r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Jasło miało swoją banderę! (foto)

Co ma Jasło wspólnego z morzem? Okazuje się, że wiele. W 600-tną rocznicę nadania praw miejskich Jasłu, grupa mieszkających na Wybrzeżu jaślan pracujących w przemyśle morskim lobbowała za tym, aby jeden z nowo wybudowanych statków otrzymał imię ich rodzinnego miasta.

Drobnicowiec z widocznym napisem „Jasło” na burcie (fot. PLO)

W latach 60-tych modne było aby jednostkom pływającym nadawać imiona polskich miast, więc miejscowość położona w Beskidzie Niskim nie była niczym nadzwyczajnym. Imię „Jasło” otrzymał 84 statek Polskich Linii Oceanicznych motorowiec chłodnia, drobnicowiec wybudowany w 1967 roku w Aalborg w Danii.

Uroczystość wodowania odbyła się 1 kwietnia 1967 roku a podniesienie bandery 7 sierpnia 1967 roku w Gdyni. Na uroczystości tej obecna była 15-to osobowa delegacja z Jasła. Matką chrzestną  MS „Jasło” została Wiktoria Wanda Wojtal, żona ówczesnego sekretarza ambasady polskiej w Kopenhadze. Pierwszy dziewiczy rejs MS „Jasło” odbył do Londynu 10 sierpnia 1967 roku. Kapitanem statku był Jan Drączkowski.

Podniesienie bandery na statku „Jasło” – 7 sierpnia 1967, Gdynia

MS Jasło służył Polskim Liniom Oceanicznym 20 lat, po czym został sprzedany. Z tego co wiadomo, była to nowoczesna jednostka pływająca o nośności 3300 TDW, zanurzeniu 6m, mocy SG 2208 kW i prędkości 15w. Jednostka posiadała silnik spalinowy. MS „Jasło” liczyła 101.4 m długości i 14.7 m szerokości. Na pokład mógł wziąć 8 pasażerów.

Pamiątką po MS „Jasło” jest pomnik „Jasielska Kotwica” stojący na Placu Inwalidów Wojennych. Kotwica, która jest wkomponowana w pomnik nie pochodzi z MS „Jasło” lecz z   jednostki MS „Oleśnica”. Z prośbą o podarowanie kotwicy, do PLO wystąpiło w piątą rocznicę wodowania MS „Jasło” Jasielskie Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Wykonaniem pomniku zajął się pan Roman Wojnar. Na pomniku znajduje się napis „Pamiątka wodowania 10 IV 1967”

Pomnik został odsłonięty podczas „Dni Jasła”, które odbyły się w dniach 29 maja – 6 czerwca 1971 roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Zdjęcia zostały użyczone wyłącznie portalowi Jaslonet.pl przez Muzeum Regionalne w Jaśle i są jego własnością. Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć jest zabronione.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

12
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
WspółczesnyCHORE PAŃSTWO !!!!!Januaryjerzy baca NYZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sprostowanie
Gość
Sprostowanie

Matką chrzestną M/S „Jasło”
była żona ówczesnego sekretarza ambasady polskiej w Kopenhadze. Banderę podniesiono uroczyście, w obecności delegacji z Jasła, 7 sierpnia 1967 r. w Gdyni.

CHORE PAŃSTWO !!!!!
Gość
CHORE PAŃSTWO !!!!!

Teraz wybudują latający talerz o tej samej nazwie i będą nas wysyłac na Marsa – a wszysttko dla populizmu !!!

January
Gość
January

Chyba Pan Z…..cz

jerzy baca NY
Gość
jerzy baca NY

pamietam dokladnie tamte lata ale nie pamietam nazwisk jasielskich przedstawicieli np pana w okolarach i z lewej kolo niego jezeli ktos wie prosze o podanie mi dla przypomnienia.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Jak myślicie , kto zastałby Matką Chrzestną , gdyby taki statek zbudowałi dzisiaj? Proszę o poważne odpowiedzi.

j
Gość
j

Cos tu sie nie zgadza w artykule zostalo napisane ze wodowanie bylo 1 kwietnia 1967 roku a ponizej napsane ze na pomniku jest 10 kwietnia 1967 r.Autor artykulu by sie zdecydowal.W koncu ktora data?

kibolek
Gość
kibolek

super. JAsło ma nawet swoje statki hehe

jaślanin
Gość
jaślanin

Alojzy pięknie to ująłeś , czysta prawda jasło tonie w tej gnojówce jako i ten kraj !!:no:

Alojzy
Gość
Alojzy

A dziś Jasło ma drzewko Adolfa i to bez lobbingu.I rondo se ma i 3 rzeki ściekowe ma. I co z tego wynika.Statku już nie ma,a Jasła nie będzie,bo też tonie w swej gnojówce.

jan
Gość
jan

i to było piękne i budujące, nie jakies pomysły idio… z archaniołem w tle, albo jakis katyń jatrzący nienawiść, Ludzie, budować trzeba i miłości a nie niszczyć i nienawidzić.

jaślanin
Gość
jaślanin

Miałem okazje ten statek zwiedzac jak cumował w Gdyni 🙁

Współczesny
Gość
Współczesny

A ja poznałem kapitana. Był później kapitanem na Batorym. największy gdyński UB-ek!

Close
X