Rozmaitości i ciekawostki

Kredyt hipoteczny – jak negocjować marżę kredytu?

Coraz więcej Polaków stara się podążać za marzeniem o własnym mieszkaniu, a w tym celu niezbędny jest kredyt hipoteczny. Jednak trzeba pamiętać, że tak duże zobowiązanie finansowe łączy się często z ogromnymi wręcz kosztami. Jest jednak sposób na przynajmniej częściowe ich zniwelowanie. Jako klienci banku możemy negocjować marże związaną z kredytem hipotecznym – nie jest to oczywiście zadanie łatwe, jest jednak możliwe. Jak więc negocjować marże, aby otrzymać tańszy kredyt?

Kredyt hipoteczny - jak negocjować marżę kredytu?

Co powinieneś wiedzieć?

Przedstawiciele banków najczęściej chwytają się argumentu, że zasady dotyczące marży i warunków zaciągania kredytów hipotecznych są ściśle ustalone – nie jest to jednak prawda. Oferty przedstawiane w reklamach czy broszurach możemy uznać raczej za materiał poglądowy (porównaj oferty kredytów w Total Money). Decyzje kredytowe są bowiem indywidualne, a warunki mogą zmieniać się w zależności od klienta – otrzymamy kredyt doprasowany do naszej wiarygodności i zdolności kredytowej.

Na podstawie wysokości kredytu, wkładu własnego i zdolności klienta ustalane są jedynie widełki marży do takowego kredytu – jej ostateczna wartość zależy od cech klienta.

Oczywiście niezbędne będą odpowiednie argumenty, które wykorzystamy w negocjacjach. Oczywiście złotą zasadą jest bazowanie na konkurencyjności rynku – składając wniosek w co najmniej kilku instytucjach może pomóc w negocjacjach z bankiem. Jeżeli przedstawiciel wie, że nie jest naszą jedyną możliwością, może wpłynąć na ostateczną ofertę.

Wkład własny ma ogromne znaczenie

Oczywiście, im więcej jesteśmy w stanie wyłożyć z własnej kieszeni, tym poważniejszymi argumentami dysponujemy. Korzystne oferty zaczynają się od wkładu własnego rzędu 20 – 30 procent, jeżeli stać nas na połowę nieruchomości, możemy liczyć na naprawdę dobrą ofertę. Jeżeli stać nas na wysoki wkład własny, banki najczęściej same obniżą marżę – warto jednak spróbować dodatkowych negocjacji.

Najważniejsza jest kwota kredytu

Świadczy ona również o naszej „jakości”, jako klienta w oczach banku – na naprawdę wysoki kredyt hipoteczny, mają szanse jedynie osoby z dobrą historią kredytową i wysokimi dochodami. A tacy klienci są wyjątkowo cenni dla banku, istnieje bowiem szansa, że skorzystają oni również z pozostałych produktów oferowanych przez dany bank. Dlatego na im większy kredyt możesz sobie pozwolić, tym większe szanse masz podczas negocjacji.

Klienci mają łatwiej

Jeżeli jesteś klientem danego banku, masz szanse na nieco „łaskawsze” traktowanie. Bank zna bowiem już twoją sytuacje finansową i traktuje cię poniekąd jako sprawdzonego klienta. Zwłaszcza jeżeli możesz chełpić się terminowym spłacaniem poprzednich zobowiązań.

Dodatkowe korzyści przy negocjowaniu umowy o kredyt hipoteczny możesz uzyskać także korzystając z pozostałych produktów oferowanych przez bank, a mających przy tym związek z kredytem hipotecznym. Musisz jednak uważać, by dokupione ubezpieczenie czy założone konto nie kosztowały cię więcej niż wynegocjowane zniżki. Dlatego dokładnie sprawdź każdą umowę jeszcze przed jej podpisaniem.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x