Rozmaitości i ciekawostki

Konto osobiste dla każdego, czyli co wziąć pod uwagę, otwierając rachunek bankowy?

Najlepsze konto osobiste powinno spełniać dwie funkcje: zapewniać użytkownikowi wszystkie niezbędne na co dzień usługi oraz być możliwie jak najtańsze. Jak znaleźć ROR idealny? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów?

Jak wynika z danych Banku Światowego, wśród Polaków mających co najmniej 15 lat, niemal 87% posiada konto w banku. Wzrost ubankowienia jest szczególnie widoczny wśród najstarszych i najmłodszych Polaków oraz wśród mieszkańców wsi.

Dobre konto osobiste ułatwia życie

Konto osobiste służy dziś nie tylko do otrzymywania wpływów z tytułu dochodów lub świadczeń, wykonywania przelewów czy opłacania rachunków. Dobry, dostosowany do potrzeb użytkownika ROR potrafi naprawdę ułatwić życie. Jak znaleźć ten idealny?

Zanim wybierzesz najlepsze dla siebie konto, przeanalizuj swoje potrzeby i oczekiwania.

Zastanów się, na jakich funkcjonalnościach najbardziej Ci zależy, jakie masz cele, plany i czego oczekujesz od swojego konta.

 • Chcesz uniezależnić wykonywanie transakcji od godzin pracy oddziałów? Wybierz konto z przejrzystym panelem bankowości internetowej i przyjazną aplikacją mobilną. Dzięki temu będziesz korzystał z usług banku w każdym miejscu i czasie.
 • Chcesz zgromadzić wkład własny do wymarzonego M? Poszukaj konta, które zapewni Ci dostęp do atrakcyjnie oprocentowanego rachunku oszczędnościowego i depozytó
 • Lubisz oszczędzać bez wysiłku? Sprawdź, który bank zaoferuje Ci atrakcyjne programy lojalnościowe, systemy rabatowe i usługę Cash back. Dzięki nim odzyskasz nawet kilkaset złotych rocznie, robiąc zakupy w ulubionych sklepach.
 • Zależy Ci na tym, by zachować finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji? Sięgnij po konto z odnawialną linią debetową. Jeśli na Twojej drodze staną nieplanowane wydatki, dodatkowe środki będą na wyciągnięcie ręki. Jeśli jednak nie skorzystasz z pieniędzy banku, nie zapłacisz za nie ani złotó
 • Marzysz o tym, aby bank nie tylko przechował Twoje pieniądze, ale pomógł również w nieprzewidzianych sytuacjach? Na rynku istnieją konta, oferujące atrakcyjne pakiety assistance. Zapewniają one dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej i technicznej zupełnie za darmo lub w symbolicznej cenie kilku złotych miesięcznie.

Ważne koszty

Dobry rachunek osobisty powinien być nie tylko przyjazny użytkownikowi, ale również tani.

Analizując propozycje poszczególnych banków, zwróć uwagę na koszty:

 • założenia i prowadzenia konta,
 • przelewów przez Internet i w oddziale,
 • wygodnych przelewów na numer telefonu,
 • wydania i użytkowania karty debetowej,
 • wypłat z bankomatów – swojego i obcych banków,
 • realizacji zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Na podstawie wniosków z analizy potrzeb, sprawdź także, ile zapłacisz za niestandardowe, ważne dla Ciebie transakcje (np. wypłatę środków z bankomatu za granicą czy przelewy SEPA).

Co, jeśli bank stawia warunki?

Często zdarza się, że warunkiem braku kosztów jest konieczność spełnienia określonych wymagań banku. Czy warto wybrać warunkowo bezpłatne konto? To zależy. Jeśli konieczność spełnienia warunków banku będzie wymagać od Ciebie dużego wysiłku, za kilka miesięcy Twoja motywacja spadnie. Przyzwyczajony do konta, porzucisz starania, godząc się na dodatkowe opłaty. W takim przypadku wybór konta z warunkami nie będzie najlepszym pomysłem. Jeśli jednak spełnisz bankowe kryteria bezwysiłkowo, unikniesz dodatkowych kosztów. Bez względu na to, czy będziesz pamiętał o dodatkowych warunkach, czy też zupełnie o nich zapomnisz.

Zanim sięgniesz po taki ROR, upewnij się więc, że spełnisz warunki banku bez zbędnych starań.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x