r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Jasło miało swoją banderę! (foto)

Co ma Jasło wspólnego z morzem? Okazuje się, że wiele. W 600-tną rocznicę nadania praw miejskich Jasłu, grupa mieszkających na Wybrzeżu jaślan pracujących w przemyśle morskim lobbowała za tym, aby jeden z nowo wybudowanych statków otrzymał imię ich rodzinnego miasta.

Drobnicowiec z widocznym napisem „Jasło” na burcie (fot. PLO)

W latach 60-tych modne było aby jednostkom pływającym nadawać imiona polskich miast, więc miejscowość położona w Beskidzie Niskim nie była niczym nadzwyczajnym. Imię „Jasło” otrzymał 84 statek Polskich Linii Oceanicznych motorowiec chłodnia, drobnicowiec wybudowany w 1967 roku w Aalborg w Danii.

Uroczystość wodowania odbyła się 1 kwietnia 1967 roku a podniesienie bandery 7 sierpnia 1967 roku w Gdyni. Na uroczystości tej obecna była 15-to osobowa delegacja z Jasła. Matką chrzestną  MS „Jasło” została Wiktoria Wanda Wojtal, żona ówczesnego sekretarza ambasady polskiej w Kopenhadze. Pierwszy dziewiczy rejs MS „Jasło” odbył do Londynu 10 sierpnia 1967 roku. Kapitanem statku był Jan Drączkowski.

Podniesienie bandery na statku „Jasło” – 7 sierpnia 1967, Gdynia

MS Jasło służył Polskim Liniom Oceanicznym 20 lat, po czym został sprzedany. Z tego co wiadomo, była to nowoczesna jednostka pływająca o nośności 3300 TDW, zanurzeniu 6m, mocy SG 2208 kW i prędkości 15w. Jednostka posiadała silnik spalinowy. MS „Jasło” liczyła 101.4 m długości i 14.7 m szerokości. Na pokład mógł wziąć 8 pasażerów.

Pamiątką po MS „Jasło” jest pomnik „Jasielska Kotwica” stojący na Placu Inwalidów Wojennych. Kotwica, która jest wkomponowana w pomnik nie pochodzi z MS „Jasło” lecz z   jednostki MS „Oleśnica”. Z prośbą o podarowanie kotwicy, do PLO wystąpiło w piątą rocznicę wodowania MS „Jasło” Jasielskie Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Wykonaniem pomniku zajął się pan Roman Wojnar. Na pomniku znajduje się napis „Pamiątka wodowania 10 IV 1967”

Pomnik został odsłonięty podczas „Dni Jasła”, które odbyły się w dniach 29 maja – 6 czerwca 1971 roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Zdjęcia zostały użyczone wyłącznie portalowi Jaslonet.pl przez Muzeum Regionalne w Jaśle i są jego własnością. Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć jest zabronione.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprostowanie
Sprostowanie
2024 lat temu

Matką chrzestną M/S „Jasło”
była żona ówczesnego sekretarza ambasady polskiej w Kopenhadze. Banderę podniesiono uroczyście, w obecności delegacji z Jasła, 7 sierpnia 1967 r. w Gdyni.

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Miałem okazje ten statek zwiedzac jak cumował w Gdyni 🙁

jan
jan
2024 lat temu

i to było piękne i budujące, nie jakies pomysły idio… z archaniołem w tle, albo jakis katyń jatrzący nienawiść, Ludzie, budować trzeba i miłości a nie niszczyć i nienawidzić.

Alojzy
Alojzy
2024 lat temu

A dziś Jasło ma drzewko Adolfa i to bez lobbingu.I rondo se ma i 3 rzeki ściekowe ma. I co z tego wynika.Statku już nie ma,a Jasła nie będzie,bo też tonie w swej gnojówce.

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Alojzy pięknie to ująłeś , czysta prawda jasło tonie w tej gnojówce jako i ten kraj !!:no:

kibolek
kibolek
2024 lat temu

super. JAsło ma nawet swoje statki hehe

j
j
2024 lat temu

Cos tu sie nie zgadza w artykule zostalo napisane ze wodowanie bylo 1 kwietnia 1967 roku a ponizej napsane ze na pomniku jest 10 kwietnia 1967 r.Autor artykulu by sie zdecydowal.W koncu ktora data?

Zbyszek
Zbyszek
2024 lat temu

Jak myślicie , kto zastałby Matką Chrzestną , gdyby taki statek zbudowałi dzisiaj? Proszę o poważne odpowiedzi.

jerzy baca NY
jerzy baca NY
2024 lat temu

pamietam dokladnie tamte lata ale nie pamietam nazwisk jasielskich przedstawicieli np pana w okolarach i z lewej kolo niego jezeli ktos wie prosze o podanie mi dla przypomnienia.

January
January
2024 lat temu

Chyba Pan Z…..cz

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

Teraz wybudują latający talerz o tej samej nazwie i będą nas wysyłac na Marsa – a wszysttko dla populizmu !!!

Współczesny
Współczesny
2024 lat temu

A ja poznałem kapitana. Był później kapitanem na Batorym. największy gdyński UB-ek!

Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x