Rozmaitości i ciekawostki

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie zajmują zazwyczaj sporo czasu, jednak są niezbędne, aby właściwie przygotować ogród przed nadejściem zimy. Jak uporządkować ogród jesienią? Na czym się skupić? Jakie prace trzeba wykonać? Podpowiadamy.

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie, które czeka przed każdym właścicielem ogrodu. Aby rośliny przetrwały zimę, warto właściwie je chronić oraz odpowiednio uporządkować ogród. Przed zakończeniem sezonu warto usunąć opadłe, suche liście oraz przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie lubiące wilgoć rośliny. Konieczne jest również okrycie i zabezpieczenie przed mrozem wrażliwych krzewów i bylin oraz skoszenie trawnika.

Uporządkuj trawnik

Jesienią trawę należy kosić rzadziej i wyżej niż w miesiącach letnich. Ostatnie koszenie powinno zostać wykonane na przełomie października i listopada. Podczas porządkowania ogrodu warto zwrócić uwagę również na dokładne oczyszczenie trawnika z opadłych liści, gałęzi i warstwy uschniętych części roślin i mchów. Liście z trawnika można usuwać przy pomocy grabi lub za pomocą odkurzacza ogrodowego. Podczas porządków w ogrodzie przydadzą się również nożyce do żywopłotu Makita.

Jesienne porządki na kwiatowych rabatach

Uporządkować należy zarówno rabaty z roślinami jednorocznymi, jak i wieloletnimi. Z rabatek usuwamy resztki uprawianych latem roślin jednorocznych oraz wszelkie chwasty, kolejno nawozimy kompostem lub obornikiem. Przed zimą pamiętajmy również, aby przekopać ogród.

Zajmujemy się również rabatami, na których znajdują się rośliny wieloletnie. Przycinamy i usuwamy uschnięte części bylin. Możemy pozostawić jedynie te, które jesienią mogą ozdabiać nasz ogród. Usuwamy również wszelkie części roślin z objawami chorób. Pozbywamy się również wszystkich opadłych liści.

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Przed nadejściem zimy należy zadbać o odpowiednią ochronę roślin wrażliwych na wpływ niskich temperatur. Pamiętajmy jednak, aby nie osłaniać roślin za wcześnie, aby mogły najpierw przyzwyczaić się do niskich temperatur. Okrywamy najlepiej zaraz po pierwszych przymrozkach. Do okrycia roślin używać można specjalnej włókniny.

Przekwitnięte rośliny, które znajdują się w donicach lub skrzynkach należy usunąć z pojemników. Ziemię rozrzucamy na rabaty w ogrodzie. Pojemniki i donice myjemy i przenosimy do miejsca, gdzie będą przetrzymywane zimą.

Jesienią warto również przyciąć drzewa i krzewy, które tego potrzebują. Jeśli to konieczne, prace należy wykonać wczesną jesienią, gdy na drzewach są jeszcze liście. Dzięki temu unikniemy wycięcia zdrowych gałęzi. Obcięte gałęzie i resztki roślin można rozdrobnić i składować na kompoście.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x