Rozmaitości i ciekawostki

Jak utrzymać chłód w domu bez klimatyzacji

Klimatyzatory zapewniają natychmiastową ulgę w upalne dni i pozwalają spokojnie spać w nocy. Ale zwiększają też rachunki za prąd i obciążają sieć energetyczną. Ze względu na wysokie koszty klimatyzacji i wiele negatywnych aspektów dla środowiska jest to urządzenie, którego wielu właścicieli domów decyduje się nie używać.

Na szczęście istnieją sposoby na chłodzenie domu bez klimatyzacji. Większość metod jest łatwa i niedroga do wdrożenia, natomiast kilka rozwiązań długoterminowych wymaga więcej czasu i kosztów.

Zmień kierunek obrotów wentylatora sufitowego

Zimą łopatki wentylatora sufitowego powinny obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby lepiej rozprowadzić uwięzione ciepłe powietrze przy suficie. Latem natomiast zmień kierunek obrotów łopatek wentylatora na przeciwny do ruchu wskazówek zegara, aby stworzyć ciąg kominowy, który jest odczuwalny jako bezpośrednia, chłodząca bryza. Przełącznik znajduje się z boku silnika wentylatora lub na pilocie.

Otwórz okna w nocy

Najchłodniejszy okres w cyklu 24-godzinnym to w większości regionów czas tuż przed wschodem słońca – między 4:00 a 7:00 rano. Wykorzystaj całe to wolne, chłodne powietrze, otwierając w nocy każde dostępne okno. W ten sposób eliminujesz gorące powietrze, które nagromadziło się w domu w ciągu dnia.

Zamykaj okna w ciągu dnia

Dobrze jest zostawić otwarte okna we wczesnych godzinach porannych. W końcu będziesz chciał zamknąć okna, aby zablokować dostęp ciepła do domu. Zasadą jest zamykanie okien, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w pomieszczeniach.

Zamykaj rolety w ciągu dnia

Blokuj bezpośrednie światło słoneczne i wszelkie inne rodzaje światła naturalnego przed dostaniem się do domu, zaciągając żaluzje w ciągu dnia.

Zastosuj folię izolacyjną do okien

Nowoczesne okna mają zazwyczaj wbudowaną w szkło powłokę Low-E, która blokuje promienie ultrafioletowe (UV) przed dotarciem do wnętrza domu. Więcej znajdziesz na jedzmy-zdrowo.pl Dodaj kolejną warstwę blokady UV, nakładając folię niskoemisyjną na wewnętrzną stronę szyby. Tę tanią folię można łatwo przyciąć nożyczkami i przykleić do szyby za pomocą mgły wodnej.

Prawidłowo używaj wentylatorów pokojowych

Ulepsz stare rozwiązanie – wentylator w oknie – ustawiając parę wentylatorów, które będą działać jak drużyna. W nocy jeden wentylator w oknie wypycha powietrze z domu. Po przeciwnej stronie domu drugi wentylator, umieszczony w linii prostej od pierwszego, wciąga chłodne powietrze do domu.

Materiał zewnętrzny

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x