Rozmaitości i ciekawostki

Klimatyzacja ogrzeje Twoje mieszkanie

Klimatyzacja stacjonarna jak i przenośna wybierana jest zwłaszcza na lato, ale może być też urządzeniem całorocznym. Odpowiedni model z funkcją grzania sprawdzi się również w chłodniejsze dni zastępując tradycyjne sposoby ogrzewania.

Klimatyzacja ogrzeje Twoje mieszkanie

Ciepłe powietrze z klimatyzacji 

Do ogrzewania mieszkania sprawdzi się zarówno klimatyzacja stacjonarna typu split z dwoma jednostkami, do montażu w wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia jak i klimatyzator przenośny z rurą wyrzutową.

Latem jednostka wewnętrzna znajdująca się w pomieszczeniu wpuszcza do pomieszczenia chłodne powietrze, a zimą ciepłe.

W przypadku klimatyzatora przenośnego latem ciepłe, a zimą chłodne powietrze wypuszczane jest przez harmonijkową rurę zamontowaną w uchylonym oknie i uszczelnioną rękawem okiennym.

Klimatyzacja sprawdzi się zarówno do ogrzewania domu mroźną zimą przy ujemnych temperaturach do nawet -15°C, jak i docieplania mieszkania podczas chłodnej jesieni.

Podczas ogrzewania powietrze jest:

 • osuszanie

W wielu mieszkaniach problemem jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, szkodliwa dla zdrowia i samopoczucia. Zwiększoną wilgotność w pomieszczeniu odczuwają przede wszystkim alergicy i astmatycy uczuleni na pleśń i grzyby, które mają idealne warunki do rozwoju. Wilgotność powyżej 60% daje uczucie zimna, nawet jeśli temperatura w pomieszczeniu jest optymalna oraz może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Najzdrowszym poziomem wilgotności jest 40% – 60%.

Podczas sezonu grzewczego od ciągłego ogrzewania, powietrze może stać się suche i szkodliwe, a wilgotność powietrza spaść poniżej 40%. W takiej sytuacji zaleca się stosować nawilżacz powietrza.

 • wentylowanie 

Powietrze jest wymieniane, na zewnątrz wypuszczane jest powietrze z dwutlenkiem węgla, a do mieszkania wpuszczane jest świeże, czyste powietrze.

Plusy ogrzewania mieszkania klimatyzacją:

 • Oszczędność pieniędzy – klimatyzator zużywa mało prądu, a więc generuje niskie koszty ogrzewania. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż popularne farelki, chodź ich cena jest niska, to niestety odbije się to na rachunku miesięcznym za prąd. Zaoszczędzisz również na drewnie do kominka czy gazie.
 • Designerski wygląd – nowoczesne klimatyzatory domowe idealnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza i zajmują mało miejsca.
 • Może ogrzać mieszkanie do nawet 40m² – idealnie sprawdzi się więc w kawalerce czy pokoju.
 • Stała temperatura ciepła w mieszkaniu – umożliwia ustawienie pożądanej temperatury, do jakiej klimatyzator ma dążyć.
 • Szybki efekt ogrzewania – klimatyzatory są wydajne szybko chłodzą jak i ogrzewają pomieszczenie.
 • Bezpieczeństwo – brak ryzyka pożaru, poparzenia czy emisji szkodliwego czadu lub gazu.
 • Wygoda – wystarczy włączyć urządzenie pilotem lub wyświetlaczem.

Jaki klimatyzator z funkcją grzania wybrać?

Wszystkie klimatyzatory stacjonarne mają funkcje ogrzewania, ale ich wadą są wysokie koszty zakupu urządzenia, montażu oraz corocznej konserwacji.

Dlatego tańszym i również skutecznym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny. Montaż jest łatwy i szybki, a koszt eksploatacji niewielki. Codzienne używanie klimatyzatora przez 6 godzin przez miesiąc daje kwotę ok 150 zł.

Zwróć uwagę na trzy najważniejsze parametry klimatyzatora przenośnego:

 1. Do jakiej powierzchni przeznaczony jest klimatyzator
 2. Jaką ma moc grzewczą – informuje o wydajności klimatyzatora
 3. Przepływ powietrza – tempo ogrzewania

Sprawdź jak wybrać idealny klimatyzator w poradniku: https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/jak-wybrac-klimatyzator-przenosny-poradnik

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x