r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Jakie cechy muszą mieć drzwi zewnętrzne do domów wielorodzinnych?

Drzwi zewnętrzne do budynków mieszkalnych powinny być trwałe i skutecznie chronić przed niepowołanymi gośćmi, a jednocześnie zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną. Istotne znaczenie ma również wybór modelu pasującego pod względem wizualnym do architektury. Jak wybrać drzwi zewnętrzne do budynku wielorodzinnego?

Jakie cechy muszą mieć drzwi zewnętrzne do domów wielorodzinnych?

Wymagania dla drzwi zewnętrznych

Informacje o tym, jakie parametry powinny mieć drzwi zewnętrzne, zawarte są w normie PN-EN 14351-1+A2:2016-10 „Okna i drzwi. Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne. Część 1: Okna i drzwi zewnętrzne”. Ponieważ stanowią one element ściany zewnętrznej budynku, muszą zapewniać odpowiednią izolację termiczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wskaźnik przenikania ciepła Ud w drzwiach zewnętrznych nie może wynosić więcej niż 1,5 W/(m²·K), a od początku 2021 roku ma on mieć maksymalną wartość na poziomie 1,3 W/(m²·K).

Obecnie jednak producenci drzwi zewnętrznych mogą zaproponować modele o jeszcze niższym wskaźniku przenikania ciepła Ud, które cechują się lepszymi parametrami izolacji termicznej. Wspomniana norma określa również minimalne wymiary drzwi zewnętrznych – ich szerokość i wysokość powinny wynosić odpowiednio co najmniej 90 cm i 200 cm, a w przypadku drzwi dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może liczyć mniej, niż 90 cm. Ponadto wysokość progów powinna wynosić maksymalnie 2 cm.

Z jakich materiałów mogą być wykonane drzwi zewnętrzne?

Do produkcji drzwi zewnętrznych wykorzystuje się różne materiały. Drewno najczęściej stosowane jest w modelach przeznaczonych do domów jednorodzinnych. Ich rama i ościeżnica wykonywane są z klejonki drewnianej, zaś samo skrzydło może być pokryte sklejką, płytą wiórową albo płytą HDF oraz wykończone fornirem z naturalnego drewna. Tego typu drzwi zewnętrzne charakteryzują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Tańsze od nich są drzwi zewnętrzne z PCW, które skutecznie chronią przed chłodem i hałasem, a w dodatku łatwo utrzymać je w czystości.

Drzwi stalowe z kolei uważane są za mniej ciepłe. W rzeczywistości jednak i ten model, jeśli zostanie dobrze wykonany z wykorzystaniem odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, zapobiegać będzie wychładzaniu wnętrza budynku. Na rynku dostępne są także aluminiowe drzwi zewnętrzne. Dawniej stosowane były przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, a obecnie chętnie sięgają po to rozwiązanie także inwestorzy prywatni. W modelu tym rama i ościeżnice wykonywane są z profili aluminiowych, a skrzydło drzwi pokrywa się arkuszami z aluminium lub z włókna szklanego. Zazwyczaj mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne, ze współczynnikiem U nawet na poziomie 0,47 W/(m²·K), co pozwala montować je w domach pasywnych.

Drzwi zewnętrzne z aluminium dostępne są w dużych rozmiarach i można je łączyć z przeszkleniami, dzięki czemu za ich pomocą łatwo stworzyć przeszkloną strefę wejściową, która doskonale będzie prezentować się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie.

Eksploatacja drzwi zewnętrznych w budynkach wielorodzinnych

Normy dotyczące drzwi zewnętrznych określają nie tylko ich parametry izolacyjności termicznej, ale również warunki eksploatacji, które zależą od wielkości budynku. W przypadku obiektów jedno i dwurodzinnych oraz w domach wielorodzinnych liczących do pięciu kondygnacji można zamontować drzwi zewnętrzne klasy 2. Są one przeznaczone do średnio częstego lub częstego i ostrożnego użytkowania w miejscach, gdzie istnieje pewna możliwość wypadku lub niewłaściwego użytkowania.

W dużych budynkach wielorodzinnych drzwi klasy 2. jednak się nie sprawdzą, ze względu na nieco cięższe warunki eksploatacji. Dlatego też w takich obiektach instalowane są modele klasy 3. – przeznaczone do ciężkich warunków eksploatacji, używane często i zazwyczaj nieostrożnie, w miejscach, gdzie ryzyko wystąpienia wypadku lub niewłaściwego użytkowania jest duże. Odpowiednio dobrane pod względem wytrzymałości drzwi zewnętrzne do domu wielorodzinnego zapewnią więc długie i bezpieczne użytkowanie.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klara
Klara
3 lat temu

Dla mnie drzwi powinny być solidne, sztywne, o dobrej izolacyjności termicznej i dźwiękochłonne. Ja znalazłam wysokiej jakości drzwi zewnętrzne aluminiowe w ofercie Aluhaus. Nie musiałam szukać dalej. Jestem zadowolona z ich wyboru. Są przy tym bardzo ładne.

gate.io
1 rok temu

Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

gate.io
8 miesięcy temu

The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you.

Καλτερο κωδικ αναφορ Binance

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://www.binance.com/el/register?ref=53551167

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x