r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Jasło na trasie EuroQuizu 2011

Już po raz czwarty startuje ogólnopolska letnia akcja informacyjno – edukacyjna „EuroQuiz 2011”, organizowana przez Komisję Europejską w Polsce. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest rozpoczynająca się 1 lipca br. polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, a także Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym. Trzecim z 15 miast, zaplanowanych na tegorocznej trasie „EuroQuizu 2011”, jest Jasło.

Jasło na trasie EuroQuizu 2011 (fot. archiwalna - Sochaczew)

Miasteczko Europejskie pojawi się tam już 19 czerwca na Rynku Miasta i będzie częścią organizowanych Dni Miasta. Akcja Komisji Europejskiej potrwa do końca sierpnia. W ubiegłym roku w imprezach organizowanych także w 15 polskich miastach wzięło udział ponad 40 tysięcy osób.

Już w niedzielę, 19 czerwca, od godziny 11:00 mieszkańcy Jasła będą mieli okazję odwiedzić Miasteczko Europejskie, które pojawi się na Rynku Miasta.

W namiocie tematycznym „Polska Prezydencja” będzie można wziąć udział w symulacji wyścigów samochodowych, które, obok przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, mają symbolizować przyspieszenie zmian, zachodzących w naszym kraju. Nad miasteczkiem będzie unosić się zdalnie sterowany model samolotu, nawiązujący do tematyki oszczędzania energii. Mieszkańcy Jasła będą mogli przetestować swoją sprawność na mini-lotnisku, przeprowadzając sterowiec przez zamonowaną na maszcie obręcz. Wzmocnieniem edukacji dotyczącej gospodarowania energią będzie makieta osiedla mieszkaniowego, zasilanego dzięki instalacji energii wiatrowej. Na miejscu będzie można przetestować swoją wiedzę na temat zapobiegania zmianom klimatycznym. Jak? Dzieki „szafie kramarza”. Za wskazanie przedmiotów o szkodliwym wpływie na klimat i wrzucenie do odpowiednio oznakowanego kontenera na odpady czekają nagrody.

Jasło na trasie EuroQuizu 2011 (fot. archiwalna - Sochaczew)

W Miasteczku pojawi się też namiot „Chcę pomagać”, nawiązujący do ogłoszonego przez UE w tym roku – Europejskiego Roku Wolontariatu, a w nim najważniejsze informacje o tym, czym jest wolontariat i dlaczego warto się angażować w działania wolontariackie.

W godzinach 15.00-17.00 odbędzie się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „EuroQuiz 2011”, w którym będzie można wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez Komisję Europejską w Polsce.

Nie zabraknie oczywiście materiałów informacyjnych oraz atrakcji dla dzieci. Uzupełnieniem konkursu „EuroQuiz 2011” dla dorosłych, będzie mini-konkurs dla dzieci oparty na formule „koła fortuny”. Wśród dodatkowych atrakcji przewidziane jest popularne i lubiane przez dzieci malowanie buziek, a także kilka konkursów od mikro-quizu, przez bramkę celnościową i zabawę w koszykarza, po limbo i taniec na kartce papieru.

– Już po raz czwarty, gdy nachodzą wakacje, my wyruszamy w trasę i odwiedzamy w weekendy kilkanaście polskich miast – mówi Rafał Rudnicki, szef wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Specjalnie wybieramy miasta średniej wielkości, gdzie dostęp do informacji o Unii Europejskiej nie jest łatwy. Cenimy sobie też współpracę z władzami lokalnymi.

Jak tłumaczy – „EuroQuiz 2011” to odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy chcą wiedzieć więcej zarówno o UE, jak i o polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynającej się 1 lipca br. To także próba przybliżenia Polakom idei wolontariatu, bo według ostatnich badań opinii, o tym, że warto angażować się w wolontariat jest przekonanych jedynie 16 proc. Polaków. Sprawy energii i zmian klimatycznych są dla nas także priorytetem – tłumaczy Rafał Rudnicki.

Pierwsza edycja akcji informacyjno – edukacyjnej „EuroQuiz” odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15,  przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się:
Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice – Dziedzice (28.08).

Program imprezy w Jaśle (Rynek Miasta)

11:00 – otwarcie Miasteczka Europejskiego
12:00 – 14:00 – atrakcje dla dzieci i dorosłych
15:00 – 17:00 – konkurs wiedzy o UE „EuroQuiz 2011”
18:00 – zamknięcie Miasteczka Europejskiego

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska oraz na Facebook: http://www.facebook.com/komisjaeuropejska


Sylwia Orczykowska

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x