Rozmaitości i ciekawostki

Jaka będzie zima, wiosna i lato?

Czy będą tornada, susze, prądy konwekcyjne – ruch materii, który przenosi energię cieplną, to czeka nas latem? Już zawsze ostrzegam, że im dłuższy okres prognoz pogody, tym mniejsza sprawdzalność.

Jaka będzie zima, wiosna, lato?
Jaka będzie zima, wiosna, lato?

Sprawdziłem najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem. wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office, oraz jak zwykle sprawdziłem prąd Elminno i to dało mi poniższy wynik.

Musimy pamiętać, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, stąd ich niedokładność.

Rok 2016

Styczeń
Uważany za najzimniejszy, w tym roku będzie najcieplejszych styczniem w historii polskiej meteorologii. Dotyczy to Polski, jak i całego naszego kontynentu, jakim jest Europa. W tym miesiącu wystąpią porywiste wiatry, to dotyczy głównie północy kraju, tu też najwięcej opadów niesionych przez liczne chmury. Na południu kraju najspokojniej.

Luty
Będzie miesiącem nadzwyczaj wskich temperatur, które na południu kraju przekroczą 17 stopni. Podobnie jak w styczniu na północy spore opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu, którego opad przekroczy średnią kilka razy -to efekt częstych niskich układów sferycznych, które w tym miesiącu najbardziej zainteresują się polskim wybrzeżem, niosąc sztormy.

Marzec
Wiosna, nadejdzie wcześniej, temperaturowo w tym roku podobnie jak w poprzednich latach wyższa od normy, lecz podobnie jak w poprzednim miesiącu sporo chmur, a co zatem idzie sporych opadów.

Kwiecień
Obfite, częste deszcze, ciepło, które nie powinno przekroczyć normy. W tym miesiącu będą bardo obfite opady.

Maj
Temperatury w normie wieloletniej, lecz opady deszczu będą wysokie. Jeśli zaatakują nas spodziewane niże genueńskie, to opady mogą przekroczyć 40 l/m kwadratowych, a to oznacza stany powodziowe.

Czerwiec
Ciepły i mokry, to wynik licznych burz nadchodzących częściej niż norma, a przekraczając normy wieloletnie. Przerywnikiem burz będą nie rzadkie słoneczne dni

Tak dużo wilgoci w pierwszej połowie roku, to głównie działanie prądu Elminno

Jacek (neptun)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jacek.neprun
jacek.neprun
2024 lat temu
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x