Rozmaitości i ciekawostki

Mapa Kamieńca, czyli o sztuce nietuzinkowo

„Mapa Kamieńca” to nazwa drugiej edycji pleneru artystycznego zorganizowanej w okolicach ruin zamku odrzykońskiego. Połączenie ciekawych działań artystycznych z miejscem o bogatych walorach krajobrazowych to poważny wkład w promocję i rozwój kulturalny regionu.

Uczestnikami przedsięwzięcia jest młodzież, studenci oraz absolwenci instytutów sztuk pięknych. Nie objęta żadnymi rygorami tematyka prac i sposób ich wykonania pozwala na swobodną interpretację i wizualizację dzieł. Sztuka, która wyszła poza mury galerii daje możliwość odwiedzającym podpatrzenia sposobu wykonania prac za pomocą różnych technik i materiałów plastycznych.

Organizatorzy, którzy chcą przybliżyć społeczeństwu sztukę i jej twórców mają dla przechodniów i zwiedzających wiele atrakcji. Jedna z nich polega na stworzeniu obrazu na dwóch dużych blejtramach, na których malując jego część komponuje się całość jako wyraz zbiorowej koncepcji. „Dzieło Karczemne” stanowi później ślad upamiętniający to wydarzenie i jego autorów.

W trakcie pleneru prezentowane będą komentarze i hasła poruszające w dowcipny i reklamowy sposób tematy z zakresu sztuki jej kondycji i formy. Akcje zorganizowane podczas „Mapy Kamieńca” to między innymi „Trawnik”, czyli utworzenie znaku graficznego na przestrzeni między ruinami zamku a sklepem „Zamczysko”. Powstały znak dobrze widoczny z punktu widokowego na zamku nawiązywać będzie przez swój kształt do miejsca imprezy. A o czym będzie mówił? Przyjedźcie, przekonajcie się sami.

Kolejnym walorem dla odwiedzających będzie pokaz fotografii, gdzie plenerowicze będą starać się ukazać codzienność mieszkańców okolicy zamku uważanej przez nich za coś zwykłego i niewartego uwagi, w sposób niezwykły pokazujący specyfikę miejsca w którym żyją.

Dla amatorów nietuzinkowej twórczości przygotowane będą specjalne szklane panele do tzw. „Malowania piaskiem”. Dzięki zastosowaniu piasku jako medium przy tworzeniu krótkotrwałych, ulotnych, plastycznych form rysunkowych uzyskuje się ciekawe efekty. Każdy będzie miał możliwość wypróbowania swoich sił przy tworzeniu własnej piaskowej kompozycji.

Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży prowadzone pod okiem studentów i absolwentów sztuk plastycznych dają możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu technik tworzenia, możliwości korzystania ze znanych im środków plastycznych oraz poznania nowych dziedzin takich jak fire show, malarstwo, rysunek czy puszczanie wielkich baniek mydlanych.

Zwieńczenie pleneru uświetni wernisaż wystawy w karczmie „Podzamcze” który odbędzie się ostatniego dnia tj. 09 sierpnia.

Oprócz samych prac uczestników wzbogacą go dodatkowo występy teatru off’owego, pokazy fire show w wykonaniu „drEVNI KOCUR” oraz występy muzyczne (szczegółowy skład koncertowej części dnia, już wkrótce na stronie internetowej pleneru).

„Mapa Kamieńca” to jedyna w swoim rodzaju impreza promująca sztukę współczesną w tak niebanalny sposób. Możliwość samodzielnego stworzenia jakiegoś obrazu czy rzeźby pozwala na poszerzanie swoich horyzontów. Spontaniczność, koloryzm, ekspresja to cechy nadające plenerowi specyficzny klimat. Tegoroczna edycja rozpoczyna się drugiego sierpnia i potrwa siedem dni, w tym czasie możliwe jest zapoznanie się ze sztuką w sposób wykraczający poza sztywne ramy muzealnego zwiedzania.

Program tygodnia plenerowego:
 
Niedziela, 02.08.2009r.:
występ teatru Na Bruku, spektakl: Raj mrówek,
ognisko rozpoczynające plener,
omówienie spraw organizacyjnych, rozlokowanie uczestników
 
Poniedziałek, 03.08.2009r.:
rozpoczęcie twórczego tygodnia, wykonanie i ustawienie bannerów, ustawienie paneli piaskowych, ustawienie dzieł karczemnych.
 
Wtorek, 04.08.2009r.:
kontynuacja prac twórczych, warsztaty dla dzieci, pokaz dla dzieci piaskiem malowane
 
Środa, 05.08.2009r.:
kontynuacja prac twórczych, prace przy projekcie trawnik, spotkania gitarowe/instrumentalne z poezją śpiewaną.
 
Czwartek, 06.08.2009r.:
kontynuacja prac twórczych, wykonanie zdjęć prac do katalogów poplenerowych, prace przy projekcie trawnik
 
Piatek, 07.08.2009r.:
kontynuacja prac twórczych
 
Sobota, 08.08.2009r.:
kontynuacja prac twórczych, przygotowania do aranżacji wystawy
 
Niedziela, 09.08.2009r.:
aranżacja i wystawienie prac powstałych w ciągu plenerowego tygodnia,
aktywny wernisaż, a w nim: mała forma rzeźbiarska i malarska w wykonaniu uczestników pleneru, stoisko karykatur, multimedialny pokaz zdjęć uczestników pleneru, pokaz filmu off’owego pokazy wielkich baniek mydlanych, teatr ognia w wykonaniu grupy drEVNI KOCUR,
 
koncerty zespołów:
ELENKEY, JOKE, NO WŁAŚNIE, SCHDK,
oraz ognisko kończące plener, dla uczestników.

Oficjalna strona Mapa Kamieńca 2009 www.mapakamienca.art.pl

Beata Nowak
Foto: Karol Prajzner

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
!!!
!!!
2024 lat temu

świetna sprawa, sam bym chętni spędził tak miło czas,, owocnej pracy !!!!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x