazy serwisu. Alternatywna metoda polega na złożeniu własnej propozycji i oczekiwaniu na kontrofertę. Kiedy waluta zostanie już wymieniona, pozostanie jeszcze tylko przesłanie pieniędzy na konto w banku własne lub innej osoby. Jeżeli zakupisz obcą walutę, będziesz mógł przelać środki bezpłatnie na rachunek walutowy we wszystkich popularnych bankach w Polsce. Istnieje także możliwość wykonania taniego przelewu zagranicznego na rachunki w wielu innych krajach.

Czy wymiana walut online jest bezpieczna?

Jeśli chcesz mieć pewność bezpieczeństwa zawieranych transakcji, wybieraj jedynie giełdy internetowej wymiany walut, które korzystają z szyfrowania danych w standardzie SSL. Najprostszym sposobem aby to zweryfikować, jest zwrócenie uwagi na pole adresu w przeglądarce. Powinien się w tym miejscu znajdować symbol zielonej kłódki oraz przedrostek „https”, poprzedzający adres strony www. W przypadku serwisu Walutomat, adres URL przyjmuje formę https://www.walutomat.pl/.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x