r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Kalectwo dozwolone od lat 16

PODKARPACIE, KRAJ. Osoby niepełnosprawne do 16. roku życia nie mogą dostać karty parkingowej, ale mandat już tak.

Absurdalne przepisy nie pozwalają legalnie parkować w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, rodzicom z dziećmi do 16. roku życia. Wszystko dlatego, że wydawanie kart parkingowych jest niezgodne z ustawą.

Kartę parkingową można dostać na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności. Co ciekawe, orzeczenia o niepełnosprawności wydawane osobom przed ukończeniem 16. roku życia nie zostały w przepisach ustawy wskazane jako podstawa do wydania karty parkingowej. Kuriozalny zapis powoduje, że rodzice przyjeżdżający z dzieckiem, z porażeniem mózgowym do szpitala, nie mogą legalnie zaparkować przed wejściem, gdyż czeka ich za to kara w postaci mandatu.

Przepisy naruszają zasadę równości obywateli

Sprawą zainteresowało się Biuro Rzecznika Praw Dziecka, które wystosowało wystąpienie do ministra infrastruktury. Według RPD, przepisy te naruszają konstytucyjną zasadę równości, która nakazuje jednakowe traktowanie obywateli. Jednocześnie powodują, że dzieci do 16. roku życia są społecznie izolowane i mają ograniczoną możliwość dojazdu do różnych budynków publicznych. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, uważa, że dzieci poniżej 16. roku życia powinny mieć takie same prawa do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia jak te powyżej 16. roku.

Dowiedzieliśmy się, że zostały już podjęte prace nad zmianą przepisów ustawy, mające na celu umożliwienie wydawania kart parkingowych.

**

asp. Marta Tabasz, zespół prasowy podkarpackiej policji:
– Takie jest niestety nasze prawo. Zgodnie z przepisami, rodzic z dzieckiem do 16. roku życia, które nie posiada specjalnej karty parkingowej, nie powinien parkować w miejscu dla osób niepełnosprawnych. Policjanci mogą za to ukarać mandatem. Trzeba jednak kierować się zasadami zdrowego rozsądku i z reguły w takich przypadkach skończy się to na pouczeniu, a nie mandacie.

Grzegorz Anton
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zz25
zz25
2024 lat temu

Paranoja! Jak tak można w ogóle robić?! :upset:

aga
aga
2024 lat temu

Jawna dyskryminacja!:upset:

Edyta xD
Edyta xD
2024 lat temu

bosshe ;/

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x